Eikö kaukaloita voisi rakentaa joustaviksi ?

Oululainen mies

Onkohan tutkittu mahdollisuutta, että kaukalot plekseineen kulkisivat kiskoilla ja jouset olisivat takana ? Pitäisi vaan sovittaa tuo pleksien ja kuakaloseinän välinen toiminta saumattomaksi. Pleksit saisivat liikkua helpostikin, mutta ei nyt ihan kiekon painosta.

Sellainen 20 sentin liikkumavara sopivasti joustaen ettei tule ihan liikkumattomaan seinään, jos törmää ?

Olisiko tämä tutkimisen arvoinen ehdotus ?..tulee vaan nämä ikävät päävammat mieleen, että voisko niitä ehkäistä myös kaukalotekniikalla ?

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjn77

      Joustokaukalo on jo keksitty, joten älä vaivaudu. Sen sijaan olisi mahdollista poista koko pleksit ja suojata katsomo taas verkoin. Se säästäisi pelaajia, mutta tekisi kastomisesta hiukan epämiellyttävää (kuten ennen aina); kumpi on tärkeämpää?

    • Hyvä Hjallis!

      Harkimo on ainut bisnesmies jääkiekon piirissä, joka arvostaa pelaajiensa turvallisuutta. Hän on ollut valmis tinkimään omista tuloistaan ja hankkimaan turvakaukalon. Mitä ovat tehneet muut liigajengit ja SM-liiga? Ei mitään!

    • lammen jäällä -65

      Oiskohan tuonkaan sveitsiläisen pelaajan kokemaa kohtaloa
      pystynyt millään turvakaukalolla välttämään.

      www.iltalehti.fi/jaakiekko/2013030716759194_jk.shtml

    • T0mmi1

      Niimpä..tuskimpa..Ei tohon mitään aukotonta ratkasua löydy. Jos halutaan pelata jääkiekkoa niin kuin sen tarkoitus on niin onnettomuuksia ei voi täysin poistaa. Eipä sitä voida liikenteessä tai missään muuallakaan tehdä missä ihmisjoukko määrää mitä kentällä tapahtuu. Uskon että tuollainen periksi antava kaukalo hieman pienentää loukkaantumisia mutta tuo 250 000 hintainen "turvakaukalo" kuullostaa kyllä hieman naurettavalta.. Mikä vittu siinä voi maksaa noin paljon ja pitäisikö kaukalo ostaa juuri X-nimiseltä yritykseltä joka täyttää "kriteerit" ja jonka omistaa määräävän henkilön veli tai hyvä veli P, naapurista. Kaukalot kokonaan pois ja luistelunooeusrajoite ja jäähyt muutetaan minuuteista otteluiksi niin voidaan saada hyvät lukemat paperille, mutta menetetään koko laji. Joka lajissa sattuu ja tapahtuu ja onnettomuuksia tapahtuu kun on voimaa ja vauhtia..Ennen oli joukkueille hyödyllisimpiä pelaajia ne ketkä nousi heti ylös puolustamaan vaikka vähän kirpasikin, nykyään ne ketkä jää jäähän makaan ja miettii et nousenko nytten vai vasta 10 sekunnin päästä...Kortin kääntöpuoli on joka asiassa.

    • H0kimän

      Niimpä...Sm-liiga on vetänyt kaikki turvallisuus- ja rangaistusasiat aivan överiksi ja vituilleen tällä kaudella. Ihmetetlen vaan että eikö kukaan joudu koskaan kantamaan vastuuta vaikka asiat on viety aivan päin vittua? Palkataan vaan uusi myyntijohtaja myymään p*skakasasta uusia ja kauniita mielikuvia kansalle? Kohta joukkueet päättävät että tämän kauden mestaruutta ei lasketa koska Stigallakin tai pleikkarillakin olisi voittaja saatu aukottomammin ja jääkiekon sääntöjen mukaan paremmin selville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45794
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      232
      11025
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3395
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3197
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3103
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2963
    Aihe