Kollektiivinen itsepetos jatkuu
Euroopan parlamentin jäsen Esko Seppänen Rakennustyöväen liiton osaston juhlatilaisuudessa Raahessa 14.8.2004
On hämmästyttävää, miten poliittinen eliittimme reagoi Suomen epäonnistumiseen tavoitteessa saada maamme komissaarille tärkeä tehtäväsalkku. Mustaa puhutaan valkoiseksi.
Laajenemiskomissaari Olli Rehnin tehtäviin ei kuulu millään muotoa tehtäviä, joilla olisi kytkös suomalaisten omien intressien puolustamiseen suhteessa unioniin. Jos komissaari saa laajaa julkisuutta kansainvälisessä lehdistössä neuvotellessaan USA:n ajamasta Turkin EU-jäsenyydestä, se ei auta Rehniä ajamaan omia asioitamme.
Komissaarimme mahdollisuuksia vaikuttaa unionin päätöksiin kuvaa hyvin se, että ensi työnään komission kokouksessa hän joutui yhtymään päätöksiin Suomen nettojäsenmaksun kasvattamisesta ja suomalaisen sokerinviljelyn alasajosta.
Vanhasen hallitus syyllistyi itsepetokseen pyrkimyksessä nostaa Paavo Lipponen EU:n pääkomissaarin tehtävään. Se ei ollut puoleen vuoteen millään tavalla realistinen esitys, mutta asiaa pidettiin siitä huolimatta esillä kotimaassa varteenotettavana vaihtoehtona. Muissa jäsenmaissa Lipposen valinta oli koko kevään ajan poliittisesti kuollut ja kuopattu ajatus. Kummallisella tavalla myös suomalainen media söi tässä asiassa hallituksen kädestä.
Samanlaista kollektiivista itsepetosta on nyt sen asian propagoiminen, että komission nuorimmalla ja kokemattomimmalla suomalaisella jäsenellä olisi maamme näkökulmasta tärkeä komissaarisalkku. Ei ole.
http://www.eskoseppanen.net
Kevytkomissaari Olli Rehn
UV 3/2004
2
97
Vastaukset
- rpu
vasemmistoliittkin tullut keskustelemaan tai
propagoimaan keskustan palstalle. onkohan
maaperä ajatusten vilejelylle täällä suotuisaa?
eikepuli rpu- Se on hyvä vain.
Keskusta on turvallinen ja paras.
Annan aamuruiskeen, että on suloinen herätys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788