KANSALAIS PALKKA TULEE JIPPII!
KANSALAIS PALKKA.
6+19=25
14254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kansalaispalkka,10 senttiä 8 tunnilta ?
Ja työttömyyskorvaus poistetaan.
1500E KAAVAILAAN.
Kansalaispalkka olisi oikein toteutettuna hyvä asia sillä voitaisiin purkaa turhaan byrogratiaa. Silloin ei tarvitse juosta sossun luukulla.
Miksi vetelehtimisestä ja oleskelusta pitäisi maksaa?
Kaikkinaiset vastikkeettomat tuet tulisi tarkastella suurennuslasilla ja laittaa uusiksi.
Töitä on, mutta mistä saadaan tekijöitä joilla on vähintään ammattikoulutasoinen peruskoulutus.
Jos esim. 1500 e kansalaispalkka tulisi,tavallisen ihmisen ei kannattaisi lähteä töihin.
Mistä sitten rahat näihin kansalaispalkkoihin?
Ei tuo kansalaispalkka voisi olla tuota tasoa, sehän on selvä asia. Lähempänä olisi peruspäiväraha ja siihen karvan verran päälle. Lisää rahaa saisin vain työtä tekemällä, ei soskusta . Tärkeä pointti olisi kuitenkin se, että työnteosta ei rangaistaisi, eli lyhyetkin työpätkät oikeasti nostaisivat tuloja.
Herrojen kokouspallkioita ym.tukia voisi vähentää ja ahneutta.Kyllä ne rahat sieltä löytyy.Ulkoimaiden tukeminen pitää myös lopettaa.
Kannatettava juttu tuo kansalaispalkka sillä edellytyksellä että sen eteen tulee tehdä esim. jotain yleishyödyllistä.
Ennenmuinoin oli hätäaputyöt, talkoot jne.
Ei leipä eikä maito tullut pöytään sohvalla maaten.
Taitas loppua oikeat työpaikat melko pian, kun kaikki työt tehtäsiin kansalaispalkalla.
he. niin siinä kävisi.
Kuinka paljon PYHÄJÄRVEN SOSSU maksaa LORVAILUSTA jos 1500 eurolla ei kannata työtä tehdä...varmaan paljon :)))
Näin on! Työttömän leima syrjäyttää, perustulo ei leima ja on vain yksi tulo tulojen joukossa. Perustulo lopettaa luukulta luukulle juoksun. Keskity elämään!
On kuintenkin johonkin lähdettävä. Jos ei luukulle, minne sitten?
Erittäin hyvä ajatus kun vielä toteutuisi oikein kansalaispalkka järjestelmä.
Työttömän osa ei ole helppo . Asiana uudistus on tervetullut ja uskon sen jokaisen joka joutuu jatkuvasti keräämään lappusia ja lippusia sinne ja tanne ,ottavan asian hyvillä mielin vastaa. Yhden luukun periaate on loppujenlopuksi meidän kaikkien etu
Tulisi voimaan vaan riittävän suurena että joika päiväinen elä'mä olisi turvattu siihen saakka kun pääsee työhön. Palkkaahan järjestelmä ei kuitenkaan korvaa.