EI uudelle kirjastolle

Johtajat vaihtoon

Nyt järjenkäyttö on sallittua,uutta kirjastoa turha rakentaa,muita edullisempia vaihtoehtoja löytyy.

16

224

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjaton1

      Kyllä mä olen sitä mieltä että uusi kirjasto tarvitaan. Vanhassa on huono ilma , vanhat huonekalut ja ahdasta.

    • ole kirjaton

      Ai uusi kirjasto,kun on huono ilma ja vanhat huonekalut...

      Nämä korjaantuu ihan muilla systeemeillä kuin miljoona monumenteilla.

      Uutta järjestelyä ja maalaisjärkeä,mutta sitähän ei tunnetusti kaarimnasta löydy.

    • Verot maksanut

      Talouden alamäki Kaarinassakin palauttaa sitä maalaisjärkeä. Hienosteluun ei yksinkertaisesti ole varaa.
      Edullisempia ratkaisuja varmasti löytyy, kunhan harkitaan.
      Kirjastoa vastaan tuskin kukaan on, rahatilanne asettaa raamit kuten yksityistaloudessakin.

    • Kaarina -city

      Kyl tälläseen kansainväliseen suurkaupunkiin uus kirjasto tarvitaan. Turkuki teetti!

    • Konttikirjasto?

      Eipä tuolla kirjastossa huonekalujen vaihtaminen auta, kun sateella tulee vedet katosta läpi. Eikä vain yhdestä kohdasta. Mikäs siinä alakerran entisessä K-kaupassa on vikana, onko sekin tila jo ihan laho. Jos rahaa olis niin että ranteita pakottaa, sais tuon kirjastokopleksin jyrätä mun puolesta matalaks ja rakentaa jonkun valoisan rakennuksen siihen tilalle. Terveyskeskus on avara ja valoisa, siitä vois ottaa mallia.

      • ämpärit kehiin

        Ämpäriä alle vaan,kyl se siittä
        Turuust löytyy kirjaa,jos ei varaa ostaa.


    • Bunkkeri aika on ohi

      Kyllä Kaarina tarvitsee hienon ja komean kirjaston.
      Jos on kaupunki kyllä sen täytyy näyttää myös sellaiselta eikä miltään käpykylältä.

      Olis hieno mainos kun Kaarina saisi uuden kirjaston.
      21

      • edellinen

        21 ei kuulu olla tossa!


    • dndndnnd

      Piikkiöstä,voi ottaa mallia. Harvinaisen miellyttävä, helppo asioida niin kävellen, fillarilla, autolla tai bussilla. Kaarinan keskustan kirjasto on kyllä surkea.

    • äly hoi

      Kaarinassa on kaikki muukin surkeaa,ei tästä kaupunkimaista,viihtyvää keskusta kirjasto monumenteilla tehdä.

      Olis hieno mainos,jos kaarina sais uuden kirjaston...minkä lie markkinamaijan jorinaa?

      Aika kallista mainontaa,miälenvikaista.

    • Keskuriasukas

      Ei ihan tuohon ydinkeskustaan taida uutta kirjastorakennusta mahtua, mutta miten lie, onko keskustan rakennuksissa yhtään tiloja tyhjinä? Onhan tuo nykyinen kirjasto sateella varsin surullinen näky kun katosta lorisee vettä useasta kohtaa, mutta mahtaako olla kaupungilla rahaa kokonaan uuteen rakennukseen?

      Ja hei nimim. "äly hoi", ainahan sitä sanotaan että uusi tai remontoitu rakennus olisi hieno mainos kaupungille, sitä mantraa vaan toistetaan kun ei muutakaan keksitä. Mutta tässäpä dilemma, mistä uudet tilat kirjastolle? Jokin ripeä ratkaisu olisi tarpeen, nykyinen kirjasto on työntekijöille oikea surmanloukko homeen takia.

    • Enemmän valoisuutta

      Kyllä kirjastossa pitää olla ikkunoita enemmän jotta saadaan luonnonvaloa sisään ja näin säästettäisiin sähkössä. Ottakaa mallia Turun ja Salon kirjastoista.

      • VALOT PÄÄLLE

        Minkä laskuopin mukaan lasket,sähköä säästyy,kun suuret ikkunat pitää oikein ökylukaaliin saada?

        Ei maksa lämmityskulut juuri mitään,eikä varmaan uuden rakentelukaan?

        Päivän paras tänään,vitsi vissiin.Ja pähkinää purtavaksi,mihin sen nyt sitten sijoittaisi,kyllä murheet on kaarinalaisilla.


    • Keskuriasukas

      Voi nimim. "Valot päälle", tätä kutsutaan kommentoinniksi, ei me täällä heitetä tuhkaa päällemme ja itketä suureen ääneen, tämä on ideointia.

      Mieluummin sommittelen kirjastorakennuksen paikkaa kaupunkikuvaan tai siirtoa toiseen rakennukseen, kuin pohtisin, miten ihmeessä rahoitettais palloiluhalli, kampus, fiksattais vajoava kauppahalli ja rahoitettaisi raitsikat, kuten tuolla naapurissa tuskaillaan.

      Eikä täällä kukaan haaveile ökylukaalista, haaveissa kaiketi siintää mikä tahansa muu näkymä kuin tämä nykyinen rupuinen betonisisäpihahirvitys, jos kirjasto ylipäätään joskus toisaalle siirtyy. Haaveilu kantaa vaikeiden aikojen yli. Kokeiles, nimim. "Valot päälle", saatat yllättyä.

    • Ulospäin

      Haluatko istua bunkerissa jossa ei ole paljon ikkunoita kuin muutama jotka on peitetty vai rakennuksessa jossa on paljon ikkunoita josta näkee ulos muutakin kuin betoniseinää?
      Kummassa on kivempi lukea ja viettää aikaa?

    • Kirjastoautot

      Kiinteät kirjastot voitaisiin kokonaan lopettaa ja siirtyä kirjastoautoihin. Parilla kirjastoautolla palvelisi paljon paremmin tällaista laajaa kuntaa ja myös halvemmalla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      586
      1413
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe