Heippa kaikille! Haluaisin tietää kuinka kauan pahoinvointia kestää? Se on tietenkin yksilöllistä (toiset eivät voi lainkaan pahoin, toiset taas koko raskausajan), mutta mikä on "yleisin pahoinvointiaika"?
raskausajan pahoinvointi
Henu
4800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mäki haluan tietää tohon vastauksen. :)
Meillä äiti ei oo voinu pahoin juuri ollenkaan, mut taas sisko oksensi ja jopa pyörty raskauden aikana! :(
\ Bambi /
Yleensä pahoinvointi kestää sinne viikolle 12, mutta itselläni se loppui vasta kun viikkoja oli kasassa 20 ja vieläkin, nyt viikolla 24 on aamulla paha olo, välttämättä en oksenna kuitenkaan. Olen myös aika väsynyt. Muistakaa syödä, syökää mikä maistuu. Kun paha olo helpottuu, niin kannattaa yrittää saada säännöillset ruokailu ajat ja syödä välipaloja. Ei liikaa kerralla ja rauhassa syö, vaikka olisikin kova nälkä. Minä tein sen virheen että välillä söin liikaa ja vielä liian nopeasti.
Meillä myös minä olen voinut aika kehnosti, kun äitini ihmettelee että kuinka en ole oikein vedossa =/ Inhottavaa sikäli kun jokaisen raskaus on yksilöllistä ja jokaisen raskaus on erilainen.
Pahoinvoinnin toivoin loppuvan viikolla 12, mutta jatkui vaan ja jo pelästyin että loppuun astiko... Mutta viikon 16 jälkeen ei ole ollut pahoinvointia.
Niin... äitini mielestä en kuulemma olisi voinut pahoin "jos olisin vähän viittinyt tsempata"... että kaikenlaista saa kuulla!
Ensin odottelin viikkoa 9, sitten viikkoa 12 ja 24, noi on kuulemma sellasia "yleisiä rajaviikkoja".. Mulla tuli viimenen oksennus kun poika oli syntyny ja napanuora leikattu..
Siinä sai isä olla nopee ettei pikkunen sotkeentunu.. ;)
Tsemppiä raskauteen!