Eikös sisäministeri Räsänenkin kuulu viidesläisiin, ja olisi halunut sulkea baarit demoneilta aikaisemmin?
Demonien jahtaajat ja tapaus Anneli Auer
Ti, 26/02/2013 - 08:38 — mikko
Saarnaaja Pirkko Jalovaaran väitteet demoneista sairauksien aiheuttajina järkyttävät kirkon edustajia. Jalovaaran uskonsisar, lääkäri Minna Joki-Erkkilä on syyttäjien tärkein todistaja Anneli Auerin seksuaalirikosjutussa.
Maallikkosaarnaaja Pirkko Jalovaara julistaa Kallion kirkossa 27.1.2013: "Pyydän katsomaan, pyydän erityisesti katsomaan sellaisia sairauksia, missä olet pitkään käyttänyt lääkkeitä. Ja lääkkeet on ikään kuin sumentaneet tietoisuuden, että ******* on päässyt tunkeutumaan sinun sisääsi. Lääkkeet on yksi tapa, jota paholainen käyttää, jotta pääsee todella sinun sisimpääsi, henkeen, sieluun, ruumiiseesi.” ”Olen nähnyt sellaisia vapauttamistilanteita, joissa ihminen menee aivan kuin solmuun, koska hänessä sidotaan niitä demonisia voimia.” "Pikkudemonit lähtee helposti liikkeelle, mutta isompien kanssa tekee monta kertaa tiukkaa."
Ylen MOT-ohjelma käsitteli Jalovaaran opetuksia maanantaina 25.2.2013. 1) Ohjelmassa Jalovaara kehui vierailleensa 300 seurakunnassa, ja pitävänsä 40-60 manausiltaa vuodessa. Psykologiliiton edustaja Tuomo Tikkanen kauhisteli menoa: "Jos ihmisiä aivopestään uskomaan tällaiseen pahojen henkien vaikutukseen omassa elämässään, niin pidän sitä erittäin vaarallisena, niin kuin jopa näiden koulutettavien omalle mielenterveydelle."
Pirkko Jalovaaraa ei kritiikki häirinnyt, hän heitti lisää bensaa liekkeihin: "Ja nää molemmat, sekä psykologin että dekaanin kommentit osoittaa, että ikään kuin he ei ollenkaan tunne mitä täällä raamatussa sanotaan. Raamatussa kerrotaan monenlaisista erilaisista sairauksista, jotka on demonien aiheuttamia. Ja ne on aivan sellaisia tuttuja sairauksia." "Demonien vaikutus, se on aivan jotain muuta kuin että se olisi ikään kuin tavallinen sairaus, jota jota psykologi alkaa esimerkiks terapialla käsitellä. Tällänen ihminen ei voi parantua, sillä ilman sitä että se demoni ajetaan pois tällänen ihminen ei ole terve."
Pirkko Jalovaara ei ole evankelisluterilaisen kirkon piirissä mikään yksinäinen susi, tasan päinvastoin. Samoja "Hoitava rukous" -opetuksia myy seurakunnille kurssikeskus, jonka omistaa Kansan Raamattuseura. MOT:n tietojen mukaan se on ehtinyt vetämään jo yli 50 Hoitava rukous – kurssia eri puolilla Suomea.
Kansan Raamattuseura on viidennen herätysliikkeen pääbunkkeri. "Viidesläiset" kuuluvat niin sanottuihin karismaattisiin liikkeisiin, joissa profetoidaan, puhutaan kielillä - ja ajetaan pois demoneja. Kaikkeen tällaiseen siis uskotaan aivan aikuisten oikeasti. Vitoset eivät ole eristäytynyt lahko, vaan he toimivat kirkon piirissä. Kun muu väki kirkoissa vähenee, tällaisten hihhuliliikkeiden merkitys kasvaa.
Tästä on suora yhteys Anneli Auerin seksuaalirikos-juttuun, jota Turun hovioikeus parhaillaan pui.....
LUE LOPUT TÄÄLTÄ
Demonien jahtaajat ja tapaus Anneli Auer
http://www.mikkoniskasaari.fi/node/154
KATSO 28 minuutin pituinen MOT ohjelma verkossa, jo yli 40 000 katsojaa parissa päivässä!
http://areena.yle.fi/tv/1806102
Demonien jahtaajat ja tapaus Anneli Auer
Annelin demonisointi
0
100
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313119EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081378
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371081Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773