Hapkido vai Bujinkan

Lisää samanlaisia jompikumpi kysymyksiä.

Sin Moo Hapkido vai Bujinkan Budo Taijutsu?

Halu olisi oppia toimivaa ip-taitoa ja vartijahommissa tarvittavia voimankäyttötekniikoita (hallinta- ja kuljetusotteet).
Aikaisemmin olen harjoitellut karatea ja lyhyen aikaa n. 1/2 vuotta modernia jujutsua.
Jujutsu oli kovasti mieleen, mutta treenimatka oli lopulta liian pitkä.
51234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyviä lajeja molemmat.
Bujinkania tunnen sen verran, että se on lähellä
Jujutsua.
Hallinta- ja kuljetusotteita harjoitellaan paljon.
Lisäksi tunnen muutaman Bujinkan opettajan, joka
opettaa itsepuolustusta vartioille.
Hapkidosta saa kertoa joku muu, joka tuntee lajia
paremmin.

Äänestä
  • Hapkido on myös melkoisen lähellä jujutsua. Paljon harjoitellaan erilaisia lukkoja, joiden kautta päästää hyvin hallinta- ja kuljetusotteisiin. Sekä lisäksi myös käteviä, nopeasti ja varmasti suoritettavia potkuja jopa polven alapuolelle, potku sääriluuhun ei välttämättä tuota vahinkoa mutta kipua tuottaa :). Mielestäni sopii erinomaisesti
    vartijana työskentelevälle, sillä varsinkin alkuvaiheessa erilaisia irroittautumisia tehdään paljon ja niitä soveltamalla pärjää myös jos pitää ottaa kaveri kiinni. Ja varmasti valmentajalta kysymällä tulee lisää tekniikkaa.

    Äänestä

Jos jujutsu oli mieleen, niin hapkido on hyvin lähellä ainakin Hokutoryu jujutsua. Bujinkan hyvin kaukana kumpaakin näistä.

Bujinkan vaatii hieman tavallisesta poikkeavaa asennetta, jotta jaksat puolet treeniajasta harjoitella tiettyjä epäkäytännöllisiä asioita.

Äänestä
  • Bujinkan on jujutsua. Sitä aitoa japanilaista, joka tosin eroaa jonkinverran näistä länsimaissa kehitetyistä systeemeistä kuten Hokutoryusta.

    Äänestä

  • bbt kirjoitti:

    Bujinkan on jujutsua. Sitä aitoa japanilaista, joka tosin eroaa jonkinverran näistä länsimaissa kehitetyistä systeemeistä kuten Hokutoryusta.

    Bujinkanissa on jujutsua opettavia koulukuntia. Näette vain ulkoisen puolen, tekniikat jos näette bujinkania vain muutaman kerran. "Epäkäytännölliset asiat"
    Tarkoittanet tekniikoita? Ei ne ole tarkoitettu yksinään sellaisiksi tekniikoiksi, että kun osaat sen niin voitat kaikki. Harjoittelussa pyritään kehon hallinnan harjoitteluun ja pienet asiat opettavat aina omalla tavallaan vähän. Judo ja jujutsu, tulevat tosiaan koulukunnista joita me harjoittelemme. Monipuolinen laji.

    Yksi opettajani opettaa vartija tekniikoita ja on vartija.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedonhaluinen kirjoitti:

Lisää samanlaisia jompikumpi kysymyksiä.

Sin Moo Hapkido vai Bujinkan Budo Taijutsu?

Halu olisi oppia toimivaa ip-taitoa ja vartijahommissa tarvittavia voimankäyttötekniikoita (hallinta- ja kuljetusotteet).
Aikaisemmin olen harjoitellut karatea ja lyhyen aikaa n. 1/2 vuotta modernia jujutsua.
Jujutsu oli kovasti mieleen, mutta treenimatka oli lopulta liian pitkä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu