Mitä se vähemmistö siellä tekee muuta kuin hallaa kansalaisille.
Vihreät ei kuulu hallitukseen
4
<50
Vastaukset
- T.A.Vallinen
"Puhemies Eero Heinäluoma (sd.) lupaa ensimmäiselle kansalaisaloittelle perusteellisen käsittelyn. Turkistarhauksen kieltämistä koskeva aloite luovutettiin eduskunnan keskuskansliaan iltapäivällä.
- Uskon, että tämä saa jopa normaaliakin paremman käsittelyn sen takia, että kysymyksessä on ensimmäinen aloite. Ja kun takana on 70 000 ihmistä, niin kyllä se täällä vakavasti otetaan, hän sanoi.
Aloite viedään ensin eduskunnan täysistuntoon lähetekeskusteluun. Sen jälkeen sitä käsitellään valiokunnissa, tässä tapauksessa ainakin maa- ja metsätalousvaliokunnassa. Käsittelyn jälkeen valiokunta päättää, viedäänkö asia vielä koko eduskunnan äänestettäväksi.
Kansalaisaloitteita koskeva laki astui voimaan noin vuosi sitten. Heinäluoma uskoo, että alkukankeuden jälkeen aloitteita alkaa tulla useammin
- Voi hyvin olettaa, että tulee useampi per vuosi jatkossa. Ja varsinkin kun tähän tapaan totutaan ja löytyy myös nämä helpot muodot aloitteen allekirjoittamiseen, hän sanoi."
Ala työllistää Suomessa 6000 - 7000 suoraan ja välillisesti 10 000. Viime syksynä käydyssä keskustelussa ex. työministeri Anni Sinnemäki sanoi "kyllä niille jotain työtä keksitään".
Annin "keksinnöt me muistamme oikein hyvin, eikä nykyinen SDP:n Lauri Ihalainenkaan näytä mikään ruudinkeksijä olevan.
Näyttää siltä, että SDP:stä vasemmalle vihreät mukaan on sellainen "maan tapa", että tuottavan työn tekeminen ei heitä kiinnosta. Tempputyöllistämisen jalon taidon he kyllä hallitsevat.- Asiaa seurannut
Sinnemäki muistetaan heikoimpana ministerinä kautta aikain, joten hänen puheensa voidaan unohtaa.Hallituksesta Vihreät eivät lähde, koska vallanhimo voittaa muut asiat.
- ei hyvä
Hautalan, Hassin ja Cronberin ulostulot ovat olleet järkyttäviä tavallisen suomalaisten kannalta. Kokoomus ja demarit näköjään hyväksyy toiminnan ottamalla heidät mukaan hallitukseen.
- Vähemmistö määräilee
”Vähemmistön ei pidä väkisin tunkeutua enemmistön joukkoon"
"Homoseksuaalien ”ei pidä pilata asioita muilta ja viedä enemmistöltä, mitä haluavat”
Homoilla ei pitäisi olla oikeutta istua parlamentin etummaisilla riveillä.
Jos heidän ylipäätään pitää olla parlamentissa, he voivat istua takarivissä ”tai jopa seinän takana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038