Oletetaan, että Jumala loi kaiken sen mitä maanpäällä ja taivaissa on.
Kaikki muu meni nappiin, mutta ihmisen luomisessa Jumalalle on täytynyt tulla virhe.
Oikeudenmukaisuudesta ja tasapuolisuudesta ei ole merkkiäkään nähtävissä ajatellen ihmisen elämää syntymästä kuolemaan.
Olisi antanut meille ihmisille edes yhtä pitkät elinajat, jotta olisi tasapuoliset mahdollisuudet todistaa paratiisikelpoisuutensa.
Mitä oikeudenmukaisuutta on se, että joku ilkeä ihmisräähkä elää toisten riesana liki sata vuotta ja v........ joka ilmansuuntaan,kun sitten taas toisen ihmisen elämä lopetetaan juuri silloin, kun itse elämä vasta koulutuksen ja opintojen jälkeen vasta alkaisi. Mitä nuori on ehtinyt itsestään todistaa. Ei mitään.
Se ei ole oikein.
Älkää sanoko, että se oli se saatanan vika, sillä Jumala itse loi saatanan ja salli sen toimet. Itse oikein lähetti maanpinnalle.
Älkääkä sanoko, että tutkimattomat ovat Herran tiet.
Älkääkä sanoko, että kaikella on tarkoituksensa,sillä ihmisen elämällä on suunnilleen yhtäpaljon tarkoitusta, kuin kaninpaskalla.
Jumala kämmäsi!
2
131
Vastaukset
- Esko
>>Oletetaan, että Jumala loi kaiken sen mitä maanpäällä ja taivaissa on.
Tämä olettamus on väärä. Se on islamilaisuudesta peräisin, ja muslimit toistelee, että Allahin tahdon mukaan kaikki tapauhtuu, jne. Tällaista ajattelua ei yleensä hyväksytä. Huomaat jo, mihin vaikeuksiin joudut.
Onhan selvää, että ihminen on itsenäinen tekijä, ja tekee aivan vapaasti mitä tahtoo. Kaikista teoista on myös seurauksia, sekin täytyy hyväksyä tosiasiana. Saat sitten itse päättää hyväksytkö karman lain, tai ihmiminen niittää mitä hän kylvää jne.
Vähälläkin ajattelemisella huomaa, ettei muslimien filosofia voi pitää paikkansa. Koeta löytää jotain parempaa.
Minä en voi sinulle tarjota aivan vedenpitävää maailmanselitystä, eikä sitä ole kenelläkään ihmisellä. Kuitenkin jotain aika tyydyttävää voi löytyä, ettei aina tarvitse marista kaiken epäoikeudenmukaisuutta.
Aika paljon sinulla näyttää olevan vielä miettimistä. - AHH
Minä kiitän kaikkia Teitä islam-palstalaisia, jotka jätitte vastaamatta tähän viestiini ja kommentoimasta sitä millään lailla.
Herkkävaistoisuudellanne huomasitte, että AHH siinä purkaa omaa suruaan, tuskaansa ja ikäväänsä nuoren ihmisen kuoleman johdosta. Nuoren poismeno herättää aina voimakkaita tunteita ja saa ihmiselämän tuntumaan niin epäoikeudenmukaiselta.
Kiitokseni on vilpitön ja tulee täydestä sydämestäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112722Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän171720Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2671608Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue271268Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271139Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411062Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?831031RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022