Eli täällä pohjoispohjanmaalla on diagnosointiin otsikossa mainitun pituinen jono ja olen psykologille puhunut nyt pariin kertaan ja unohtanut kysyä tätä. Onko lääkityksen aloittaminen mahdollista ilman diagnosointia?
En pysty odottamaan paria vuotta koska jo yhden välivuoden pitäneenä pitäisi koulut aloittaa ja ilman lääkitystä sorrun taas lunttaamaan läpi koulun jota en halua tehdä.
Onko lääkitys mahdollinen ilman diagnoosia (1½-2v jono diagn.)
5
335
Vastaukset
- mielen vilinä aka ap
Olis mukava saada vastaus. Ahdistaa pirusti kun kaikki paska mitä elämässä on tapahtunut voisi selvittyä tällä :(
- vm-79123
Onhan se mahdollista jos lääkäri kokeiluun suostuu, itse sain aikoinani ilman diagnoosia kokeeksi Ritalinia.
- ed.
Ja Pohjanmaalta olen itsekin, tosin sitten käytin yksityissektorin palveluja, en tiedä onko niissä eroa, siis julkisessa ja yksityisessä.
Miksi et mene yksityiselle, siellä ei ole moista jonoa? - aapee
ed. kirjoitti:
Ja Pohjanmaalta olen itsekin, tosin sitten käytin yksityissektorin palveluja, en tiedä onko niissä eroa, siis julkisessa ja yksityisessä.
Miksi et mene yksityiselle, siellä ei ole moista jonoa?20v työtön. Maksaa paljon?! Vai maksaako? Ois kiva tietää.
- Add aikuinen
Hoitotakuu on olemassa. Jos kunta ei itse pysty järjestämään lain edellyttämän ajan sisällä tutkimuksia heidän tulee ostaa palvelu esim. yksityiseltä.
Mene terv.asemalle ja vaadi tutkimuksia ja lähete, painota että asialla on kiire, siitä se alkaa. Psykologille puhuminen asiasta ei tarkoita sitä että sinä olisit jonossa tutkimuksiin, eikä psykologi voi lähetettä tehdä kun ei ole lääkäri.
Yksityisellä maksaa paljon. Kunnalla on velvollisuus järjestää asia. Lopuksi kunta säästää kun oikea apu löytyy ja ihminen voi hyvin tai ainakin paremmin ja pystyy näin osallistumaan yhteiskunnan asettamiin vaatimuksiin ! Tsemppiä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840