keskeytetty yhdyntä

molla

Kuinka monella teistä on vahingossa "tärpännyt", vaikka olette keskeyttäneet yhdynnän ennen siemensyöksyä? Itse en pysty käyttämään e-pillereita jumalattomien sivuvaikutusten vuoksi ja kondomia ei ole varaa aina ostaa. Sinänsä itselleni ei olisi mikään maailmanloppu vaikka vauva tulisikin, mutta kiinnostaisi vaan tietää onko kuinka yleistä että päädytään tällä "ehkäisymenetelmällä" raskaaksi.

5

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milla

      Keskeytettyä yhdyntää käytin itsekin ehkäisykeinona entisen avomieheni kanssa. Nyt puhutaan siis vuosista, enkä tullut raskaaksi. Avoliitto päättyi, mutta pysyimme "hyvissä väleissä" - satunnaista seksiä tutun ja turvallisen kanssa.

      Nyt on pari viikkoa kk:t myöhässä, tänään teen testin. Osa minusta toivoo että olisin raskaana, koska vuosia kuvittelin etten edes voi saada lapsia kun kerran harrastimme säännöllisesti seksiä ilman kunnon suojaa. Se järkevä ja harkitsevainen osa (joka vielä on kuitenkin hallitsevampi osa) toivoo negatiivista tulosta, koska kunnon koulutus puuttuu ja, kuten sanottua, suhde päättyi jo jonkin aikaa sitten.

      Jos olen raskaana, pidän lapseni, vaikka tekisi taloudellisesti tai henkisestikin tiukkaa. Exältä tiedän saavani apua ja tukea, samoin perheeltä (ainakin äidiltä) ja ystäviltä. Hirvittää silti..

    • äiti 82

      sen verran että se EI OLE ehkäisykeino!!!ja toistuvasti keskeytetyt yhdynnät SAATTAVAT heikentää siittiöiden liikkuvutta.Sinun täytyy puhua gynegologillesi e-pillereiden sivuvaikutuksista sillä merkin vaihtokin voi auttaa!

      • "tuuria"

        Keskeytetystä yhdynnästä saattaa tulla raskaaksi.
        Itse harrastin keskeytettyä entisessä suhteessani vuosia, en tullut raskaaksi. Uudessa suhteessa tätä "tuuria" kesti vuoden ja kuukauden ja sitten tulin raskaaksi. Kaverillani on kaksi "keskeytettyäyhdyntää", heitä hän kutsuu lapsikseen ;) että varma keino se ei ole ehkäistä, mutta, joskus "tuuria" on.


    • Minä vaan

      Hei vaan! Minä ja mieheni käytimme keskeytettyä yhdyntää useita vuosia, enkä tullut raskaaksi. Nykyään yritämme saada lasta alulle, vielä ainakaan onnistumatta.

    • tuleva mami

      exän kanssa keskeytettyä yhdyntää tuli harrastettua neljä vuotta.. nykyisen kullan eli vaavin isukin kanssa onnellinen vahinko tapahtu puolen vuoden kuluttua..
      Ei siis täysin varma ehkäsykeino.. (Itekkin luulin etten vois tulla koskaan edes raskaaks kun loppujenlopuks tuli oltua ehkäsyn kanssa noin holtiton.. mutta väärässä olin.. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      478
      3595
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2968
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2886
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      150
      2774
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      165
      2123
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2085
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1944
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      102
      1854
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1569
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1530
    Aihe