KESÄPONI!! IHME JUTTU!!??

PONI apua

Joo olen nyt ratsastanut, noin 5 wuotta… Minun mummilleni tulee 2x kesäponia (2013) , shetuja. Enhän ole liian painava -40 kg ja pituudeltani - 150 cm… en kyllä mielestäni ole. Poneille tulee ( oma pelto ) laidun, joka on n. 25 metriä pitkä ja 15 metriä leveä… pikkuponit on kuitenkin " oivallisia" rehun käyttäjiä ;) Kiertääkä shetut " kehää" eli aitausta ympäri, niin että se tulee mutaiseksi? Ostaisimme niille sitä heinää mitä omistajakin käytti, ja annamme niille aina yöksi 3siivua heinää. Vaari myös tekee niille katoksen jossa on katto ja yksi seinä . Ja ei ne tallia 1x kesäksi tarvitse ;) kun niillä kunnon karva ja suoja on… sitten vesiastia? Käykö vanha amme?:) jollei täytyy ostaa joku juomakaukalo ,) onko liikaa jos ratsastan niillä joka pv ( yksi vapaa päivä ) ? Ja yhtenä päivänä lepopäivän lisäksi on agilityä, uittamista taluttelemista yms se 2 h. Muina päivinä ajaisin tai menisin maastossa tai/ja -esteitä.
Onko liikaa shetulle? Ja joka toinen pv ( vaihtelee) ponilla menee 10 kg laihempi?? Ponit on yli 105 cm
Kiltit vastatkaa

8

281

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei shettikset kierrä tarhassa kehää sen enempää kuin muutkan hevoset. Mutta kurjien kelien varalta siinä katoksessa olisi kyllä hyvä olla enemmän seiniä kuin tuo yksi, niin ponit pääsevät suojaan tuulelta ja sateelta silloinkin kun se puhaltaa seinän suuntaisesti. Kyllähän ne pärjäävät kesäaikaan vaikka kokonaan ilman suojaa jos on pakko pärjätä, mutta varmasti ne olisivat tyytyväisempiä jos niillä olisi kolme seinää ja katto. Mutta hyvä kun väsäätte ollenkaan suojaa! Pisteet siitä teille!

      Laidun kuulostaa aika pieneltä kahdelle ponille koko kesäksi, siitäkin huolimatta, että puhutaan shetuista. Olisi hyvä, jos sitä voisi laajentaa.

      Vanha amme käy juomakipoksi, jos se on tarpeeksi matala, että ponit pystyvät siitä juomaan. Se täytyy myös muistaa pitää puhtaana, koska kesäisin niihin kertyy levää hyvin nopeasti. Varmistakaa siis, että pohjatulpan saa irti sitä varten, ja ettei se vuoda, ettei poneilta lopu vesi kesken päivää. Se olisi huono juttu helteillä.

      Liikuntapuolen luulisin olevan aika hyvä, joskin pituutesi on jo siinä ylärajoilla. Hieman isompi poni olisi kooltaan sopivampi sinulle, mutta jos välttämättä haluat shettiksillä ratsastaa, voit vielä tehdä niin.

    • katherine__

      Huomaa, että lain mukaan hevosella tulee olla kunnon talli- tai pihattopaikka.

      Pihatto tarkoittaa 4-seinäistä ulkokarsinaa, jossa on kuivikkeet lattialla ja oviaukossa esim. muovisuikaleet, jotka estää tuulemasta sisään.
      Pelkkä katos ei lain mukaan riitä.


      Laidun kuulostaa tosi pieneltä.

      Kehän kiertäminen johtuu yleensä levottomuudesta tai viittaa stressioireisiin kuten imppaaminenkin. Terve hevonen ei kierrä kehää.

      Mutta laidun on niin pieni, että se menee joka tapauksessa tosi nopeasti mutavelliksi, jos yhtään märempi kesä on. Syötävää siitä ei riitä.

    • PONI apua

      Joo, mummilleni sanoi että 3 seinää ja katto. Se pihatto on " liikuteltava" eli tuuleen suuntaan voi kääntää.. Pihattoon tulee heinää. Meidän on mahdollista vuokrata peltoa tai niittyä ihan sadan metrin päästä.

    • Kasiro

      Shetut tulevat kesäksi joten ei ne tallia tarvi. Kolme seinää ja katto piisaa, onhan monet hevoset laitumella koko kesän ilman mitään suojaa. Minä en ole koskaan hyväksynyt sitä mutta ei voi mitään.
      Tuon kokoinen laidun ei ole laidun, se on tarha eikä riitä kesän syötäväksi. Jos saatte lisää laidunta niin ottakaa!
      Voitteko hankkia juomakipoksi saavin? Siinä riittää vesi ja se on helppo puhdistaa päivittäin.

    • Muista myös hankkia poneille suolakivi sinne katokseen. Hevoset tarvitsevat sitä varsinkin kesäaikaan kun on kuuma ja ne hikoilevat. Siitäkin huolimatta, että pääsevät suojaan auringolta.

    • Joo18

      Juu on laidun isompi ja saadaan tosi iso niity pariksi kuuksi ja laitetaan

    • PONI apua

      voitteko kommentoida! Kiltit

    • marj

      On hyvä jos on se toinen laidun, niin riittää syömistä pitemmäksi aikaa. Rippuen vähän ponien kunnosta ja minkälaiseen liikutukseen ovat tottuneet, niin ei tuo liikutusmäärä pahalta kuulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe