Pohjanmaan kokoomuksen puheenjohtajan Susanna Kosken sivut on hakkeroitu eikä niille ole tällä hetkellä pääsyä. Etusivulla näkyy ilmoitus Faris was her.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta
http://susannakoski.fi/
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta
http://susannakoski.fi/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse tuhosi, kun kärähti kopionnista.
kopioinut Tuomas Enbuskea
Linda Pelkonen
Luotu: 5.3.2013 13:58
KOTIMAA----- UUSI SUOMI
Pohjanmaan kokoomuspiirin puheenjohtaja Susanna Koski hermostui ja kiistää väitteet, joiden mukaan hän olisi kopioinut Tuomas Enbusken kolumnia.
Kosken tänään tiistaina julkistetussa tekstissä on lähes sanasta sanaan samoja lauseita kuin Enbusken 18. tammikuuta kirjoittamassa kolumnissa.
– Eriarvoisuus on tunne. Köyhän suomalaisen elintaso nyt on parempi kuin 90-luvulla, Enbuske kirjoitti Helsingin Sanomien Nyt-liitteessä.
– Eriarvoisuus on tunne, jota pelkistetysti voidaan selittää sillä, että tiedostetaan joillakin menevän vielä paremmin. Köyhänkin suomalaisen elintaso on nyt parempi kuin esimerkiksi 90-luvulla, Koski kirjoittaa kolumnissaan Pohjalaisessa.
Myös verojen maksamisesta Koski käyttää lähes samoja sanoja kuin Enbuske.
– Viisi tonnia kuussa tienaava tekee jo nyt työtä valtiolle vappuun saakka. Todella hyvätuloiset tekevät pakkotyötä juhannukseen. Vasta sen jälkeen tienatut rahat jäävät itselle, Enbuske kirjoitti.
– Keskiverto palkansaaja tekee ”pakkotyötä” valtiolle keskimäärin pääsiäiseen saakka, siinä missä hyvätuloinen paiskii töitä toisen taskuun mittumaariin. Vasta sen jälkeen tienatut eurot jäävät itselle, Koski kirjoittaa
Koski kertoo keskustelleensa asiasta Enbusken kanssa.
– Ihmiset jotka lukevat ja kirjoittavat paljon niin monet ajatukset saattavat jäädä kirkkaasti alitajuntaan, Koski san
.
"Äärioikeisto on haxoroitu!!!!!!!!!11!!!!!!!"
.
on elitisti, sukunimi ja etunimi kertoo paljon, ihan perus kyykyttäjä hyrri. ei haluaisi maksaa veroja mutta kaikki yhteiskunnalta saatu kyllä kelpaa pullaposki tuomakselle;)
koulutuksesta lähtien...
Kokoomus on siirtynyt laitaoikealle
5.3.2013 15:49 Antti Koskela 24 kommenttia -----UUSI SUOMI
Pohjanmaan Kokoomuksen pj Susanna Koski
Sain kipinän kirjoittaa tämän kun luin Pohjanmaan Kokoomuksen puheenjohtajan, Susanna Kosken, tekstin keksitystä eriarvoisuudesta. Kosken perusargumentti on, että sosiaaliturva nakertaa yhteiskunnan, koska ansioerot työssä käyvien ja työssä käymättömien välillä eivät ole tarpeeksi selkeät.
Työmarkkinatuki on vuonna 2013 suuruudeltaan 698 euroa kuussa, kun keskipalkka on yli 3200 euroa kuussa. Todellisuudessa hyvin harva työtön on työttömänä siksi, että sosiaaliturva tarjoaisi miellyttävän tuntuisen rahallisen elintason. Kosken ajatusmaailmassa työttömyys on valinta. 250 000 suomalaista on valinnut työttömyyden, koska sosiaaliturva on mukavan suuri?
Kosken kirjoitus on jo paljastunut plagiaatiksi Tuomas Embusken kirjoituksesta. Ahkeruutta ja työteliäisyyttä mainostava Koski ei jaksanut kirjoittaa itse tekstiään.
Tapaus Koskesta tulee kovasti mieleen toisen kokoomuslaisen, Saul Schubakin, viimeaikaiset ulostulot. Schubakin mukaan sosiaaliturva edistää "heikomman aineksen" lisääntymistä. Tarpeeksi ankarassa maailmassa vain hyvinvoivat yksilöt lisääntyisivät, mikä olisi kaikokoomuslaisessa ajattelussa
meikkipuolella.
Olisi kiva nähdä tuon pissiksen oikeissa töissä joskus.
kuolisi nälkään jos raha menettäisi arvonsa, tyyppi ei osaa edes onkia.
Toivottavasti tulee joku iso luonnonkatastrofi joka romuttaa rahan arvon, silloin nähdään ketkä ovat niitä selviytyjiä kun pitää hankkia elämän ehdot ilman rahaa ja tulla oikeasti omillaan toimeen.
Tuollaiset kravattikaulat kuolee ekana nälkään kun ei voi ostaa.Eikä osaa käsillään mitään, niskakin on kuin kynä.
Äärioikealla.
Köyhät kyykkyyn.