Muutuiko kuukautiset synnytyksen jälkeen??

5xäiti

Mietiskelin tässä moonisten aikaan että olenkohan ainoa joka sai teinikuukautiset takas. Teininä oli hirveät kuukautiskivut ja todella runsaat menkat, mutta jo eka synnytys toi avun enkä ole kärsinyt kuukautiskivuista ja vuotokin on ollut "kohtuullista". Näin myös muiden synnytysten välillä. Ja melkein kellontarkka on kiertoni.
Nyt sitten viidennen jälkeen kun tuli kuukautiset eka kerran niin olin aivan sairaan kipee "selkäpoltot" ja siteitä sai vaihtaa yhtenään. No ajattelin että se nyt oli eka vuoto, mutta ehei, näyttää pahalta kun jo kolmannen kerran samanlaiset kuukautiset. Eli sainko loppuelämäksi takaisin nämä ihanuudet?Onko muilla samanlaisia "takapakkeja".

1

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • runsaat

      usein vain pahenevat. Mulla on aina ollut runsaat, mutta synnytyksen jälkeen (1 kpl) vielä runsaammat. Naapurin rouva (2 synnytystä) on valittanut samaa. Ja tietääkseni tämä on ihan yleinen ilmiö. Itselläni oli TODELLA runsaat kierto kierron jälkeen aina ja iankaikkisesti. Itse kokeilin lopulta Mirena hormonikierukkaa. Se auttoi, mutta ei tarpeeksi ja nyt aloitin kokeilemaan yhdistelmäpillereitä. Runsaiden kuukautisten oireina minulla on ollut väsymystä ja usein tulee helposti flunssa, hormonikierukan laitatin kolmen peräkkäisen kuukautiset flunssa yhdistelmän jälkeen.

      Kipuja ei itselläni ole tosin ollut sitten teinivuosien. Itselläni kivut katosivat heti, kun aloin kiinnittää huomiota siihen mitä syön. Hedelmiä ja vihanneksia ja marjoja ja rautatabletteja. Ja tietysti aina, ei se auta silloin enää kun sattuu. Mutta en haluaisi tyrkyttää tätä syö terveellisesti neuvoa minään yleisenä sääntönä, enkä yritä väittää mitään sun ruokavaliosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2699
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      805
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      126
      788
    Aihe