Ostin tänään keskiviikkona rinkeleit,maistuisvat suolaisilta vielä 2 tuntia syömisen jälkeen.Jouduin palauttaan pari rinkeliä kauppaan,Aikaisemmin ovat olleet ihan hyviä.Lidl korvas ainoastaan ostamani rinkelit ei pahaa mieltä (jäi pullakahvit nauttimatta) eikä vaivaa että jouduin lähtemään takaisin kauppaan palauttamaan niitä:Väittivät vaan että pitää maistua suolaisilta. mutta suolanmaku suussa 2 tuntia jälkeenpäin on vähän liikaa.
Tää sama teksti menee myös lidlin omalle palautelomakkeelle.
Tää sama teksti menee myös lidlin omalle palautelomakkeelle.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Leivän tuoteselosteesta pitää lain mukaan ilmetä kaikki valmistuksessa käytetyt aineet painon mukaan alenevassa järjestyksessä. Tuoteselosteessa ilmoitetaan myös tuotenimessä olevan tai kuluttajan tärkeänä pitämän ainesosan määrä. Muiden kuin pääraaka-aineen osalta määriä ei tarvitse ilmoittaa. Myöskään leivän vesipitoisuus, 30 - 40 prosenttia, ei ilmene pakkausmerkinnöistä.
Missäs lidlin rinkeleiden tuoteseloste.Yritin tinkata mitä on suolamainen aine rinkeleiden päällä,en saanut vastausta.Nyt olen saanut tuhdin annoksen jotain tuntematonta ainetta ja olo tuntuu todella huonolta.Päätä särkee.
Olet ostanut suolarinkeleitä, ei vesi-, eikä mitään vaniljarinkeleitä. Lidl on tässätapauksessa oikeassa. Kyllä sun elämässä nyt on tapahtunut draamaa, kriisiryhmä koolle ja heti. Onneksi et ole matkaillut keskieuroopassa, sillä palautekuponkisi loppuisivat alkuunsa.
jos suolaa valmistetaan teollisesti niin se tehdään näin
2 NaOH H2SO4 → Na2SO4 (natriumsulfaatti) 2 H2O
jos rikkihappo on jäänyt pois on lopputulos lipeää rakeina.
http://www.youtube.com/watch?v=QYaONeFtDDg
kyllä se imartelee!
Hyvä tietää että suolarinkeleitä myydään lidelin kaupoissa niitä olen hakenut .
tosssa resepti suolarinkeleihin,muistakaa käyttää 2 tl suolaa eikä 2 dl
http://www.maku.fi/resepti/suolarinkelit-laugenbrezeln#axzz2Mj26zADw
muuten kun lidl sanoo vetävänsä jonkun tuotteen pois myynnistä niin se myydään 30% alennuksella.Hevosliha oli hyvää mutta toiminta ei.
Sellaisen viipurinrinkelin ostin eilen.Söin sen ja totesin, että olipahan suolaista. Ne eipä jatkossa kannata ostaa.
Mikäli lidlistä ostit rinkelin viipurin rinkelinä, niin metsään meni. Lidlin rinkelit kun ovat suolarinkeleitä, pistetäänpäs oikein linkki kyseisistä rinkeleistä.
http://herkkujakoukku.blogspot.fi/2012/02/saksalaiset-suolarinkelit.html
Saksalaiset käyttävät suolaa kaikessa enemmän kuin suomalaiset.
Siis puhutko nyt niistä irtomyynnissä olevista pretzeleistä? Niiden kuuluukin olla suolaisia. Ennen noita sai vain Stokkalta, nyt saa Lidlistä paljon halvemmalla. Ai että mielipahakin pitäisi muka korvata. Kaikkea vielä kuulee. Missä muualla olisit saanut mitään korvausta?
Lidlin pretzelit on loistavia ja ihanan suolaisia... päälle voita ja SUOLAISTA kinkkua, niin makuelämys on täydellinen ;)
täällä ainakin ostaa kaikki ruuat ja juomat nokian lidlistä.KAIKKI halvampaa kuin k tai s kaupoissa.
Kylläpä teillä on murheet.Tarvii mennä ostaan rinkeleitä jotta tulis toisenlaiset murheet mieleen.
Sain lidlistä vastauksen ja sanoivat että tuotteen suolapitoisuus on 3,7 prosenttria.Laskin alempana olevasta reseptistä että suolaa olisi noin 3 dl kun reseptissä käytetään 3 TL eli teelusillista.
Lainaus vastauksesta:Brezel on suolainen rinkeli ja seuraavat ainesosatiedot on ilmoitettu paistopisteellä tuotteen kohdalla : vehnäjauho, vesi, rapsiöljy, suola, nestemäinen hiiva, leivonnan apuaine [kasvirasvat, sokeri, rasvaton maitojauhe, herajauhe, emulgointiaineet (rapsilesitiini, rasvahappojen mono- ja diglyseridit), ruisjauho, vehnäjauho, rypälesokeri, suola], ohramallasuute, happamuudensäätöaine (natriumhydroksidi), maitoproteiini. Suolapitoisuus 3,7 %. Voimakassuolainen.
3 dl ei tarkka mutta voi joku sen joutessaan laskea tarkemminkin,on kuitenkin hyvin kaukana 3 teelusikallisesta
aloittaja
tais tulla pilkkuvirhe eli puhutaan 0,3 desilitrasta.Seuraava kysymys on montako teelusikallista on 0,3 desilitraa.
Oletkohan trolli XD XD XD
Ihan hauska kommentti, mutta huomasithan, että keskustelu on käyty jo kolme ja puoli vuotta sitten! XD XD XD