...kun lastenohjelmat ovat tuota tasoa. Tämän aamun tarjonta: "Disneyn esikoulu: Viidakon vauhtiviikarit", Hot wheels -lelumainos-CGI, ja joku surkea modernisoitu versio prätkähiiristä jossa tapahtuu täysin naurettavia asioita ja huumori on latteaa. Missä ovat sellaiset tunnelmalliset jännityksen ja mysteerin ja draaman täyteiset mestariteokset kuten Digimon? Tai edes se alkuperäinen Prätkähiiret? Nykyajan lastenohjelmien parissa ei kasva kuin entistä pahempi pinnallisten kaakattajien sukupolvi.
Mitähän tämän päivän lapsista kasvaa...
25
354
Vastaukset
- AlienIndie
No Muumit sentään tulee vielä uusintana...
- 5+16
Ei kannata katsoa jos rupeaa ahdistamaan...
- 6-6
Kuulostat ihan katkeralta eläkeläiseltä joka valittaa kaikesta.
- AlienIndie
Ja sinä kuulostat harhaiselta, koska kiellät sen mahdollisuuden että lastenohjelmien tyyli voi muuttua aikojen mukana, ja ehkä myös sen tosiasian että ajat muuttuvat.
AlienIndie kirjoitti:
Ja sinä kuulostat harhaiselta, koska kiellät sen mahdollisuuden että lastenohjelmien tyyli voi muuttua aikojen mukana, ja ehkä myös sen tosiasian että ajat muuttuvat.
Mun mielestä "trai trai-tarallallaa"-Kasperi oli lähinnä pelottava ja "Emma" Numminen Herra Huuna omituinen. Omituinen ja pelottava. Minusta ainakin kasvoi peloteltu.
- AlienIndie
Ja vittu mitä perseilyä taas... "Nuorten hyväksi" -konsertti.... kutsutaan pari jotain muusikkoa luikuttamaan viisuja joista nuoret tykkää ja pari poliitikkoa mainostamaan itseään ja sitten annetaan mielikuva että "joo teistä välitetään"... aivopestään hyväuskoiset luottavaiset nuoret (jollainen minäkin joskus olin) menemään mukaan oravanpyörään, tekemään mitä heiltä odotetaan, uskomaan että se että juuri heidän elintasostaan leikataan eniten jatkuvasti on jokin "käytännön pakko"...
ei vittu
Sitten annetaan jotain ohjeita "miten olla uskottava työhaastattelussa"... joo, se onkin vitun helppoa olla reipas ja puhelias jos olet väärässä kehossa ja saat hävetä koko olemustasi, ääntäsi jne... ja mitäs tälle ajateltiin tehdä? Ei mitään. "Oma syy jos et osaa olla vaatimusten mukainen" lausutaan joka suunnasta - työhaastattelussa jos olet hoitamaton TS ja transpolilla jos et ole töissä. - P=NP
Kaksi vaihtoehtoa:
a) paremmin hyödynnettävä "tuotanto-erä"
b) "SOPEUTUMATTOMIA"- T-Unit
Tuotanto-erä = pariston elektronit:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11391835#comment-60971603
- merkillinen nimi
Lapsistamme kasvaa tulevaisuudessa plösöjä jotka pelaa pelejä 24/7 ja ovat häiriintyneitä otuksia ja menevät miten sattuu. Eivät opi mitään ilman kunnollista lastenohjelmatarinointia kuten Taotao(tarinan opetus), peukaloisen retket(selviytymistä), matka maailman ympäri 80 päivässä(kulttuureja), Pat ja Mat(näin EI saa tehdä), jne...
- Patu too old
Niin no taidat sinäkin olla sitä "hieman nuorempaa" tasoa, kun et taida tietää mitään Heikko Peikosta, Rosvo Rudolfilsta tai Barba Babasta. Aikansa kutakin ja elämä etenee sekä sen laatu ym. mukavuudet. Sinun juttujasi täällä seuranneena, ei ole kyllä järjen tai huumorin taso kohonnut sitten seitsemänkymmentäluvun.
