Tupla-akkuvirityksiä

tupla22

viime kesänä meni tupla-akkuviritykset sikäli situralleen niin, että loppukaudesta alkoi johtojen kosketuksissa olla ongelmia. Laitoin sellaisen pyöritettävän valitsimen uusin johdotuksin, mutta ne akkukaapelien liittimet vaativat jonkin ihmepuristimen. Luulin, että vahvoilla pihdeillä pärjää, mutta ei. Toinen akku ei enää saanut kosketusta.
Heitin sen valitsijamötikän menemään ja ajattelin tehdä kaiken uusiksi. Biltemassa olis kätevä automaattinen rele, mutta on niin huolestuttavan halpa, että tekeekö tuolla mitään.
Mitä suosittelette ja miten ne kaapelin liittimet saisi puristettua, että sähkö kulkisi heinäkuun jälkeenkin?

4

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palon vaara

      Sekoitat nyt kaksi asiaa, kaapelikenkien puristamisen ja akkujen valitsijakytkimen. Käytä kunnon tarkoitusta varten tehtyä puristinta. Saa myös biltemasta paria eri mallia, halvemmallakin onnistuu, vasaralla napuutta.
      Nyt sinulla on tulipalon vaara jos liitokset ovat löysiä.

      • tupla22

        Sekotanko asiat? Ne kaapelinpäät vaan liittyivät ja liittyvät siihen akunvalitsimen asennustyöhön tai niihin kaapeli/johtokytkentöihin.
        Paksuun kaapelinpäähän on näköjään hankala tehdä liitosta, joka johtaisi virtaa pidemmän päälle. Tinata ei kai ainakaan kannata, kun se tina rapisee?


      • tupla22 kirjoitti:

        Sekotanko asiat? Ne kaapelinpäät vaan liittyivät ja liittyvät siihen akunvalitsimen asennustyöhön tai niihin kaapeli/johtokytkentöihin.
        Paksuun kaapelinpäähän on näköjään hankala tehdä liitosta, joka johtaisi virtaa pidemmän päälle. Tinata ei kai ainakaan kannata, kun se tina rapisee?

        Tein juuri vastaavia hommia. Uuteen kaapeliin kiinnitin kengän ruuvipenkissä leukojen välissä siten että kengän alapuolella on tuki. Sitten hakkasin vasaralla ja 6 mm lyöntituurnalla liittimen kasaan. Sitten kävin vielä ostamassa 300 W kolvin ja tinasin liitoksen, koska vanhakin (23 v vanha) liitos oli tinattu ja hyvin kestänyt. Sitten vielä vaseliinia päälle ja tämähän oli moottorin kylkeen tuleva maakaapeli.


      • Akku-Arska
        jokander kirjoitti:

        Tein juuri vastaavia hommia. Uuteen kaapeliin kiinnitin kengän ruuvipenkissä leukojen välissä siten että kengän alapuolella on tuki. Sitten hakkasin vasaralla ja 6 mm lyöntituurnalla liittimen kasaan. Sitten kävin vielä ostamassa 300 W kolvin ja tinasin liitoksen, koska vanhakin (23 v vanha) liitos oli tinattu ja hyvin kestänyt. Sitten vielä vaseliinia päälle ja tämähän oli moottorin kylkeen tuleva maakaapeli.

        Monisäikeinen kaapeli on luonteeltaan taipuva eikä sitä saa vääntämällä tai tärisyttämällä helposti poikki. Tinaamalla johdon ominaisuudet muuttuvat radikaalisti eli erillisistä johtimista muodostuu kiinteä kokonaisuus, joka liikkeestä tai tärinästä ajanoloon voi napsahtaa poikki. Tinausta ei saa rajattua puristettavan osan sisälle vaan tina leviää väkin sen ulkopuolelle. Puristusliitos on oikein ja oikeilla työkaluilla tehtynä luotettavampi, pitkäikäisempi ja varmempi tapa hoitaa (johtojen) liitokset, joissa niihin kohdistuu voimia tai tärinää.

        Itse en veneessäni tinausta suosi vaan käytän akkukaapeleissakin puristusliitoksia. Liitin pitää puristaa oikealla työkalulla, vasarointi tai ruuvipenkki ei suinkaan tätä tarkoita. Useimmissa akkuliikkeissä on työkalut liitosten puristamiseen. Satunnaista tarvetta varten oman työkalun hankkiminen on liitoittelua, koska liittimet saa puristettua asiallisesti pientä korvausta vastaan. Päälle vielä vesitiivis liimallinen kutistesukka, niin tiedossa on kymmeniä vuosia huoletonta menoa ainakin kaapeleiden suhteen (oma vene vm. -88 ja akkukaapelit moitteettomassa kunnossa).

        Tässä asiassa ei kannata hätiköidä tai olla huolimaton sillä vaikka jännitteen puolesta suoranaista hengenvaaraa ei olekaan, niin toisaalta matalasta jännitteestä aiheutuu suuret virrat ja siten huonoista liitoksista helposti jopa tulipalovaara!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4520
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      119
      4472
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe