Nopeuden mittaus

25knots

Mikä se olis sellainen edullinen elektonilaite veneen nopeuden mittaamiseen? Onko edullisissa kaikuluotaimissa knotsmittaria? Mikä sitten olis aivan oma laite pelkästään solmujen mittaamiseen? Jos tiedä tai on kokemusta merkeistä niin laita tänne niin voin tutkailla hintoja. Kiitos etukäteen!

19

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfvavafva

      Nokian kännykkä tai Tom Tom ovat edullisimpia.

      • 4+8

        kännykkään saa ilmaisia ohjelmia, joilla tämä onnistuu


    • triducer

      Loki on se laite, jolla mitataan veneen nopeus ja kuljettu matka. Toteutustapoja on useita, mutta huviveneissä yleisin lienee pohjan läpi asennettu lokianturi. Niitä on pelkästään nopeutta mittaavia sekä kaikuluotaimeen yhdistettyjä loki kaiku-antureita. Lisäksi samoissa kuorissa voi olla vielä lämpömittari, eli loki kaiku lämpö. Lokianturi tarvitsee kaverikseen nopeusnäytön ja niitäkin on montaa eri mallia ja merkkiä.

      Tässä ilman mitään hinta- tai laatukriteereitä yksi paketti, jossa on anturi ja näyttö.
      http://www.marinea.fi/nexus_nx2_speed_lokijarjestelma

      • Jokaisella on känny

        Nykyään esim. kännykkä tai plotteri ovat paljon lokia parempia ja monipuolisempia laiteita nopeuden mittaamiseen.

        Eikä tarvitse tehdä ylimääräisiä reikiä veneen pohjaan antureita varten. Samalla säästyy myös lokianturin jokakesäiseltä putsaamiselta.


      • Mittaaja.

        Lokilla ei saada maanopeutta, joka on eri asia kuin aluksen nopeus tai matka suhteessa veteen. Jos alkuperäinen kysyjä haluaa tietää aluksen nopeuden ja matkan suhteessa maahan, niin näiden suureiden mittaamiseen lienee tänä päivänä paras väline GPS eri muodoissa (känny, kannettava GPS, navigaattori, plotteri tms.).

        Toisaalta lähes jokaisen veneen vakiovarusteisiin pitäisi kuulua kaikuluotain ja nykyään useassa on myös loki. Tälläinen yhdistelmälaite on käyttökelpoinen, mutta ei siis kerro absoluuttista nopeutta tai matkaa vaan nämä suhteessa veteen.


      • lokki123
        Mittaaja. kirjoitti:

        Lokilla ei saada maanopeutta, joka on eri asia kuin aluksen nopeus tai matka suhteessa veteen. Jos alkuperäinen kysyjä haluaa tietää aluksen nopeuden ja matkan suhteessa maahan, niin näiden suureiden mittaamiseen lienee tänä päivänä paras väline GPS eri muodoissa (känny, kannettava GPS, navigaattori, plotteri tms.).

        Toisaalta lähes jokaisen veneen vakiovarusteisiin pitäisi kuulua kaikuluotain ja nykyään useassa on myös loki. Tälläinen yhdistelmälaite on käyttökelpoinen, mutta ei siis kerro absoluuttista nopeutta tai matkaa vaan nämä suhteessa veteen.

        Loki on vähän samanlainen varuste kuin paperikarttakin nykyään. - Sitä tarvitaan, jos mikään muu laite ei enää toimi. Sen takia lopi pitäisikin olla sähköstä riippumaton.

        Matkaveneestä pitäisi löytyä kaiken varalta ilman sähköä toimivat kompassi ja loki sekä paperikartat, niin tuskin joutuu navigointipulaan milloinkaan.


      • loki yhä tärkeä!
        lokki123 kirjoitti:

        Loki on vähän samanlainen varuste kuin paperikarttakin nykyään. - Sitä tarvitaan, jos mikään muu laite ei enää toimi. Sen takia lopi pitäisikin olla sähköstä riippumaton.

        Matkaveneestä pitäisi löytyä kaiken varalta ilman sähköä toimivat kompassi ja loki sekä paperikartat, niin tuskin joutuu navigointipulaan milloinkaan.

        Matkapurjehtijana minulla on erilainen käsitys lokin merkityksestä kuin nimimerkki lokki123:lla. Omassa veneessäni nopeusloki on ainoa laite, jolla näen merivirtojen voimakkuuden. Minulle loki on oleellinen varuste! Vuorovesialueella seilatessa sen merkitys on erittäin suuri. Virran nopeus on tosinaan suurempi kuin veneen nopeus pohjan suhteen (=SOG). Toki on Itämeren alueellakin merivirtoja, joita ei edes hoksaa ilman lokin ja gps:n lukemien vertailua. Merenkurkussa virta on toisinaan ollut 2 kn luokkaa. Varmasti joku on havainnut suurempiakin lukemia.

        Paperikartoista voidaan olla montaa mieltä. Tutuilla vesillä minulle riittää plotteri ja paperikartat on varalla niinkuin ehkä useimmilla nykyään. Ttuntemattomilla vesillä navigoin edelleen paperikartoilla ja plotteri on apulaite. "Black out":in tai plotterin simahtamisen varalle pidän paristokäyttöistä gepsiä aina mukana. Minusta se on oleellisempi paikanmäärityslaite ja luotettavampi kuin lokilla ja kompassilla navigoiminen.


    • Solmut

      Onko tuo muka halpa. Halpa karttaplotteri lienee paras ratkaisu tai matkapuhelin ja siinä navigointiohjelma.

    • Tutkailija

      Pienveneen loki on sikäli ongelmallinen, että se mittaa nopeutta veden suhteen. Sen lisäksi anturi ei aina ole asennettu laminaarisen virtauksen kohtaan, joten veden turbulenssi voi vaikuttaa siihen huomattavan paljon. Siis nopeusmittaus on vääristynyt.
      Tarkin tietenkin on GPS-laitteen nopeusmittaus. Siinäkin on tietenkin huomattava vaihtuvien liiketekijöiden vaikutus, ts. nopeus ei ole vakio, vaan saattaa vaihdella kaaroksien, tuulen ja virtausten vuoksi jonkin verran.

      Sinänsä mittausvirheellä ei välttämättä ole merkitystä normaali veneilyssä lainkaan. Paljon parempi on ajella mielensä mukaan ja nauttia veneilystä.

      • no problem

        Jos ei ihan avoveneestä ole kyse, niin molemmat. Aloittajan nimimerrki oli 25 kts. Siinä vauhdissa millään liiketekijöillä tai virtauksilla ei ole mitään merkitystä. Eikä haninta ole kaksinen kustannustekijäkään, nopeuden mittaava gps löytyy nykyään melkein jokaisella taskusta. Ja ennen gps-aikakautta ei nopeuden mittauksen tarkkuus ollut ikinä ongelma.


    • perinnettä peliin

      Korkin pala ja sekuntikello.

      • Kyllähän E.d.K-Välit

        Kyllähän E.d.K-Välittäjä_LKV hahmo on ylivertaisesti aina oikeassa teihin vanhoihin äijänpieruihin nähden moottoreista ja laitteista. Sillä on uusin ja älyllisin nuorekas tieto yliopistosta naatit!


      • laskutikku rulaa

        v=s/t


    • Halvin ja paras

      Verkkoka------ssa on tarjouksessa photonav navigaattori 17€.Sillä kyllä pärjäät.

    • 25knots

      Paljonko se karttanavigointiohjelma maksaa siihen 17 euron photonaviin. Vai on se tuossa hinnassa mukana?

      • Merläinen

        Eikö tässä nyt kysytty nopeuden mittaamista eikä navigointiohjelmaa?


    • En ostaisi

      Se maksaa liian paljon siihen Photonaviin.

      Mulla on tollanen Photonavi ja vaikka se toisaalta onkin hintansa väärtti, niin laite ei mitenkään loista laskentatehollaan. Lisäksi näyttö ei näy päivänvalossa.

      Toisaalta siinä on nopeusmittari vakiona.

    • Halvin ja paras

      Naviin saa taskuloisto ohjelman kokeiluversion ilmatteeksi.Jatkuvasti toimiva maksaa alle 100€.Kato hinnat netistä.

    • 25knots

      Ajattelin vain että tarviiko tällaiset tietokoneet ohjelmia. Eliikkäs pelkkä photonavilaite riittää sitten ja sillä mittaa nopeuden 17 eurolla. Taitaa ollakin halvin ratkaisu. Tämä riittää minulle tästä aiheesta. Kiitos neuvojille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe