onko täällä kellään tietoa milloin purettu ja kenties kuvia jossain?
teidän sen että -60 luvulla ollut ahkerassa käytössä.
Raksilan hyppyrimäki
8
1503
Vastaukset
- Anonyymi
Googlettamalla maailman hyppyrimäet löytyy kuvia. Saksalainen sivusto
- Anonyymi
8 vuotta vaan meni ensimmäiseen vastaukseen
vai onko vastaajana joku ulkoavaruuden olento alfa kentaurin tienoilta, sehän on noin 4 valovuoden päässä
👽😄
- Anonyymi
Aloittaja tarkoittanee jonkun kapakan rappuja. Ettei vaan ole kyseessä sarkan rappuset, josta lentänyt pää eellä katuun.
- Anonyymi
Kyllä oli Pikkukankaan mäki. Mäkiennätys 32metriä.Itsekkin leiskautin 24 metriä.
- Anonyymi
Niin ole, mäkimonttu oli talvella hyvä luistelupaikka ennen runsaan lumen tuloa.
- Anonyymi
1968 ollut vielä käytössä. Onko Oulussa ollut myös toinen hyppyrimäki jossain Lämsänjärven Hiirosen tienoilla?
- Anonyymi
Raksilan.mäki oli vielä 70luvun alussa jonkinlaisessa käytössä,.
Ite olin ala-aste ikäinen ja tuli kokeiltua minareilla alastuloa puolesta välistä mäkeä,,nilkka muistuttaa vieläkin ettei ollu fixu veto.
74 tuli uimahalli ja samoihin aikoihin mäki purettiin.
Pienempi mäki oli Kaukovainion ja nykyisen poikki maantien välissä, sanottiin paikkaa santapakaksi,
-Raksilan poika 60-80 luvulla - Anonyymi
Oliko se Raksilan hyppyrimäki siinä vanhan kaatopaikan päällä? Se nykyinen puistorinne Kajaanintien eteläreunalla?
Samoin kuin nyt on "Ruskotunturi" sama kuin se vanha Ruskon kaatopaikka?
Välivainiollakin on ollut kaatopaikka. Oliko se siinä nykyisen K-marketin tienoilla?
Sitten vielä 1960 -luvun alussa oli jossakin nykyisen Alppilan seudulla saksalaiten teloituspaikka, vaan missä tarkemmin? Itsekin sitä kävin katsomassa, mutta keskikalja on vienyt tarkemman muistin, valitettavasti. Jos netissä on vanhoja karttoja, niin linkkejä, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849