No sillälailla. Se mikä ei ole näkyvillä on hyvä. Eli täällä suomessa, missä turkiseläimillä on hyvät olot ja kohdellaan hyvin. Nyt jos se ala lopetettaisiin, ei turkisten kauppa lopu. Kasvatus vain siirtyy esin kiinaan, venäjälle. Siellä olosuhteet on suorastaan hirveät eläimille.
Miksi ei sitä kasvatusta voi tehdä täällä valvotuissa olosuhteissa? Vaan siirtää valvomattomiin kurjiin olosuhteisiin. En ymmärrä. Mutta kun näillä pieni-aivoisilla suojelijoilla tarve on saada pois se mikä heidän silmiinsä näkyy. Menkää esim kiinaan tai venäjälle katsomaan, millaisiin olosuhteisiin te ajaisitte eläinparat. Siellä häkit kurjia, alttiina sää-oloille, ei suojaa. Ruokinta on mitä on. Jos sitä aina on. Itse en ole turkisten kasvattaja. Osaan vain ajatella omilla aivoilla.
Turkistarhaus
3
64
Vastaukset
- Järki päähän
Puhut asiaa.
Entäpä mitä mieltä ootte tästä:
Nuoriso oli kesällä festareilla, jossa kulki näitä nimienkerääjiä Turkistarhausta vastaan.
Tyttäreni kysyi kerääjältä, miksi haluat että turkistarhaus lopetetaan Suomesta ja siirtyy muualle?
Kerääjä oli vastannut, ettei tiedä, kerää vain nimiä.
Ahkeraan keräsivätkin, tuskin moni näistä allekirjoittaneista aamulla edes muistivat ,mihin olivat nimensä raapustaneet.
Että tämmöstä moraalia.. - Järki päähän
Entäpä mitä mieltä ootte tästä:
Nuoriso oli kesällä festareilla, jossa kulki näitä nimienkerääjiä Turkistarhausta vastaan.
Tyttäreni kysyi kerääjältä, miksi haluat että turkistarhaus lopetetaan Suomesta ja siirtyy muualle?
Kerääjä oli vastannut, ettei tiedä, kerää vain nimiä.
Ahkeraan keräsivätkin, tuskin moni näistä allekirjoittaneista aamulla edes muistivat ,mihin olivat nimensä raapustaneet.
Että tämmöstä moraalia.. - Hoopot
Kyllä Silvo ja kaltaisensa lähtee Kiinaan ja Venäjälle nimiä keräämään että turkistarhaus loppuu.Näkis vaan.Suomessa sentään inhimillistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833