- AlienIndie
Televisiosta vielä... vitun kuvottavia nuo Vivus-firman mainokset. Sitä oikein YLPEILLÄÄN sillä että hyödytään toisten ihmisten ahdingosta, ja annetaan ihmisille se kuva niin kuin heidän tulisi nyt olla suurestikin kiitollisia kun JOKU SENTÄS VAIVAUTUU HEITÄ MAAN MATOSIA ARMOPALOILLA "NIMELLISTÄ KORVAUSTA VASTAAN" AUTTAMAAN!!!
Ja ihan vitun synkkä muutenkin se kuva elämästä mitä nuo maalaavat... pelkkää suorittamista, pomojen ja pankkiirien nuoleskelua... valitettavasti monet todellakin elävät tuollaista elämää, ja kokevat siitä vielä jotain ylpeyttä (kuten puuterin saana)...
Noiden mainosten takia luultavasti sairastuisi masennukseen, jos ei sitä ennestään jo olisi.- T-Unit
Järjestelmästä kun pääsis ulos...
Televisio tykittää jatkuvalla syötöllä kuvaa "ihanne"-ihmisestä joka on kuluttaja...
Sellaisia niistä lapsista kasvaa kun kuulevat tuota ilosanomaa kehdosta hautaan, ellei ihmeitä tapahdu - T-Unit
T-Unit kirjoitti:
Järjestelmästä kun pääsis ulos...
Televisio tykittää jatkuvalla syötöllä kuvaa "ihanne"-ihmisestä joka on kuluttaja...
Sellaisia niistä lapsista kasvaa kun kuulevat tuota ilosanomaa kehdosta hautaan, ellei ihmeitä tapahduJos ihmiskunta säilyy, niin joskus tulevaisuudessa tälle nykyiselle typeryydelle nauretaan ja kovasti. Ainakin toivon niin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11358065 T-Unit kirjoitti:
Järjestelmästä kun pääsis ulos...
Televisio tykittää jatkuvalla syötöllä kuvaa "ihanne"-ihmisestä joka on kuluttaja...
Sellaisia niistä lapsista kasvaa kun kuulevat tuota ilosanomaa kehdosta hautaan, ellei ihmeitä tapahduNiistä tulee kokoomusnuoria: http://www.youtube.com/watch?v=u3H8CHHWlB8
- T-Unit(OuttaControl)
colaptes kirjoitti:
Niistä tulee kokoomusnuoria: http://www.youtube.com/watch?v=u3H8CHHWlB8
HYI YÄK!! Sekoomus pois, J.Käteinen pois, Sale pois! B_ilderber_g pois!
Ennemmin aids ja huoriin
kuin liittyisin kako:n nuoriin
Sekopäitä ei tarvi kansakunnan ruoriin
rahat ja elämänhalut imee pois muorilt
Näinhän todistat lojaltyä isolle ässälle
suomi myydään palapalata pahalle unionille
kuolemantuomiot babylon hankkeen vastustajille
niin sitähän jykä isäntänä haluukin loisilleen
Pahin loinenhan on sekoomuksen jykä itse
rapparihan ei muita kuin veljiään tarvitse
riittää kun ei tarvi tehdä mitää paskaa itse
pärjää kun salissa istuu ja muita tuomitsee
- AlienIndie
Jotkut laittavat lapsensa karatekursseille jotta nämä oppisivat itsepuolustusta. Toiset varautuvat tuomiopäivään keräämällä valtavat määrät kuivamuonaa. Itse pitäisin kaikista tärkeimpänä ikäviin yllätyksiin varautumisena aseen hankintaa, oli se sitten vaikka laiton kuten suomessa käytännössä täytyy olla. Se on hyvä olla varuilla aina sen takia, että jos fasistit alkavat ahdistella ja tuhoavat elämäsi, esim. poliittisista syistä tehtaillun rikossyytteen (turha väittää ettei voisi tapahtua suomessa kun tapahtuu ruotsissakin), asunnottomaksi tekemisen tai suomessa toistaiseksi vielä onneksi harvinaisen mutta alati lisääntyvän terveydenhuollon maksullisuuden muodossa, niin pystyt antamaan samalla mitalla takaisin kuolinkorinoissasi. Uskoisin että monikin joka ei ole tajunnut varautua tällaiseen, katuu sitä sillä hetkellä, kun KGB on kimpussa.
- T-Unit
Karatea ja puukkotappelua on ihan hyvä osata. Vaikkapa se vihreän vyön oppimäärä. Ruo'an jemmaaminen ok, mutta mihin sen täällä piilottaisi?
No mutta eihän KGB ole lähelläkään fasismia ;D
Minusta paras tapa olisi leikata pikkusormet pois, näyttää lohikäärmeelle selkää ja liittyä yakuzaan.
- AlienIndie
Mielenkiintoinen tuo miinus... joku on siis sitä mieltä että ihmisellä ei tule olla oikeutta puolustaa itseään hyökkääjää vastaan?
Olen samaa mieltä, että mielenkiintoista antaa miinuksia tuosta sinun tähdellisestä mielipiteestäsi. Ainoa juttu laittomissa aseissa on se, että niihin on vaikea hommata paukkuja.
- T-Unit
colaptes kirjoitti:
Olen samaa mieltä, että mielenkiintoista antaa miinuksia tuosta sinun tähdellisestä mielipiteestäsi. Ainoa juttu laittomissa aseissa on se, että niihin on vaikea hommata paukkuja.
Mulla on kirjoituspöydällä yks epälojaali kirpaiseva muisto, ysi millinen, jonka oli tarkoitus räjäyttää aivot metsään mutta en ennättänyt sitä tehdä 3 vuotta sitten. Huh, onneksi en omista asetta, se ysi millinen näyttää joskus liian ystävlliselle.
Suomessa on varmaan aika hankalaa hankkia patruunoita, Comptonista sais varmaan paljon helpommin mut sinne on vaan älyttömän pitkä matka... T-Unit kirjoitti:
Mulla on kirjoituspöydällä yks epälojaali kirpaiseva muisto, ysi millinen, jonka oli tarkoitus räjäyttää aivot metsään mutta en ennättänyt sitä tehdä 3 vuotta sitten. Huh, onneksi en omista asetta, se ysi millinen näyttää joskus liian ystävlliselle.
Suomessa on varmaan aika hankalaa hankkia patruunoita, Comptonista sais varmaan paljon helpommin mut sinne on vaan älyttömän pitkä matka...Ei saa. USAssa on enemmän aseita valkoisten alueilla kuin jossain Comptonissa. Sitä paitsi ne ovat amerikkalaisia kaliibereita eikä patruunoita saa vietyy Suomeen muutenkaan.
- T-Unit
colaptes kirjoitti:
Ei saa. USAssa on enemmän aseita valkoisten alueilla kuin jossain Comptonissa. Sitä paitsi ne ovat amerikkalaisia kaliibereita eikä patruunoita saa vietyy Suomeen muutenkaan.
Ai niin tosiaan, eihän siellä milleillä mitata.
Joo'o saattais läpivalaisu ja viranomainen Helsinki-Vantaan lentoasemalla huutaa hoosiannaa jos suoli olis täynnä amerikkalaisia a-tarvikkeita :)
Jos lakien mukaan haluaa pelata ja helposti(?) aseen ammuksineen saada, olis kai jäätävä asumaan jonnekin Texasiin tai Midwestiin. Siellämain käsittääkseni on varsin kattavat ja lailliset valikoimat, ja olen kuullut että paikalliset perheet käyvät asemessuilla yhtä ahkerasti kuin Alabaman perheet kirkossa.
- AlienIndie
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11260967/#comment-59942246 Lisää itsepuolustuksesta
- AlienIndie
Ois kiva kuulla näiden Light Yagami -vihaajien perustelut sille, miksi lääkäri joka kieltäytyy hoitamasta rahatonta potilasta, omatuntoa vailla toimiva ikuista kostonkierrettä fanittava ulosottomies (eli nykyajan palkkamurhaaja), tai esim. Mengeletär, ei muka ole paha, mutta Light on.
- transsujaoommekaikki
Lapsista kasvaa äiteen transsuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827