Beatlesin hyvät sävellykset?

Dhommi´´

Jos Beatles olisi musiikissa hyvä, niin sen pitäisi ilmetä jossakin. Heillä pitäisi olla hyviä sävellyksiä. Missä ne ovat? Miksi kukaan ei mainitse yhtäkään?

Sovitaan vaikka niin, että mainitsette yhden tai kaksi hyvää Beatlesin sävellystä, sellaista jotka teidän mielestänne ovat esimerkkejä kovasta tasosta, jota Beatles edustaa.

Elikkä niitä hyviä sävellyksiä kehiin!

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sedyt43xfgj

      Let it read.

    • provopilkki?

      Love me do
      Love you to

      Siinähän ne. Odotammeko kynsiä pureskellen josko dhönni'' nyt sitten puolestaan todistaa että nuo eivät ole hyviä sävellyksiä turvautumalla tuttuun perusteluunsa "Nuo eivät ole hyviä sävellyksiä"

      Ja seuraavaksi me sitten jäämme ikuiseen epävarmuuteen siitä että miksi eivät muka ole?

      Ei vaiteskaan. Vastaushan on että jos Beatles olisi musiikissa huono, niin dhönnin'' pakkomielteelle Beatlesista ei olisi mitään asia perustetta.

      Beatlesin siis täytyy olla hyvä musiikissa koska se aiheuttaa niin paljon pakkomielteistä kirjoittelun tarvetta dhönnile'' ja parille muulle latvalaholle tai dhönnin'' sivupersoonille?

      • EDhimmii´´

        Molemmissa melodia on äärimmäisen tylsä, paskoja biisejä.


      • Riittää, Mozart/Abba
        EDhimmii´´ kirjoitti:

        Molemmissa melodia on äärimmäisen tylsä, paskoja biisejä.

        Ei ole tässäkään melodiaa juuri nimeksikään - mutta silti parempi kuin suosikkisi When I'm Sixty-Four:
        http://www.youtube.com/watch?v=oMF54aF9Vjk


    • Swinging London

      Beatlesilla on hyviä sävellyksiä niin monta, että menisi seuraava yö niitä luetellessa. Sama pätee myös muuhun pop- ja rockmusiikkiin. Lista on loputon, kun uutta ja hyvää tulee jatkuvasti.

      Klassisen kohdalla tilanne on helpompi, tai suorastaan äärettömän helppo, joten listan voi tehdä heti. Klassisen parhaat sävellykset: niitä ei ole. Ei ole edes hyviä.

      • Dhommi´´

        Klassinen on tuottanut kymmeniä tuhansia ikuisia mestariteoksia.

        Sen sijaan populaarimusiikin parista ei löydy yhtään hyvää sävellystä. Jos löytyy, mainitkaa.


    • U(n/t)elias

      "Klassinen on tuottanut kymmeniä tuhansia ikuisia mestariteoksia." :väittti dhönni'' ja tuttuun tapaansa ei perustellut väitettään mitenkään vaikka on koko ajan muilta vaatimassa perusteluja.

      -No luettele nyt ensimmäiset kymmenentuhatta ikuista mestariteosta.
      Mutta älä kopioi jotain listaa jostain, vaan yksityiskohtaisesti kerrot joka sävellyksestä miksi se sinusta muka on niin hyvä. Muuten nimittäin syntyy luulo että höpäjät omiasi. Esim vaikka mitä sointuja siinä käytetään joita Beatles ei tullut käyttäneeksi. Ja jos joitain ihan ihmeellisiä sointuja löytyy niin kerro meille seikkaperäisesti miksi ne muka ovat niin ihmeellisiä.

      "Sen sijaan populaarimusiikin parista ei löydy yhtään hyvää sävellystä. Jos löytyy, mainitkaa.":jatkoi älämölöään dhönni''

      Sleepy Sleepers - On niin hikikin.
      http://www.youtube.com/watch?v=AiQrmenoTLI

      Tuo on oikein hyvä sävellys. Saattaa olla kaikkien aikojen toiseksi paras sävellys heti Beatlesin She loves you biisin jälkeen.
      Mutta mikäli joku on asiasta toista mieltä, siis että tuo ei ole hyvä sävellys, niin yksityiskohtainen analyysi siitä miksi ei ole, siis niin mikä siinä muka on vikana? Siinähän on selkeä melodia, hyvä harmonia, napakka rytmiikka ja sanatkin sisältävät ikuisia totuuksia ihmisenä olemisen vaikeuksista.
      Sitäpaitsi tuossa laulussahan on jopa melko todennäköisesti käytetty muuatta sointua jota Mozart ei koskaan käyttänyt. Siksi tuo on harmoonisestikin selkeästi edistyneempää kuin Mozartin musiikki.

      • Dhomm´´

        Apina kuvittelee, että popparien kolmen kolmisoinnun rallatukset - jollaiset ovat satoja vuosia ajastaan jäljessä - olisivat hyvää musiikkia. Ne ovat ala-arvoista musiikkia. Jos oikeasti kuuntelee Sleepy Sleepersia vakavalla mielellä ja kuvittelee sen olevan hyvää musiikkia, niin aivan uskomattoman typerähän sellainen moukka on.

        Otetaan nyt faktat esiin: koko populaarimusiikin parista ei löydy soinnun sointua, jota ei olisi käytetty jo 150 aiemmin. Eli kaikki populaarimusiikki on 150 vuotta jäljessä.

        Mozart käytti atonaalisia asteikkoja ja dim-sointua ennenkuulumattomasti harmoniassaan 1700-luvun lopulla. Hän oli reilusti aikaansa edellä. Eikä Mozart tunnetusti ole suurin uudistaja, lähelläkään.

        On uskomatonta, että joku ei tajua, että 1900-luvulla harmonian mahdollisuudet olivat jo rajattomat. Kukaan poppari ei tarttunut niihin - koska lahjakkuus puuttui.


    • Hjalmar Yh

      "On uskomatonta, että joku ei tajua, että 1900-luvulla harmonian mahdollisuudet olivat jo rajattomat."

      Jankuti jankuti. Jos ne mahdollisuudet kerran on rajattomat niin silloinhan On niin hikikin on 1900-luvun harmoniaa ja 2000-luvun harmoniaa myös, ja vielä sieltä paremmasta päästä, koska on luonnollista sellaista eikä jotain teoriassa somaa mutta kuultuna silkkaa pashaa kuten nyky-klasaristien tököstykset..

      Mutta emme pyynnöstä huolimatta saaneet dhönniltä'' mitään analysoivaa todistusta siitä että Sleepy Sleepersien On niin hikikin olisi huono sävellys. Ja kun todisteita ei ala tulla niin silloinhan sen täytyy olla hyvä sävellys.

      On niin hikikin biisinä on kunnon vanhankansan rokettirolli. Mutta myös on aina tarve hyville läälläreille kuten esim tämä mailman kaikkien aikojen kolmanneksi paras sävellys:
      http://www.youtube.com/watch?v=euQflvCRDV0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4312
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      225
      3769
    3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      13
      3623
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      28
      2930
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      50
      2748
    6. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2708
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2636
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2387
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      2336
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      97
      1816
    Aihe