Sorgen nyt, poppifanit.
Mutta musiikki, jossa on tasan kaksi tai kolme rakenneyksikköä (säkeistö, bridge, kertosäkeistö) ja RUMMUT HAKKAAVAT KOKO AJAN, on roskamusiikkia.
Rumpuen tehtävä esimerkiksi orkesterimusiikissa on korostaa kaikkein prameimpia hetkiä, jolloin fiilistä oikeasti syntyy. Koko ajan tahtilajin 4/4 korostettuna hakkauksena tarvitsevat tietynlaiset kuulijat: epämusikaaliset popparit.
Rumpusetti on tarpeeton junttausväline. Populaarimusan rytmiikka on aina ankeaa ja tylsää. Eikä sitä yhdellä tahtilajin muutoksella voi muuttaa.
Kysymys on koko populaarimusiikkia leimaavasta köyhyydestä: Melodiat, harmoniat ja rytmit ovat kertakäyttöpahvista kierrätettyä roskaa.
Anteeksi, näin se on Beatlesinkin kohdalla.
Ihmiset ovat samanarvioisia, musiikkikappaleet eivät
7
115
Vastaukset
- four bats
jäkäti jäkäti.
http://www.youtube.com/watch?v=ixEHhNVsCXo
ottasit lääkkeet. - blaa,blaa
-otsikko on jälleen osoitus tämän hemmon toopeilusta; se että yksi sana on väärin kirjoitettu, ei vielä ole kuin pikkujuttu, mutta jos ja kun ihmiset ovat samanarvoisia, niin he ovat sitä ehdoitta...
- kylmääkituruus
-joo,no onnex sentään tajuaa pyytää anteeksi....toopeilujaan.
- Miauu miauu
Musiikkikappaleet ovat saman arvoisia, vasta kuulijat ovat löytävinään niistä jotain arvo tai muita itseään tavalla tai toisella koskettavia eroja.
Kun yksi pitää äidistä ja toinen pitää tyttärestä, tai neutraalimmin yksi pitää parisuhteeseen sopivasta vanhemmasta henkilöstä ja toinen tämän suoraan alenevassa polvessa olevasta rintaperillisestä, niin siitä huolimatta että pitäminen kohdistuu selkeästi eri tahoihin kumpikin silti on pitämisensä kanssa aivan oikeassa.
Ota ja kysy naapurin kissalta kumpi on arvokkaampi, Beethovenin 9.sinfonia vaiko Sleepy Sleepersien On niin hikiki. Kissa vastaa, ...no, jos vastaa..., että ei piittaa pashaakaan kummastakaan.
Palstalla on ollut vilkasta eilisestä lähtien - jeesuksen aikaisia ketjuja on syystä tai tisesta nostettu unohduksen yöstä, liekkö koska dhönni'' ei ehkä sittenkään pidä Ismo Kallion Jäkäti jäk-esityksestä? - Nostosärki
Dhönni'' vissiin eilen hermostu tuosta Ismo Kallion biisistä niin paljon että jo toista vuorokautta nostelee vanhoja ketjuja ylöspäin jotta tämä ketju painuisi pois silmistä.
Miksi? Tuohan on ihan hyvä biisi.- gfdsfgdfggdf
Oliskohan joutumassa pakkop.... ja sitten tulee vähän hiljaista tänne.
- Dhommi´´
Realismi on tärkeää.
Mozartin 41. sinfonian, Bachin messujen tai Beethovenin 9. sinfonian tasoista musiikkia ei ole tehnyt kukaan muu kuin he itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen224051Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233734Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot302664Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman212619"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita382365Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132346Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92339Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801