Faktum är att det finns rasistiska drag bland partiet Sfp. Det vet alla som har läst Sfp:s inlägg och hört deras kommentarer. Jag bara önskar att Haglund kunde "komma ut ur skåpet" och säga som det är. Då kan vi äntligen börja tala om saker och ting med ordens riktiga mening. Låt så då vara att vi har ett rasistiskt parti i Finland med viss stöd. Pinsammare saker händer! Men så länge personer med rasitistiska tankar gömmer sig bakom ordet "freudenthal" kommer vi ingen vart.
Min opinion
Anna-Maria .
574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
^^ Respect.
On hyvä, että surtkin tajuavat asian. Siitä se sopu lähtee käyntiin.
Ai "surut" vai? Tuon avausviestin kieliasusta huomaa kyllä, että se ei ole ruotsinkielisen ihmisen kirjoittama. Tuollaisia kielivirheitä ei ruotsinkielinen tekisi.
Sfp är öppet rasistiskt. Grunden för partiets ideologi är hämtat från Axel Olof Freudenthals rasläror. Högsta utmärkelsen som partiet utdelar är Freudenthal-medaljen.
Obegripigt att detta pågår fortfarande i ett europeiskt land utan att EU-domstolen ingriper.
Vad skall man säga om Sannfinländarna då ?