Phäiriö ja lääkkeenä Voxra 150 mg

Miekkonen--28

Hei!

Minulla diagnosoitiin helmikuun alussa paniikkihäiriö, olen kärsinyt oireista reilun vuoden ajan (alkuun kohtauksia tuli n. kerran kuussa esim palavereissa ja silloin vain lähinnä huonovointisuus sekava olo yms), sitten syksyllä sain niskani jumitettua kunnolla ja sen jälkeen kova alamäki lähtenyt käyntiin, alkoi joutua lähtemään kesken päivän pois töistä ym. Joulukuussa olotila totaalisesti romahti ja myöhemmin tähän löydettiin mykoplasma, söin 3vk lääkekuurin ja olo pikkuhiljaa helpotti, mutta ei ole vielä tähänkään päivään mennessä palautunut entiselleen.

Tosiaan minulle määrättiin lääkkeeksi psykiatrin toimesta tuo Voxra 150 mg , en ole aiemmin syönyt mielialalääkkeitä tai vastaavia. Psykiatri siis totesi paniikkihäiriön lisäksi yleisen ahdistuneisuushäiriön. Kävin vielä toisen kerran samalla psykiatrilla 2vk jälkeen lääkkeenaloituksen ja kyselin, että pitäisikö tämän auttaa myös paniikkihäiriöön kun ei ole ssri -lääke tai muiden yleisten lääkkeiden listalla, sanoi että kyllä auttaa. Katsotaan miten käy, nyt 3vk syönyt lääkettä, superflunssa iski pari päivää sitten, onneksi alkaa paranemaan päin olla. Harmittaa kun olin jo päässyt siihen pisteeseen, että kävin semmoisia tunnin kävelylenkkejä ja pieniä hölkkälenkkejä ym tekemässä ja pitkästä aikaa myös keilaamassa kavereiden kanssa yms.

Onko kukaan muu saanut lääkkeeksi Voxraa?

3

5174

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miekkonen--28

      Pitää nyt tässä vajaa kuukausi viime kirjoituksen jälkeen tulla kirjoittamaan, että tuo Voxra kyllä varmaan auttanut viemään olotilaa eteenpäin/ylöspäin, sit oon "siedättämällä" oppinu taas käymään esim. kaupassa suhteellisen normaalein fiiliksin, kun tuossa aiemmin kaupassa iski aina jonkinnäköinen paniikkikohtaus / pakokauhu, että pitäis päästä pois. Nyt normaalikokoisessa S-Marketissa onnistuu asiointi suht hyvin, vähän saattaa alkaa rintatunteita tulla mut olo pysyy lähes normaalina jne. :)

      Pahempaa paniikkikohtausta ei oo ollu pariin viikkoon ja oon yrittänyt muutenkin keskittää ajatuksia muualle. Puutumiset on vähentyneet aiemmin päivittäisistä nykyään ehkä kerran viikkoon -meiningille, rintapistotkin lievittyneet. Toiveikkain mielin kohti kesää, katotaan miten käy :)

    • Nainen 32

      Hei Mieekkonen--28. Käytätkä edelleen Voxraa? Mikä on vointisi?
      Itselläni diagnoosi sekamuotoinen ahdistuneisuushäiriö ja vaihdan piakkoin Cipralexin 10mg Voxraan 150 mg. Pelottaa lääkkeen vaihtamisesta tulevat mahdolliset sivuoireet.
      Onko itselläsi ollut sivuvaikutuksia Voxrasta?
      Auttaako ahdistuneisuuteen?

    • Voxra

      Mulla myös voxra paniikkihäiriöön ja auttaa paremmin kuin mikään ssri lääke. Myös ssri on voxra rinnalla ollut nyt vuoden mut siit5ei juuri apuja. Kun lisättiin voxra rinnalle niin paniikit loppuneet :) eli nyt voxra 150 mg ja cipralex 20 mg. Plus unilääkw.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      78
      1829
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      55
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe