Suomi irti rahaliitosta mahdollisimman nopeasti

http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2013/03/01/ptt-oma-kiintea-valuutta-olisi-suomelle-hankala/20133312/12


Yhtä nopeasti markkaan taas totutaan kun aikanaan euroonkin. Se tietää vähintään 520 miljoonaa Suomelle vuositasolla eu:n hukkaputkeen syydettyjä rahoja, nyt vaan toimeen ja kansanäänestys pystyyn !
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ennen eurosta eroamista pitäisi järjestää uudet vaalit, että maan johtoon saataisiin muutokseen kykenevä hallitus.
Ei voi kuvitella että Katais-johtoinen hallitus pystyisi hoitamaan eron eurosta ja vielä sen jälkeen harjoittamaan vastuullista politiikkaa.
Näköalat eivät ole ruusuisia?

Äänestä
  • Myös Soini marisee nyt, kuinka "hirvittävät" poliittiset seuraukset eu;sta erolla olisi. Mutta rahaliitosta eroaminen on eri asia. Silloin jokavuotinen 520 miljoonaa ilmaisrahaa eu:lle tulee pienen maamme omaan käyttöön esim. työttömyyteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi turvaan kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2013/03/01/ptt-oma-kiintea-valuutta-olisi-suomelle-hankala/20133312/12


Yhtä nopeasti markkaan taas totutaan kun aikanaan euroonkin. Se tietää vähintään 520 miljoonaa Suomelle vuositasolla eu:n hukkaputkeen syydettyjä rahoja, nyt vaan toimeen ja kansanäänestys pystyyn !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu