Milloin MPP lausuu muistosanat

Hugolle?

Venzuelan sosialistipresidentin aikana toteutettiin juuri sellaista politiikkaa kuin saitin demarit täälläkin ovat koko ajan vaatineet.

Esimerkiksi kotimainen ruokatuotanto ajettiin alas ja turvauduttiin tuontiruokaan.

5

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joelli

      Ei rysssätollosta ole mitään sanomaan. Punikkisiat ovat punikkisikoja.

    • Hugo Chavezin politiikkaa voi luonnehtia kristilliseksi sosialismiksi. Hän oli harras katolilainen ja omintakeinen sosialisti. Hänessä oli jotain samaa kuin Timo Soinissa, sillä katolilaisuus, populismi ja herkkähipiäisyys yhdistävät kovasti heitä.

      Chavez ajoi köyhän kansan asiaa. Hän oli tässä suhteessa hyväsydäminen mies ja erittäin suosittu köyhemmän väen piirissä. YK:n eri järjestöjen tutkimusten perusteella köyhyys, lapsikuolleisuus ja lukutaidottomuus vähenivät olennaisesti Chavezin kaudella. Venezuelaa pidettiin näissä kohdin jopa eräänlaisena mallimaana. Eivät tällaiset saavutukset huonoja ole ja jos köyhien olojen parantaminen on sitä mitä demarit ovat meillä vaatineet, niin ei huono, sanoisi Jorma Uotinenkin.

      Chavez asetti hintakaton elintarvikkeille, mikä aiheutti ajoittaista elintarvikepulaa, kun lähinnä elintarviketeolliuus ei halunnut jalostaa ruokaa niin halvalla. Chavezhan toteutti maareformin, minkä tarkoituksena oli nimenomaan ratkaista elintarvikepula antamalla maata pientilallisille. Siis toisin kuin esität mistään kotimaisen ruokatuotannon alasajosta ei ollut kyse.

      Herkullisimmat tapaukset liittyvät Chavezin kansainvälisiin esiintymisiin, joista kuuluisin lienee YK-puhe, missä Chavez kertoi paholaisen vierailleen juuri sillä samalla paikalla edellisenä päivänä. Chavezin mukaan rikin haju tuntui edelleen selvästi ja huotoi sitä pois. Tässäkin Chavezin kristillisyys tuli esiin, mutta ennen muuta USA-viha, sillä paikalla oli edellispäivänä ollut George W. Bush pitämässä puhetta.

      Chavezia on pidetty diktaattorina ja nepotismin harjoittajana. Jälkimmäinen pitää varmasti paikkansa, mutta diktatuurimaisuus lienee osin Yhdysvaltojen luomaa kuvaa Chavezista, koska tämä ei suostunut USA sätkynukeksi latinalaisessa Amerikassa.

      Chavezin suuri esikuva oli vapaustaistelija Simon Bolivar, mikä on siinä mielessä hieman outoa, että Bolivar oli aikansa liberaaleja. Tosin ei havezinkaan sosialismi mitään puhdasoppista ollut vaan hän yhdisti nyky-Kiinan tavoin markkinataloudellisia elementtejä sosialismiinsa.

      Chavezin poliitiikan onnistuneisuus on ollut tottakai riippuvainen Venezuelan suurten öljyvarojen hyödyntämisestä. Hän kuitenkin ohjasi suuren osan tästä tuotosta köyhien auttamiseen sekä myös kansainväliseen kehitysaputyöhön toisin kuin monet muut diktaattorit, jotka pistivät voitot omiin ja kavereidensa taskuihin.

      • Keskustalaisetkin..

        ..näkevät hyviä puolia (niin kuin sinäkin), niin markkinataloudessa kuin sosialismissäkin.

        Kyllä siellä ruokatuotanto meni alas ja piti turvautua tuontiruokaan.


      • MPP köyhän....

    • Maha kurnii siellä

      Kansalaiset näki nälkää, enemmän tai vähemmän.
      Valitat kommusniti diktatuurissa, olet hetkessä vankilassa :
      " valtion vastaisesta vehkeilystä "
      Tai " usa asiamiehenä "

      Enemmän kuin normaalia sosialisti systeemissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4751
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3473
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1463
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1276
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1182
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      21
      1107
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1068
    10. 164
      1060
    Aihe