Poika täyttää kesällä 4-vuotta. Syökö teidän suunnilleen samanikäiset lapset aina sujuvasti lusikalla tai haarukalla?
Poika syö ruokansa pääasiassa sormin. Koko ruokailun ajan pitäisi hokea, että syö lusikalla (haarukalla ei halua/osaa syödä). Välillä sitten lusikoi ja sitten taas jatkaa sormin syömistä. Sitten niillä likaisilla käsillä liataan vaatteet, tuoli, verhot ym. Muutenkin syöminen on hidasta, kun poika unohtuu haaveilemaan tai puhuu jotain. Osaa kyllä ihan hyvin pitää lusikkaa kädessä ja lusikoida ruuan suuhun mutta jostain syystä ei niin halua tehdä.
Kuinka saisin pojan syömään lusikalla? Vai lopetanko tämän stressaamisen ja annan pojan syödä sormin? Tuntuu vaan oudolta, että noin "iso" poika ei syö "normaalisti". Ja tuo joka paikan likaaminen niillä käsillä ärsyttää myös.
Yli 3-vuotias syö ruokansa sormin
4
1407
Vastaukset
- Jäähylle vaan
On tiettyjä ruokia, mitkä voi ja "kuuluu" syödä sormin, mutta pääsääntöisesti pitäisi jo osata syödä ihan aterimilla. Ja jos kaiken lisäksi ei osaa tehdä tätä siististi, vaan sotkee paikat, niin on jo jäähyn paikka.
- 7543
Älä anna syödä sormin. Ei noin ison "kuulu" enää tehdä niin. Haarukalla syövät jo tuon ikäiset. Lusikalla keitot tietysti. Sormin syövät 1-vuotiaat.
- jrrt
Kyllä meidän kohta 4v syö lusikalla/haarukalla. On syönyt jo 1,5v asti.
- älä stressaa
Meidän 2v6kk kyllä napsii vielä paloja sormin suuhun usein. Enkä stressaa asiasta. Syö kyllä suht siististi esim. jogurtin lusikalla. Haarukkaa käyttää vaihtelevammin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3003612Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell291996Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441626- 841481
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.881228- 1431169
- 811074
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.951012Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.212857Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61777