Hei kaikille olen Tersti.
SDP:hen liityin 70 -luvulla heti taistolais vaiheeni jälkeen. Ammattikouluni jälkeen olen sivistänyt itseäni ammattiyhdistys toiminnalla, missä olenkin onnistunut olemaan tietoinen työtovereideni palkkatasoista ja niistä lisistä, jotka vaativa AY-toiminta palkkapussiini tuo.
Toinen harrastukseni on ollut YLE:n lukio ja korkeakoulu ohjelmien seuraaminen.
Tasapuolisesti olen ollut solidaarinen kaikkia työnjohtajia vastaan. Aina minä olen kuitenkin löytänyt sanottavani lähimmäistä esimiestäni vastaan ja ollut tietoinen omasta asemastani häneen nähden.
Nyt jo 30 -vuotisen työelämä urani jälkeen, vaikka olenkin vielä uusimman tekniikan ammattilainen, voin vain sanoa, että missään muualla kuin ammattiyhdistystoiminnassa ja demarileirissä en olisi voinut vaikuttaa itseni jä lähimmäisteni asioihin näin paljon.
Voisipa, jopa väittää, että meitä on ollut monia terstejä ja meidän jäljiltämme useimmat asiat ja paikat ovat täynnä vaikuttamaamme vaikkua.
Tuleville polville tahtoisin todeta vielä näin lopuksi, että saavutetuista eduista ei tingitä saatikka neuvotella.
Viis siitä, vaikka kaikki eivät näitä etuja nykymenolla koskaan saavuttaisikaan. Sillä tätähän tämä todellinen solidaarisuus on! Vajaat 25% äänestäjistä pitää pihdeissään loppua 75% kansaasta.
Tähän on pyritty, proletariaatin diktatuuriin ja tähän on myös päästy.
Viva la Revolution, viva la Che!
Solidaarinen
Tersti
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2855893Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki413441Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1442667"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2232121Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol891669- 641067
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni133886Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9875Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11824