"Minä tiedän kaiken, jotta teidän ei tarvitse tietää, sillä tieto lisää tuskaa".
Toisinsanoen: Älkää tutkiko itse raamatun sanomia, huomaatte piankin, että saarnamiehet petkuhuiputtaa. Voitte itse tutkimalla huomata, että oppi on ollut väärää.
Semmoinen havainto vie lahkot täysin perikatoon.
Toisinsanoen: Älkää tutkiko itse raamatun sanomia, huomaatte piankin, että saarnamiehet petkuhuiputtaa. Voitte itse tutkimalla huomata, että oppi on ollut väärää.
Semmoinen havainto vie lahkot täysin perikatoon.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siioninhenki lepää viimeisinä päivinä Vattukylän yllä, sanoi ope.
ovat - ihan sama, mitä sontaa suustaan päästävät. Ja toisekseen eiväthän ne muuta osaakan kuin sontaa suustaan päästää - valheita, valheita vain vain....aamen.
Käynneet vattukylän nurkilla seuroissa. Just noinko ne siellä seuroisa puhujat saarnasi
päivittäin abc:llä. Sinne sitte....
Leestatialaisuuvessa on ne huonot ja hyvät puolet molemmat,
kumpaakaan ei piä unohtaa :)
Heluntalaiset tapas ennen saarnata, että Piruki viihtyy oikeen hyvin meijän kokkouksissa, istuu jopa etupenkissä mielellään :)
Tuttuja molemmilla puolin, mutta kyllä se on ite aateltava kaekki, eikö se oo hyvä niin?
KOKONAISUUDESSAAN VÄÄRÄÄ OPPIA !
Äläkää missään nimessä tutki itse raamattua kohta kohdalta, huomaatte pian päähänne iskettyjen asioiden olevan toisin.
voi helvette
Jumala on antannu jokkaiselle ihimiselle jären ja omantunnon, niillä sitä on ettenpäin yritettävä jokkaisen .ei oo hyvä toimia järkeesä tai omaatuntoosa vastoin, jos voi olla toimimata.
pitää luottaa ihteesä mutta hyvä kuunnella vähä muitaki neuvojia
vielä parreen lukia , elämäsä ku ei oo mitään mitä ei ois Raamatun lehillä moneen otteeseen pohittu valamiiksi, moneltai kantilta
ihiminen on vappaa, ei minkää kansanliikkeen tai työn orija.
Yhtenä kesänä naapurin poijalta kysyin kun ei isäntää näkynyt pellolta " jumalan viljaa" olevan keräilemässä että, missä isä on? Poika siihen, isi on lähtenyt raktoria tienaamaan. Oli tämä isi näitä lestadiolaisia maallikko saarnaajia. Ei ihme jos oli kova palo pelastamaan syntisiä kadotukselta. Tämä on muuten tosi juttu.
maalikkosaarnaaja kolehtia traktoria varten ry:llä?
Lähti pohjoiseen " sieluja " pelastamaan.