Perennapenkki vesialtaan tilalle, vinkkejä perustamiseen

Kakkara

Olen suunnitellut takapihamme vesialtaan tilalle kukkapenkkiä. Meillä on talo pellolla ja multa on savista. Ei ihan kivikovaa, mutta viimekesänä suurin osa kukista mädäntyi yhdessä ainokaisessa penkissämme kun se on vain kaivettu kuoppa ja täytetty mullalla. Siinähän se vesi tykkäsi kellua. Samalla tavalla on istutettu omenapuut ja marjapensaat... saa varmaan tehdä tällekin asialle jotain.

Niin se kysymys. Vesialla on n. 7m x 2,5m ja syvyyttä keskellä n.40 senttiä (ihan omasta päästä arvioituja, ei oikeasti mitattuja). Reunoilta tietysti matalempi. Kun vedän allasmuovin pois niin mitä sitten? Teenkö oikein salaojan läheiseen ojaan asti vai riittääkö pohjalle sora tai salaojahiekka? Mitä siihen päälle? Käytettävissä on ruohonleikkuujätettä, purunsekaista hevosenlantaa ja haravoituja havunneulasia. Tarkoitus on valmiista montusta huolimatta tehdä hieman kohollaan oleva penkki. Sinne tulee jonkinlainen vesiaihe ja linnuille kylpyallas.

Eli miten pohjatyö, oikein salaoja (vetääkö se penkin kuivaksi?) vai pelkkä sora pohajalle. Ja mitä sen jälkeen? Mullat vaan niskaan? Ja vähän mittavinkkejä, tuleeko esim soraa 10 vai 20 senttiä?

1

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itellä tila loppu;)

      Perusasia savimaalla on istuttaa kaikki kohopenkkiin. Puut ja pensaat menestyy juurtumisen jälkeen hyvin, mutta istutuskuoppaan keräytyvä vesi on huono juttu ensimmäisinä vuosina. Eli pikku kuoppa ja reilu körö maan päälle, kunnon tuet alkuvuosiksi.

      Perennat tarvii n. 50 cm multatilaa, eli sulla on hyvä lähtökohta - ei tarvi kaivella:) Äläkä revi sitä allasmuovia pois kokonaan, vaan leikkaa pelkkä pohja veks ja jätä reunat. Ei pääse nurmikko ja rikkojen juuret tunkemaan penkkiin nääs.
      Pane pohjalle karkeaa kiviainesta 15-20 cm, ei oo kovin justiinsa. Kiviä, vanhoja tiiliä, soraa - kaikki käy. Niiden päälle voit kipata maatuvaa tavaraa ja puutarhamullat päällimmäiseksi. Eka talvena kohotus litistyy reilusti eli tee vähän liian korkea.
      Keskelle penkkiä kannattaa tehdä ekaksi polku tai polkuja sillä silmällä, että yltää hoitamaan kasveja ja sitä lintukylpylää:) Maanpeitekangas alle ja joku itelles mieluinen kate päälle.
      Kasvien koot ja värit kannattaa miettiä valmiiksi ja sitten toivoa, et taimitarhalta löytyis joku sopiva. Ja eiku istutushommiin, ihan kateeks käy....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      21674
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      44
      8417
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      55
      6135
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5762
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4796
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4477
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      76
      4391
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4187
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1613
    Aihe