Laitoin pariviikkoa sitten mini-kasvihuoneeseeni turveruukkuihin itämään Timjamia,Chiliä,Korianteria,Basilikaa.. Tiedän, että vuoden aika on aika varhainen, mutta olen koittanut öisin pitää loisteputken alla.
Nyt reilun parin viikon jälkeen tulokset seuraavat:
Timjami- pari noin kolmen sentin pituista hentoa taimen alkua (yksi lehtipari) eikä ole viikkoon kasvanut yhtään. Turveruukussa myös aika paljon sellaista millien kokoista ruskeaa sientä(?) pinnalla. Johtuu varmaan liika kastelusta?
Basilika- Sama kuin Timjamilla
Chili - Ei aluksi yksikään siemen itänyt, mutta nyt parissa päivässä siementen lisäämisestä kasvanut parin sentin varsi.
Korianteri - Tiedän että itämisaika on pitkä, mutta ei ole sanonut mitään reiluun kahteen viikkoon.
Turveruukkujenhan tulee olla märät jatkuvasti jotta juuret pääsee läpi, kun kasvavat isoiksi, mutta onko siinä liiassa märkyydessä sitten syy esim, tuohon sieneen? Sitä pientä sientä on aika paljon tuossa pinnalla.. Syökö se ravinteet kasvilta? Olen käyttänyt yrttimultaa.
Mitä teen väärin te kokeneet yrtteilijät? Olisin niin kiitollinen vinkeistä ja valmis laittamaan nykyiset roskiin ja aloittamaan alusta jos niin näette tarpeelliseksi.
Opastusta kaipaan
2
470
Vastaukset 2
- Toimeks vain
Turveruukut ei oo yrteille hyviä, yrtit on enempi kuivan maan kasveja. Jos aiot istuttaa kesällä ulos, niin muovipurkit käy taimikasvatukseen ihan hyvin. Jos taas pidät ruukussa, niin savinen on ehdoton. Sieni on merkki liiasta kosteudesta, kasvit ei siitä muuten kärsi. Kostea ei ole sama kuin märkä, turvetörpöt voi liottaa pehmeiksi ennen istutusta, mutta liian märässä siemenet ja pienten taimien juuret mätänee.
Ensin tulee aina vain lehtipari, ne on sirkkalehtiä. Sen jälkeen kasvi kasvattaa juuria ja vasta sitten ilmestyy oikeita lehtiä. Eli malttia! Sirkkalehdet yleensä surkastuu jossain vaiheessa kasvun edetessä.
Varsinainen kämmi on yövalo. Valo päälle päivällä ja yö on pimeä luonnostaan. Versot saa nyt ympäri vuorokauden pikkusen valoa ja siksi venyvät honteloina.
Pelkkä purkkien kuivattaminen tuskin riittää avuksi, valitse itse.
Ehdottaisin korjausliikettä:
Leikkaa turvepurkkien pohjat veks ja pudota multa varovasti uuteen purkkiin. Siemenet pysyy siellä missä on, reunoille voit lisätä multaa.
Älä kastele kannulla lainkaan, vaan suihkuttele vähän, jos mullan pinta näyttää kuivalta. Lisää kastelua pikku hiljaa vasta, kun taimi alkaa tehdä oikeita lehtiä.
Pidä valo päällä vain päivisin.
Kasvihuonetta täytyy tuulettaa, pidä auki ainakin tunti kerrallaan pari kertaa päivässä.
Jahka taimet vahvistuu, voit rapsutella pintamullan pois ja panna uutta tilalle, jos sieni ei siihen mennessä ole hävinnyt.
Onnea matkaan, kyl se siitä! - Gigi riv.
Kiitos vastauksesta! aloitin alusta ja turveruukut ovat lähes kuivia, eikä sienistä vielä tietoakaan.. sen sijaan Korianteriin on ilmestynyt home mullan pinnalle.. Eilen se oli vielä valkoista, mutta nyt auringossa päivän olleena ruskehtavaa.. en ole myöskään kastellut sitä tänään, joten olisikohan tuo kuihtumassa pois..
Onko home vaarallista tuossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291246
- 731203
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun97967Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50895- 78822
- 45781
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40768- 67653
- 113624
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39546