viime kesänä meni tupla-akkuviritykset sikäli situralleen niin, että loppukaudesta alkoi johtojen kosketuksissa olla ongelmia. Laitoin sellaisen pyöritettävän valitsimen uusin johdotuksin, mutta ne akkukaapelien liittimet vaativat jonkin ihmepuristimen. Luulin, että vahvoilla pihdeillä pärjää, mutta ei. Toinen akku ei enää saanut kosketusta.
Heitin sen valitsijamötikän menemään ja ajattelin tehdä kaiken uusiksi. Biltemassa olis kätevä automaattinen rele, mutta on niin huolestuttavan halpa, että tekeekö tuolla mitään.
Mitä suosittelette ja miten ne kaapelin liittimet saisi puristettua, että sähkö kulkisi heinäkuun jälkeenkin?
Tupla-akkuvirityksiä
4
322
Vastaukset
- Palon vaara
Sekoitat nyt kaksi asiaa, kaapelikenkien puristamisen ja akkujen valitsijakytkimen. Käytä kunnon tarkoitusta varten tehtyä puristinta. Saa myös biltemasta paria eri mallia, halvemmallakin onnistuu, vasaralla napuutta.
Nyt sinulla on tulipalon vaara jos liitokset ovat löysiä.- tupla22
Sekotanko asiat? Ne kaapelinpäät vaan liittyivät ja liittyvät siihen akunvalitsimen asennustyöhön tai niihin kaapeli/johtokytkentöihin.
Paksuun kaapelinpäähän on näköjään hankala tehdä liitosta, joka johtaisi virtaa pidemmän päälle. Tinata ei kai ainakaan kannata, kun se tina rapisee? tupla22 kirjoitti:
Sekotanko asiat? Ne kaapelinpäät vaan liittyivät ja liittyvät siihen akunvalitsimen asennustyöhön tai niihin kaapeli/johtokytkentöihin.
Paksuun kaapelinpäähän on näköjään hankala tehdä liitosta, joka johtaisi virtaa pidemmän päälle. Tinata ei kai ainakaan kannata, kun se tina rapisee?Tein juuri vastaavia hommia. Uuteen kaapeliin kiinnitin kengän ruuvipenkissä leukojen välissä siten että kengän alapuolella on tuki. Sitten hakkasin vasaralla ja 6 mm lyöntituurnalla liittimen kasaan. Sitten kävin vielä ostamassa 300 W kolvin ja tinasin liitoksen, koska vanhakin (23 v vanha) liitos oli tinattu ja hyvin kestänyt. Sitten vielä vaseliinia päälle ja tämähän oli moottorin kylkeen tuleva maakaapeli.
- Akku-Arska
jokander kirjoitti:
Tein juuri vastaavia hommia. Uuteen kaapeliin kiinnitin kengän ruuvipenkissä leukojen välissä siten että kengän alapuolella on tuki. Sitten hakkasin vasaralla ja 6 mm lyöntituurnalla liittimen kasaan. Sitten kävin vielä ostamassa 300 W kolvin ja tinasin liitoksen, koska vanhakin (23 v vanha) liitos oli tinattu ja hyvin kestänyt. Sitten vielä vaseliinia päälle ja tämähän oli moottorin kylkeen tuleva maakaapeli.
Monisäikeinen kaapeli on luonteeltaan taipuva eikä sitä saa vääntämällä tai tärisyttämällä helposti poikki. Tinaamalla johdon ominaisuudet muuttuvat radikaalisti eli erillisistä johtimista muodostuu kiinteä kokonaisuus, joka liikkeestä tai tärinästä ajanoloon voi napsahtaa poikki. Tinausta ei saa rajattua puristettavan osan sisälle vaan tina leviää väkin sen ulkopuolelle. Puristusliitos on oikein ja oikeilla työkaluilla tehtynä luotettavampi, pitkäikäisempi ja varmempi tapa hoitaa (johtojen) liitokset, joissa niihin kohdistuu voimia tai tärinää.
Itse en veneessäni tinausta suosi vaan käytän akkukaapeleissakin puristusliitoksia. Liitin pitää puristaa oikealla työkalulla, vasarointi tai ruuvipenkki ei suinkaan tätä tarkoita. Useimmissa akkuliikkeissä on työkalut liitosten puristamiseen. Satunnaista tarvetta varten oman työkalun hankkiminen on liitoittelua, koska liittimet saa puristettua asiallisesti pientä korvausta vastaan. Päälle vielä vesitiivis liimallinen kutistesukka, niin tiedossa on kymmeniä vuosia huoletonta menoa ainakin kaapeleiden suhteen (oma vene vm. -88 ja akkukaapelit moitteettomassa kunnossa).
Tässä asiassa ei kannata hätiköidä tai olla huolimaton sillä vaikka jännitteen puolesta suoranaista hengenvaaraa ei olekaan, niin toisaalta matalasta jännitteestä aiheutuu suuret virrat ja siten huonoista liitoksista helposti jopa tulipalovaara!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082575
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411741Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1441359Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3271239Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3361204Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen241121Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571093- 55956
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H13942Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21863