Tiedän, että karvat ajellaan kyllä synnytyssairaalassakin, mutta oletteko te muut suunnitellulla sektiolla synnyttäneet tehneet sen jo kotona valmiiksi?
Vastaukset 15
- uskois olevan ok
Minulle ei tehty sektiota etukäteen suunniteltuna vaan kiireellisenä. Voisin silti hyvin kuvitella, että karvat voi aivan hyvin itsekin ajella pois ennen toimenpidettä. Paljoahan niitä ei tarvitse poistella, hieman niitä ylimpiä vain. Toki voi olla helpompaa napata kerralla kaikki pois, kyllä ne sitten takaisin kasvaa jos antaa.
Ehkä voisit kysyä suoraan synnytyssairaalastasi ohjeita, että kuinka paljon pitää napata pois? - voi ajaa
No minullakin oli kiireellinen sektio. Eipä niitä tosiaan paljon tarvitse ajella. Jos siistit siitä bikinirajasta niin sehän riittää. En itse lähtisi kyselemään moista synnytyssairaalasta, kun kyllähän ne sitten ajelevat lisää, jos tarvitsee.
- helmik-emo
Kolmas synnytys (alakautta) oli 2 viikkoa sitten ja kaikki sujui tälläkin kertaa hyvin. Aina se sektio-peikko on kuitenkin mielessä. Kaikkiin synnytyksiin olen sheivannut tai vahalla ottanut karvat pois jo kotioloissa. Mielestäni tämä tulisi opastaa jo neuvolassa, ettei tule näitä "yllätyksiä".
- voi ajaa
Anteeksi, mutta siis mitä "yllätyksiä"? :) Ei kai se nyt kenellekään yllätyksenä tule, jos joudutaan vähän karvoja ajelemaan tai jos tuleekin, niin tuskin se suuri järkytys on? Ja jos tarkoitit, että sektio tulee yllätyksenä, niin kyllä ne siellä osaa sen pari senttiä ajaa karvoja pois ennen leikkaushaavan viiltämistä. Kyllä siellä synnärillä ajellaan, se on ihan rutiinihommaa niille, ei siitä tarvitse itse mitään stressiä ottaa. Ajelee tai ei, miten kukin tykkää.
- miksi neuvola
opastaisi asioihin mikä on jokaisen yksityisasia..Ei kai kenellekkään voi yllätyksenä tulla että naisella on karvoja alapäässä..
- pöh pah
Täh? Mitä hemmetin yllätyksiä? Yllätyssektio, yllätysposliini vai meinaatko että tulee täytenä yllätyksenä leikkaussalihenkilökunnalle, että norsun kokoisen mahan alla saattaa naisella olla karvoitusta? Ei kuule ole ihan ensimmäisenä meikäläisen tärkeysjärjestyksessa vesien mentyä ruveta jyystämään karvoja :D Varsinkin kun ei niitä edes tarvitse olla ajeltuna jos synnytys sujuu ilman hankaluuksia. ja jos ei suju ja sektioon päädytäänkin yllättäen niin tuskin ne karvat siinä kynnyskysymys on. Voi hyvää päivää mitä päsmäreitä täällä on taas jakelemassa neuvojaan... Sitä paitsi onko käynyt mielessä, että kotona sheivatut karvatupet saattavat tulehtua herkästi ja siihen viereen en ainakaan itse haluaisi isoa haavaa. salissa putsaavat alueen heti sheivauksen jälkeen niin on varmasti hygienisempääkin.
- Like to know
Ensimmäinen sektio oli minullakin päivystyssektio yllätysperätilan takia ja silloin karvat ajeltiin sairaalassa. Toisestakin sektiosta on jo sen verran aikaa etten muista ajelinko karvat etukäteen. Taidanpa ne itse kuitenkin siistiä ennen leikkausta. Sen uskallan varmasti tehdä palstan ohjeilla vaikkei neuvolasta ole ohjeistusta tullutkaan ;D ;D
- muutenkin pois-pois
Minunkin mielestä parhain tapa on poistaa karvat ennen sairaalaan lähtöä. Siellä synnärillä on paljon muutakin tekemistä ja miettimistä kuin alakerran karvat...
- jbv
No ei niitä siellä tarvitsekaan miettiä. Kyllä niitä siellä ajellaan, JOS tarvetta ilmenee.
- 1c2
Kun en tykkää karvoista muutenkaan niin poissa pidän nyt odottaessa myös.
- just joo
Aika harvalla ajellaan. Typerä huolen aihe. Jos haluat ajaa karvat, aja, mutta todellakaan sairaalassa ei automaattisesti tarvi mitään karvanpois. Miksi pitäisi?
- Marylia
Miten niin aika harvalla ajellaan? Kyllä sektioon mentäessä karvoituksen yläosa ajellaan paljaaksi, koska haava tehdään bikinirajaan. Kyllä se sairaalassakin tehdään, mutta ketjun aloittaja ajattelee fiksusti, kun poistaa ne itse jo ennen toimenpidettä.
- ei haivenia
Molempiin synnytyksiin (-05 ja -09) sheivasin karvat pois ennen synnärille lähtöä. Samoin teen nyt kolmannen kanssa ja en ole aiemminkaan miettinyt sektion tekemistä. Ihan vaan meen alatiesynnytykseen.
- pumpeli4
Ensimmäiseen synnytykseeni (suunniteltu sektio) en ajellut karvoja, kun mies ei suostunut tuomaan ladyshaveria osastolle (olin sairaalassa jo jokusen viikon ennakkoon) ja hoitui tuo ylälinjan ajelu leikkaussalissalihoitajiltakin. :)
Nyt seuraavaan sektioon mennessäni sheivaan (tai mies saa luvan tehdä sen, jos itse en taivu) kaikki pois ennakkoon ja syy on lähinnä se, että koin karvatuheron runsaiden jälkivuotojen aikana epämiellyttäväksi. Sektiosta ensimmäinen päivä kuluu sängyssä ja hoitajat käyvät vaihtamassa alakerran siteet, eikä pesuille heti kykene. Verinen vuoto voi olla runsasta ja sitä myöten karvoihin kuivunut veri, jota ehtii sektion jälkeen helposti kerryttämään tunteja. Siispä itse valitsen keritsimisen ihan hygienia ja mukavuussyistä. - Katya1
Lueskelin tässä kaikkea mahdollista suunnitellusta sektiosta ja jonkun sairaalan ohjeissa kiellettiin karvojen ajelu infektiovaaran vuoksi. Eli sheivaaminen vie ihon pintakerrosta mukanaan ja kaikki karvat juurineen-tyylinen poistaminen tekee myös pieniä ihorikkoja. Rikkinäinen iho haava-alueella=ei hyvä. Eli antakaa sairaalan hoitaa tää homma tarvittaessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen271469- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841231Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101054Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291035- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.87881Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52722Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok136711Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86687- 146604
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54603- 28598
- 50589
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13579Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23561- 37558
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94556- 46543