Parkkifirmat pakatkaa kylttinne ja poistukaa asutusalueilta

Ihmisoikeudet OK

Parkkifirmojen valvonta/kontrolli asuinalueilla valvontamaksuineen rajoittaa maanomistajien / haltijoiden ja eritoten sen vammaisten ja vanhusten kodin ulkopuolella tapahtuvaa jokapäiväistä yksityisoikeudellista elämää.

Asuinalueilla maanomistajan ja vuokralaisten väliset vuokrasopimukset järjestyssääntöineen ovat ensisijaisia Suomen valtiojärjestykseen (1 luku, 7 §) perustuvia maankäyttösopimuksia / haltijasopimuksia, jotka turvaavat maanomistajien / haltijoiden / vuokralaisten / osakkeenomistajien jokapäiväiset luonnolliset ja inhimilliset tarpeet hallinnoimallaan alueella. Ihmisoikeuksia luonnolliseen asumiseen ei voi myös luvanvaraistaa maksulliseksi valvonnaksi parkkifirmojen hyväksi. Rikoslaki 5 luku, 3 §, 1-4 kohta.

Asuinalueilla maanomistajan ja haltijan välisille sopimuksille ei voi myöskään asettaa erillistä uutta väliintulosopimusta maksullisine valvojineen, vaan maanomistajan ja haltijan väliset ristiriidat käsitellään käräjäoikeudessa niin, kuin se haltijaehdoissa on sanottu. Samoin isännöitsijät ovat maanomistajien ja haltijoiden välisiä työsuhteissa olevia kontaktihenkilöitä, joilla ei ole maankäyttöoikeudellisia sopimisoikeuksia.

10

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää sakkorinkiä

      kuulepas,asuinalueen autonomistajilla on tarvittaessa autoissa näkyvissä asuinalueensa asukastunnukset .saavat siis aivan huoletta seisottaa autojaan "omalla alueella".

      jos sellaisille parkkipaikoille vie autonsa (liikkemerkillä rajoitetun ajan aikana) seisottamaan joku ulkopuolinen,niin ihan oikein,että siitä sakotetaan.

      mahdollinen määräaikainen pysäköinti on mainittu liikennemerkein,esim. kauppojen parkkipaikoilla.siellä voi autoaan seisottaa luvassa ilmoitun ajan.
      ei sen pitempään.ne eivät ole sinun parkkialuetta !
      mikä siinä on epäselvää?

      naapurin tontille ei vieläkään saa rakentaa eikä viedä autojaan seisomaan.
      mikä siinä on epäselvää ?

      juurikorven tyhmempi pappakin ymmärtää toimivan suurkaupungin meiningin.

      mistä noita "mulle kaikki sallittu-kommareita,umpipösilöitä, sikiää valittamaan omaa tyhmyyttään ?

      • Ihmisoikeudet OK

        Kaupat tehköön mitä haluaa, sillä omaa leipäänsähän he syövät.

        Maanomistajien / -haltijoiden yksityisoikedelliselle alueella ei ulkopuoliselle parkkibisnekselle tilaa.


    • niin se on kaikessa

      Oikeuksia, asuntöyhtiöissä yhtiökököuksen päätöksellä voi tolmia, jos yhtiöjätjestystä ei voida lukes niin, että päätös on annetti hallitukselle ja edellee hoitotoimien tuottamiseksi isännnöintiin.

      Valituksia ei synny kun päätökset ovae oikeita ja niitä noudatetaan.

    • jumankautajuunääs

      Eikö ketjun aloittaja päässyt APV:lle töihin. novoevoe

      • Järkeä päähänne

        Kukaan tai ketään, ei voi asutusalueella yksityisalueella asuvia ihmisiä asettaa holhottavaan maksulliseen valvonta-asemaan/kontrolliin.

        Viranomaset hoitavat väärinpysäköinnin, jos katsovat sen olevat aiheellinen.


      • Eikö mene jakeluun?
        Järkeä päähänne kirjoitti:

        Kukaan tai ketään, ei voi asutusalueella yksityisalueella asuvia ihmisiä asettaa holhottavaan maksulliseen valvonta-asemaan/kontrolliin.

        Viranomaset hoitavat väärinpysäköinnin, jos katsovat sen olevat aiheellinen.

        Taloyhtiön osakkaat hallitsevat omistamiaan osakkeita, taloyhtiöiden piha-alueita he eivät omista. Yhtion hallituksen päätöksellä voivat parkkifirmat valvoa pysäköintiä ko. alueilla. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?


      • Laki on laki
        Eikö mene jakeluun? kirjoitti:

        Taloyhtiön osakkaat hallitsevat omistamiaan osakkeita, taloyhtiöiden piha-alueita he eivät omista. Yhtion hallituksen päätöksellä voivat parkkifirmat valvoa pysäköintiä ko. alueilla. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?

        Oy ParkCom Ab huijasi KKO:ta maanomistajien / haltijoiden tekemäksi sopimukseksi. Helsingin kaupunkia maanomistajana ohjaa maanvuokralaki Jakomäen Kiinteistö Oy:ssä.

        1 LUKU Yleiset säännökset
        1 § Sopimukseen, jolla kiinteistö tai alue annetaan määräajaksi tai toistaiseksi vuokralle määräsuuruista maksua vastaan, on sovellettava, mitä tässä laissa säädetään.

        3 § Kirjallisesti tehtävään vuokrasopimukseen on otettava kaikki sopimusehdot. Ehto, jota ei ole sopimukseen otettu, on mitätön. Sopimusehdon muutos tai lisäys ja vuokraoikeuden siirto on myös tehtävä kirjallisesti.

        Jakomäen Kiinteistöt Oy:llä isännöitsijöineen ei ole maankäyttöoikedellisia oikeuksia maanomistajan (Helsingin kaupungin) nimissä muuttaa maanomistajan ja -haltijan välisiä sopimusehtoja järjestyssääntöineen. Ks. laki alla.

        6 § Vuokra-alueen tai sen osan luovuttaminen toisen hallintaan on kielletty, jollei toisin ole sovittu. Vuokraoikeuden siirrosta eräissä tapauksissa säädetään jäljempänä.

        20 d § (17.12.2010/1140)
        Vuokralaiselle 19, 20, 20 a tai 20 c §:n mukaan kuuluvia oikeuksia rajoittava sopimusehto on mitätön.

        5 LUKU Muu maanvuokra
        72 § Milloin kiinteistö tai alue anetaan vuokralle käytettäväksi muuhun kuin 2–4 luvussa mainittuun tarkoitukseen, on sellaiseen maanvuokraan sovellettava tämän sekä 1, 6 ja 7 luvun säännöksiä.

        I OSA
        YLEISET PERIAATTEET, PERUSTAMINEN JA OSAKKEET
        1 LUKU Osakeyhtiön toiminnan keskeiset periaatteet ja lain soveltaminen
        7 § Yhdenvertaisuus
        Kaikki osakkeet tuottavat yhtiössä yhtäläiset oikeudet, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin. Yhtiökokous, hallitus, toimitusjohtaja tai hallintoneuvosto ei saa tehdä päätöstä tai ryhtyä muuhun toimenpiteeseen, joka on omiaan tuottamaan osakkeenomistajalle tai muulle epäoikeutettua etua yhtiön tai toisen osakkeenomistajan kustannuksella.

        9 § Tahdonvaltaisuus
        Osakkeenomistajat voivat yhtiöjärjestyksessä määrätä yhtiön toiminnasta. Yhtiöjärjestykseen ei voida ottaa määräystä, joka on tämän lain tai muun lain pakottavan säännöksen taikka hyvän tavan vastainen.

        Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Suomen lain ulkopuoliset parkkifirmathan ovat sanan täydessä merkityksessä julkisia toimijoita yleisillä liikennealueilla. Samoin asukkaiden yksityisalueella olevat pihat kuuluvat kotirauhan suojaamiin paikkoihin.

        24 LUKU (9.6.2000/531) Yksityisyyden, rauhan ja kunnian loukkaamisesta
        11 § (9.6.2000/531) Määritelmä
        Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen.

        Toisaalta parkkifirmojen yksipuolisesti itse asettamia ehtokylttien aitous mahdotonta tunnistaa, sillä maanomistajan logo tms. tunniste yhteystietoineen puuttuu.

        Kiinteistöyhtiön ja parkkifirmojen vehkeilystä kannattaa aina tehdä kantelu maanomistajille, jolloin he voivat vaihtaa kiinteistöyhtiön henkilökunnan isännöitsijöineen kiinteistöalan ammattilaisten käsiin.


    • pirkottajapark

      Vähän aikaa sitten erään pienkerrostalon pihalla oli auto parkattu postilaatikkorivin viereen, mielestäni aivan asiallisesti, minusta ei ollut mitenkään kenenkään tiellä. En tiedä millä asialla oli ja kuinka kauan ollut, itse käväisin vain työasioissa nopeasti siinä.

      Jostain kurvasi parkkivalvoja paikalle ja kuin hurmoksessa tuli kameroineen räppäämään autosta kuvan ja häipyi kuin tuuli niinkuin oli tullutkin. Meinasin kysyä, oliko tietoa kuinka kauan auto oli siinä ollut vai oliko vain vimma saada sakotettua.. pidin turpani kuitenkin kiinni.

      Voihan se tietty olla, että valvoja oli orgasmin partaalla kierrellyt korttelia kyttäämässä auton parkkeeraamisen "määräaikaisuuden kestoa" ja auton ajattelematon omistaja sai mitä tilasi..

    • turhaa narinaa

      eihän näitä sakkoja pidä maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2510
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1353
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1333
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1121
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe