oikeisto ristiretkellä

salkamix

Äärioikeistolaiset ovat valtaamassa perussuomalaista puoluetta. "Sisulaisporukka" on päättänyt avoimesti haastaa Soinin ja Ruohonen-Lerner akselin.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sehän juuri on demokratiaa kun pyritään vaikuttamaan puolueiden kautta. Yhden tai kahden ihmisen sanoma ei kauas kuulu joten pitää hakea samanmielisten yhteyttä.

      Suomen Sisuhan on koko maailmassa kuuluisa Sisu taitaa olla Saunan myötä niitä harvoja suomenkielen sanoja jotka tunnetaan rajojemmekin ulkopuolella. On se aina ainakin komua parempi.

    • Näin ne toimivat...

      "Äärioikeistolaiset ovat valtaamassa perussuomalaista puoluetta."

      Valtaus on mahdollinen nimenomaan siten, ettei Soini-Ruohonen-Lerner-akselia avoimesti haasteta. Hidas, vaivihkainen soluttautuminen on suunniteltu Suomen Sisun käräjillä joskus viime vuosikymmenen puolivälissä. Aikataulu on verkkainen. Perinpohjaisuuden katsotaan takaavan menestyksen.

    • että silleen

      Soinin pääidea ulkomaalaisarvostelun jälkeen oli estää Suomen varojen siirtäminen eurooppalaisille suursijoittajille, joka sinänsä ei ollut huono näkemys. Tosin hän ei puolusta sorrettujen maiden työväestöä.

      Nyttemmin puolue oli valtaisella kiihkolla työntämässä varoja eteläkorelaisille raharuhtinaille sekä norjalais-sakasalais-venäläispääomalle mitä vaan laivatilausjutussa vaikka tilaajat olisivat taskurahoistaan voineet maksaa tilaukset etukäteen.

      Tässä on tietty ristiriita. Soini on hillinnyt näyttämästä, että puolue olisi suur-rahamiesten tukipuolue. Nyt puolue julistautui superrikkaiden tukipuolueeksi.
      Liekö Soini aatteellisesti mukana vai oliko hän pakotettu muuttamaan linjaansa.
      Media vaikeni linjanmuutoksesta. Se sopi ilmeisesti hallituspolitiikkaan kuin nakutettu.

      • "Terhogate" paljasti

    • veto poissa

      Soinin esiintyminen toissapäiväisen ykkösaamutv:ssä oli surkea.
      Hän oletti, että juontaja ja kansa tietää hänen olevan ainoa oikea. Esiintyminen oli hyvinkin ylimielistä ja suoraa oman navan kehumista.

      Työväestölle hänellä ei ollut mitään annettavaa.

    • salkamix

      Mielenkiintoiset perustelut tulevien TES-neuvottelujen aikaistamisesta kevääksi.
      Kuulemma syksyllä Ruotsissa ja Saksassa palkat nousevat ja ne voisivat häiritä .....mitä?

      Onko sovittu jo nollalinjasta tai peräti alennuksista.

    • jehnaku

      Kokoomuksessa on selvästi ryhtiliike meneillään. Kataista pidetään liian lepsuna.
      Toisaalta Katainen ei halua karkottaa vasemmalla olevia takuumiehiä ja -naisia ja etenee harkitusti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3713
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3350
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3332
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2186
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      32
      1519
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1393
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe