Aiivan upeaa! Kuulkaa, työnteko on aiivan yliarvostettu juttu. Kyllä työttömänäkin toimeen tulee kun viitsii vähän laskea. Nyt on aikaa harrastuksille, valokuvaukselle, aamu-uineille uimahallissa, kirjallisuudelle, kävelylle, musiikille ja taiteelle. kaikkein parhaimpia ovat sellaiset harrastukset jotka ovat halpoja tai eivät maksa mitään. Nyt on aikaa ruoanlaitollekin joten elämänlaatu on parantunut huomattavasti niistä ajoista kun piti herätä puoli kuusi aamulla ja rientää pienipalkkaiseen työhön josta ei kiitoksia herunut.
Olen aina ihmetellyt vanhoja linnakundeja, kuinka nuorilta he näyttävät. Syy on terveellisessä ja kiireettömässä elämäntavassa vankiloissa. Sitten näkyy niitä jotka ovat tehneet raskaita pätkätöitä rakenuksilla koko ikänsä pienellä palkalla. He näyttävät ikäistään vähintään kymmenen vuotta vanhemmilta. Viisikymmenvuotiaina he ovat raihnaisia ja loppuun kuluneita kehäraakkeja jotka ovat uhranneet elämänsä jonkun kasvottoman osakkeenomistajan eteen.
Työttömyys on oikea lottovoitto. Asiaan on osattava asennoitua oikein. Nyt on aikaa aktivoitua ja seurustella ihmisten kanssa. Myös matkustaminen on sen verran halpaa että siihen kannattaa panostaa jo senkin takia että ainakin kaukoidässä eläminen on huomattavasti edullisempaa kuin suomessa. Euroopan maista suosittelen puolaa ja romaniaa sillä niissä voi työtön suomalainenkin tuntea itsensä rikkaaksi.
Minä otan työttömyyden etuoikeutena ja hyvänä asiana. Kyse on asenteesta. Jos Suomi on tällainen oleskeluyhteiskunta jossa työt teetätetään ulkomaalaisella orjatyövoimalla niin ei se minun vikani ole. Olen alkanut miettimään sitä, että menenkö enää koskaan töihin, sillä kuluu se aika näinkin. Alan ymmärtää edesmenneen mustalaiskuninkaan Allan Hagertin sanoja: On lottovoitto syntyä suomeen!
Olen aina ihmetellyt vanhoja linnakundeja, kuinka nuorilta he näyttävät. Syy on terveellisessä ja kiireettömässä elämäntavassa vankiloissa. Sitten näkyy niitä jotka ovat tehneet raskaita pätkätöitä rakenuksilla koko ikänsä pienellä palkalla. He näyttävät ikäistään vähintään kymmenen vuotta vanhemmilta. Viisikymmenvuotiaina he ovat raihnaisia ja loppuun kuluneita kehäraakkeja jotka ovat uhranneet elämänsä jonkun kasvottoman osakkeenomistajan eteen.
Työttömyys on oikea lottovoitto. Asiaan on osattava asennoitua oikein. Nyt on aikaa aktivoitua ja seurustella ihmisten kanssa. Myös matkustaminen on sen verran halpaa että siihen kannattaa panostaa jo senkin takia että ainakin kaukoidässä eläminen on huomattavasti edullisempaa kuin suomessa. Euroopan maista suosittelen puolaa ja romaniaa sillä niissä voi työtön suomalainenkin tuntea itsensä rikkaaksi.
Minä otan työttömyyden etuoikeutena ja hyvänä asiana. Kyse on asenteesta. Jos Suomi on tällainen oleskeluyhteiskunta jossa työt teetätetään ulkomaalaisella orjatyövoimalla niin ei se minun vikani ole. Olen alkanut miettimään sitä, että menenkö enää koskaan töihin, sillä kuluu se aika näinkin. Alan ymmärtää edesmenneen mustalaiskuninkaan Allan Hagertin sanoja: On lottovoitto syntyä suomeen!
Vastaukset 42
Vanhimmat
Hypätkää pois siitä ahneuden ja kulutushysterian läpimädättämästä orvanpyörästä ja kilpailuyhteiskunnasta. Rentoutukaa ja nauttikaa elämästä. Nyt on sen aika. Ei ole työtä joten naatiskelkaamme kerrankin elämästä oikein kunnolla. Nyt siihen on mahdollisuus ystävät!
Aloitin päiväni huolella valmistetulla aamupalalla jonka jälkeen kävin tekaisemassa pienen hiihtolenkin aurinkoisessa keväthangessa. Illalla mennään vaimon kanssa teatteriin.
Tuohan ei ole mitään meikäläiseen verrattuna minulla oskeen omistajana miljoona tulot ja veronmaksajat tekee mulle jatkuvasti uutta tuloa sitten siirrän tuloni veroparatiisi maihin ja nostelen sieltä voittoja ja kiertelen maailmalla.Täytyy vain kokomuksen kansanedustajia opastaa etteivät vaan nostaisi nuita sosiaali etuksia liikaa.Jotta teillekin köyhille ois työnteko arvokkampaa kuin joutenolo.
Me kutsuimme myös työttömän tuttavapariskunnan meille syömään ja katsomaan yhdessä valittu elokuva (tie pohjoiseen) Elokuvan jälkeen ajattelimme nauttia muutaman lasin viiniä ja pelata monopolia ja kruunata ilta rakastelemalla vaimoni kanssa vieraiden lähdettyä. Tällainen arki ei olisi ollut mahdollinen silloin kun kävimme vielä töissä. Nyt elämä hymyilee ja kuljemme kohti aurinkoista kevättä ja lämmintä kesää. Matti Nykästä lainaten, elämä on ihmisen parasta aikaa!
Kieltäytykää työstä jossa palkka ei riitä kuin työssäkäyntiin sillä kyllä työnteosta pitää hyötyä muutkin kuin vain työnantajat. Antakaa nuorien huimapäiden maksaa oppirahansa ja nähdä kuinka epäkiitollisesta jutusta on kysymys.
Tiesittekö että Alexander Stubbin oikea nimi on todellisuudessa Caj- Göran? Myös Caj- Göran Stubb teetti talonsa remontin virolaisilla joten ymmärtäkäämme "yskä" ja tehkäämme sitä mitä Caj-Göranin tapaiset politikot haluavat, eli nauttikaamme elämästä ja kuntoilkaamme.
Mitä järkeä on raskaassa fyysisessä työssä jossa altistuu kaikenlaisille vaaroille ja haitallisille aineille, ja joka on sesonki/tilapäisluotoista, ja jossa ei ei ole minkäänlaista jatkuvuutta? Tuollaisessa työssä palkka on usein niin pieni ettei työn ja joutenolon erotusraha ole paljon mitään. Arvasitte oikein, kyse on tietenkin rakennustyöstä.
Ei muuta kun levätään me suomalaiset ja annetaan virolaisten, puolalaisten, liettualaisten, latvialaisten ja romanialaisten orjien tehdä kun kerran tekevät niin halvalla, eivätkä tarvitse asbestipuruissa mitään suojaimia jne. Noissa ulkomaalaisissa huippuosaajissa on vielä sekin hyvä puoli, että heiltä voi ostaa oluet ja viinakset huomattavasti halvemalla kuin suomen alkosta.
kokoomukselaiset voivat vielä päättää, yhtään mistään ?
http://ariojapelto.blogspot.fi/2010/08/miten-kokoomuksen-arvot-toteutuvat.html
Vihreät näköjään samoilla linjoilla 2013!
Köyhätkö ja nuoret työttämät laitetaan kreikalle lahjoitettujen miljardien maksajiksi. Miksi niitä miljardeja ei ole otettu lainaksi suomalaisia varten ?
Miksi tehdä työtä, kun voi saada pääministerittä satoja tuhansia ilman kilpailutusta.
Mikä etuoikeus työttömyys onkaan! Kuinka mukavaa asioida kaupoissa ja esim. liikuntakeskuksissa silloin kun muut ovat työssä. Ei tarvitse jonotella ja tunnelma on leppoisan kiireetön jossa aikaa jutella mukavien ihmisten kanssa. Olemme päättäneet kokeilla tulevana kesänä meille uusia innovaatioita joutenolossa kuten golffia.
Työttömien kannattaa muuttaa ulkomaille halpoihin maihin, jossa työttömyyskornvauksilla elää edes jotenkuten. Valtio voisi kustantaa osan matkakuluista. Valtiolla on jonkilainen velvollisuuskin tähän, koska se ei pysty täyttämään perustuslain velvoitetta jokaisen kansalaisen oikeutta työhön.
Kesällä on eläminen halpaa koska aurinkoiset kesäsäät antavat niin paljon mahdollisuuksia kaikkeen mukavaan joka ei maksa mitään. Kesä onkin säästämisen aikaa jolloin varaudutaan suomen pitkään ja kylmään kaamokseen eli kannattaa yrittää säästää matkaa varten. Paljon muuta ei tarvitsekkaan sillä esim. Thaimaassa elää kelan työttömyystuella niin, että päivän voi aloittaa suihinottobaarissa tai porealtaalla siten, että aamupalan voi nautiskella siinä. Sitten lounaat ja päivälliset siinä muiden mukavien harrastusten (esim. golffin) muassa ja joka ilta pää täyteen jos sellainen huvittaa. Vietnam ja Laos ovat vielä huomattavasti halvempia kuin thaimaan turistikohteet ja intiassa pärjää myöskin mukavasti.. .
Ottakaa itsellenne tavoiteita jossa oma hyvinvointinne on etusijalla. Nyt on aikaa suunitella ja panostaa itseensä. Jos rahat eivät riitä joka vuotiseen matkailuun niin tähdätkää sitten joka toiseen, kolmanteen tai vaikkapa viidenteen vuoteen.
Työläisenä en milloinkaan päässyt nauttimaan mistään "reilusta tulonjaosta" enkä ymmärtänyt edes, että mitä sillä tarkoitetaan ja ketä kohtaan tulon jako oli reilua, sillä itse tunsin ettei oma työni palkinnut meidän perhettä juurikaan mitenkään.
Nyt työttömänä ymmärrän mitä tarkoittaa reilu tulonjako. Rahaa tulee automaattisesti muutamalla paperintäytöllä jotka voi hoitaa nekin netissä ja sitten ei muuta kuin nautiskelemaan vapaasta ja virikkeiden täyttämästä vapaa-ajasta.
Tänään kävimme perheen kanssa kävelemässä meren jäällä. Ai että oli mukavaa kun kevätaurinko paistoi ja muutkin ihmiset tuntuivat nauttivan. Lasten pyynnöstä teemme omia Sub Way patonkeja, illalla saunaan, iltapalaa ja lukuhetki yhdessä koko perheen kanssa. Minusta työttömyys on lähentänyt perhettämme ja lapset ainakin tuntuvat tykkäävän kun vanhemilla on aikaa.
Tällainen asenne on otettava. Siitä pitää vaan tehdä maan tapa niinkuin yleisestä kähminnästä ja taloudellisesta keplottelusta. Eiköhän kapitalistia ala huolestuttaa, kun ei kukaan ole kieli pitkällä rukoilemassa työtä. Asenne pitää muuttaa. Tehkää työnne.
Työttömällä on eliniänennustekin paljon korkeampi kuin työläisellä joka altistaa itsensä myrkyille ja muille epäpuhtaille pölyille toisten hyväksi. Kulumia ja muita vammoja tulee myös huomattavasti vähemmän kuin työssäkäyvällä joka on kontannut polvensa hajalle jo nelikymppisenä.
Vaikka työttömyysraha ei kovin häävi olisikaan niin muistakaa kuitenkin se, että myös sillä pystyy elämään huomattavasti laadukkaanpaa elämää kuin kuninkaat elivät n. 200v sitten.
Nyt voi levähtää lämpimässä huoneistossa, hyvällä joustinpatjalla mistä voi tilata kotiovelleen vaikkapa rullakebabin minkä voi nauttia hyvän oluen (Sandels, Karhu..) tai jonkun muun viinin kera samalla kun voi kuunella mukavaa kuunelmaa radiosta tai seurata mielenkiintoista ohjelmaa televisiosta.
Eivät voineet kuninkaat käydä jääkaapilla hakemassa tuoreita vihanneksia kaapiltansa keskellä talvea silloin tai tehdä mitään muutakaan sellaista joka tämän päivän työttömälle on arkipäivää. Asennoitukaa, nauttikaa ja suunitelkaa sillä nyt on aikaa panostaa itseensä, perheeseensä, sukulaisiin ja ystäviin. Älkää jääkö makaamaan, älkääkä masentuko sillä oikeasti on kyse siitä, että ennen niin pakolliselta tuntuneesta puurtamisesta on tullut nyt vapaaehtoista puhdetyötä.
Pahimmat loiset elävät hyvän veljen keplottelemilla rahoilla. He voivat saada jopa 700 000 euroa tyhjästä.
Suomalaisen työttömän ei tarvitse tuntea itseään loiseksi. Päinvastoin! Suomalainen työntekijä on rahoittanut niin paljon oikeita todellisia loisia, ulkomaalaisia ja kotimaisia ahneita roistoja ja pakoloisia (Kts. Riemurasia ja sieltä pakoloinen tai googlesta hakusana maahanmuuttajan tiliote niin kuvahaussa tulee somali Jamal Yusuf Ahmedin tiliote josta selviää miten satasia sataa kuin vettä taivaalta)
Lisäksi ovat nämä "reilut tulonjaot" jotka ovat reiluja mutta vain toiselle osapuolelle, eli johtajille ja osakkeenomistajille.
Ei muuta kuin mukavia ja aktiivisia työttömyyspäiviä. Nyt on aika toteuttaa ne unelmat joihin aika ja voimavarat eivät aikaisemmin ole riittäneet. Alottakaa työväenopistoissa kitara tai pienotunnit. Menkää ja opiskelkaa taidetta, lukekaa, kuntoilkaa ja käykää teatterissa silloin kun on varaa, hiihtäkää, kävelkää ja kalastakaa, nauttikaa! Menkää torille aamukahville ja tapailkaa ihmisiä, ja voikaa hyvin.. !
Olen aina haaveillut tanssin opettelusta mutta en ole saanut työn ja arjen kiireiltä mentyä. Nyt työttömänä rohkaisin mieleni, kävin tanssikurssin jonka seurauksena vaimolle ja minulle tuli uusi mukava harrastus, tanssi.
Tanssi on mukava liikuntamuoto tällaisille kiirettömille työttömille ja lisäksi se piristää myöskin mieltä mukavasti. Nyt kaikki työttömät tanssikurseille ja eikun nauttimaan elämästä.
PS. Joissakin isommissa kaupungeissa ainakin järjestetään ilmaisia tai erittäin halpoja tanssikursseja yksityisien tanssikoulujen lisäksi. Opetelkaa sillä ei tanssitaidosta haittaakaan ole. Se on mukavaa harrastusta muun mukavan muassa.
Nyt työttömänä aikaa riittää sellaiseen jota ei aikaisemmin edes kuvitellutkaan, kuten päiväkirjan pitäminen. Se on terapeuttista ja varmasti mukavaa ja mielenkiintoista luettavaa myöhemmin, niin itselle kuin jälkipolvilekin.
PS. kaivoin tyttäriemme koulukirjoja jotka vaimoni oli säästänyt jostakin syystä varastoon. Otin ylä-asteen matematiikan kirjat ja aloin 7 luokasta ja ajattelin laskea kirjat läpi ihan noin veryttelymielessä. Katsotaan jos innostun niin vedän lukion matikan samaan pötköön.
Leppoisia työttömyyspäiviä toivottaa yksi kolmestasadastatuhannesta.
Työttömyys on antanut aikaa ajatelulle ja tutustumiselle tähän valmiiksi rakenettuun yhteiskuntaan joka mahdollistaa tällaisen mukavan joutenolon. Vaimoni sai idean että kokeilisimme uusia harrasteita nyt kun on aikaa. Soitimme hyville tuttavillemme jotka ovat myöskin työttöminä ja ehdotimme keilailua. Kukaan meistä ei ollut aikaisemmin keilailua harrastanut mutta täytyy sanoa että mukavaa oli ja heti kysyttiin että koska mennään uudestaan. Päätimme että oli se niin mukavaa, että kerran kuukaudessa ainakin pitää mennä ja näin sovittiinkin. Oikein hauskoja ja harrastustentäytteisiä työttömyyspäiviä kaikille suomalaisille työttömille!
Työttömyydellä on lukuisia positiivisia vaikutuksia kansanterveyteen. Työttömällä on aikaa liikkua. Kauppaan voi mennä kävellen nauttimalla samalla upeista ja aurinkoisista kevätilmoista. Kesä kun tulee niin polkupyörä on mitä mainioin väline mennä vaikka rannalle. Kunto pysyy hyvänä ja bensaa säästyy ja maailma pelastuu.
Työttömänä riittää aikaa myös lukemiselle. Kirjaston lukusaleissa voi lukea päivän lehdet ja samalla voi tutustua myös erilaisiin harrasteisiin erikoistuneisiin aikakausi lehtiin kuten sisustus, kalastus tai muihin mielenkiintoisiin lehtiin johon työssäkäydessä ei ollut varaa tai aikaa tutustua. Myös kirjoja kannattaa lainata ja lukea että mieli pysyy virkeänä. Ei muuta kuin ylös, ulos ja lenkille, niin kuin Tarvajärvi kannusti ennen aikaan.
Suomen perustuslakia tulisi muuttaa siten, että jokaiselle suomen kansalaiselle taattaisiin vähintään yksi minimissään kahdenvuoden työttömyysjakso työuran aikana. Työttömyysjakson aikana lain pitäisi suojella työtöntä kaikenlaisilta pakkotöiltä ilman minkäänlaista karensin tms. uhkaa niin, että työtön voisi nauttia työttömyyspäivistään ilman vähäisintäkään työn pelkoa joka haittaisi muuten niin leppoisaa joutenoloa.
Lottovoitajalle: Ainoana synkkänä pilvenä tästä lottovoitosta nauttimisesta ovat työvoimatoimisto ja TYP.
Minunkaan mielestäni työ ei ole läheskään sellainen etuoikeus kuin duunareille on koko ajan valehdeltu. Tavallinen matalapalkkainen hotellisiivojan työ ei ainakaan ole mikään etuoikeus niin kuin ei moni muukaan pätkätyö jossa ei ole edes minkäänlaista irtisanomissuojaa, sairauslomaoikeutta tai mitään. Palkka on hirvittävän pieni ja työssä on niin tiukka tulosvastuu ettei yhtäkään virheliikettä sallita!
Suomenruotsalaisella Liliuksella ja Björn Whalroosilla on sellainen työ joka on etuoikeus. Nauttikoon he työstänsä, minä nautin työttömyydestäni.
Pitää muistaa että työtön on harjoitetun politiikan mannekiini. Päättäjien politiikan lapsi. On tarkoituksellista, että yhteiskunnassa on työttömiä. Eräitä piirejä huolestuttaa se, että ei olisi työtömiä paljon enemmän kuin se, että niitä on.
Työttömyys on myös erinomainen keino hajoittaa työläisten rivejä antamalla toisille töitä ja toisille ei. Työttömien rivejä voidaan hajoittaa siten, että tuetaan osaa työttömiä ja heidän työllistymispyrkimyksiään ja toinen puoli syrjäytetään vaikka ikään vedoten (ikärasismi)
Mitä tehdään kun köyhät alkavat kapinoimaan? Palkataan toinen puoli köyhiä tappamaan se toinen puoli, (elokuva New york, New york)
Työttömien on hyvä tiedostaa se ettei työttömyys johdu mistään laiskuudesta ja eikä se ole mikään oma valinta. Suomessa on yli 300 000 (kolmesataatuhatta) työtöntä joka tarkoittaa pyöreästi sitä, että Turun ja tampereen kaikki asukkaat olisivat työttöminä. Lisäksi maahamme virtaa kiihtyvällä tahdilla työperäistä maahanmuuttoa, pakolaisia ja muita maahanmuuttajia. Eli pois syyllisyys ja eikun nauttimaan elämästä. Kuntosaleille siitä, niin kuin olisitte jo..!
Kävimme tänään lastemme kanssa kokeilemassa seinäkiipeilyä. Otettiin omat mehupullot mukaan ja tehtiin matkaan eväsleipiä. Hauskaahan tuo oli vaikka aika kallista 7€ per nuppi. Samaan hintaan pääsee myös elokuviin kun menee päivänäytökseen joka on tarkoitettu meille työttömille tai eläkeläisille. Aktivoitukaa, suunitelkaa ja lähtekää ulos sieltä asunnosta ihmisten ilmoille. Nyt ei murjoteta, nyt otetaan vapaa-ajasta mahdollisimman paljon irti, käytetään päätä ja opetellaan tulemaan toimeen ilman kaiken maailman turhakkeita.
Työttömänä voisi vastaanottaa vaikka pimeitä töitä. Olisiko Heidi Hautalalla tai Caj-Göran Stubbilla jotakin tarjota tällaiselle kantasuomalaiselle, vai onko pimeän työn edellytys ministereillämme juuri maahanmuuttajatausta?
Älä nyt ihmeessä työtä ala tekemään. Treidaile, kuten minä. Hyvällä systeemillä 10 minuuttia päivässä, anna rahan tehdä työ. No, tuo tietysti pimeänä, HULLUHAN VEROJA MAKSAAAaAAHAHAHHOOHHOOO!!!
Ystävät, käyttäkäämme tuleva kesä lueskellen, liikkuen, kalastellen ja nautiskellen. Tehkäämme periaatepäätös ja laittakaamme pirunsilmä (TV) kesäksi kiinni koska kaikki sarjat jäävät tauoille, joten jääkäämme mekin tauolle. Olen parantanut elämänlaatuamme siten että katsomme kaikki ohjelmat tallenetulla digivastaanottimella jälkikäteen jolloin voimme poistaa tai hypätä vastenmielisten ja turhien mielihaluja synnyttävien mainoksien yli. Sanomalehdet ja muutkin lehdet kannattaa lukea netistä tai sitten voi mennä kirjastojen lukusaleihin mikä on muutenkin mukavaa ajankulua. Ruoat kannatta ostaa siten kuin vanhainkoteihinkin ostetaan, eli viimeisen päivän leimalla varustetut saa paljon halvemalla. Nyt jos koskaan on hyvä hankkia talvivaateita jos varat sallivat. Joissakin kaupoissa näyttää olevan jopa -70% jne. Jos sinulla on mahdollisuus omaan puutarhaan, niin ei kun perunoita ja muita salaatteja penkkiin niin säästyy siinäkin rahaa ja taas kuluuaika kivasti. Sohvan pohjalle ei pidä jäädä missään nimessä makaamaan. Mitä tahansa muuta mutta ei sitä!
Vanhainkoteihin ostetaan aina tasamäärä ja juuri kuten sanoit, viimeinen päivämäärä mikä tarkoittaa sitä että tuotteen saa huomattavasti halvemalla tukustakin.
Vankiloihin menee aina parasta A1priima luokan tuotteita ja reilusti. Joulupöytään tilataan tuoreita mansikoita jne.
Ehkä tämä onkin oikein? Vanhukset elävät hieman pidenpään kun ei laiteta leivän päälle voita tai fasaania yms. leikkeleitä kuten vankiloissa? Googlettakaa ja katsokaa kuinka mäkihyppymestarimme Matti mäkikotka Nykänen kehuu kuinka hyvää ruokaa vankiloissa on. Vanhuksemme ovat tottuneet rintamalla taistellessaan jo muutenkin vähän vaatimattomampaan niin tukun halvat jämät tuo vain vanhat hyvät ajat mieleen?
Yksityisten ja loppuun asti kilpailutettujen, voittoa tekevien vanhainkotien on pakko tinkiä jostain että sijoittajat saisivat osuutensa. Henkilökunassa, palveluissa, kiinteistö ja välinehuoloissa, ruuissa, pesuaineissa ja liinavaatteiden pesuissa ja kunossa voi säästää sijoittajien hyväksi. Monesti sijoittajat maksattavat vanhuksilla koko kiinteistön.
Vanhukset ovat kuin lapset. He ovat heikkoja ja puolustuskyvyttömiä ihmisiä joita ei puolusta oikein kukaan muuta kuin poliittisen populismin ja äänenkalastelun takia. Vanhukset ovat tehtävänsä tehneet ja saavat mennä.
Huippua
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=1979
Hei
Jep kansan varoilla
Otan
Hei ,on ihanaa elää
On
Ihana
Jyrkikin
Arvatkaapa onko ihanaa. Minäkin täällä Cayman-saarilla nautin verottomasta elämästä Suomalaisten kustannuksella :)
On