http://goo.gl/maps/BytXr eikös tämä ole risteys vaikka moni mutkaksi väittää, koska eihän tuollainen korotus tietä erota sivutieksi. ohjaavat varmaan sadevettä ja teiden nimet jotain kertoo. tuosta vasemmalla tiellä on eri nimi joten??
vielä kerran
11
66
Vastaukset
- bkgh
Tampereen jupakassa kyseessä oli mutka. Miten risteys sitten määritellään
- Selvähän se ?
Onpas siinä suunnittelija taas rakentanut oikein kunnon ansan.
Linkin suunnasta tullessa autoilijalla on kolmio ennen suojatietä/pyörätien jatketta. Samoin vastakkaisesta suunnasta tullessa. Oikealla on umpikujaan päättyvä jokin väylä, jossa ei ole kadunnimikylttiä. Kartan mukaan se on kuitenkin samaa katua kuin tuo edessä näkyvä mutka.
Reunakivi mutkan oikeassa reunassa antaisi olettaa, että oikealta tuleva väylä on erillinen ja tieliikennelain tarkoittama "muu vähäinen tie", jolta tullessa väistetään "jokaista risteävällä tiellä kulkevaa". Entäs kun reunakivi on lumen peitossa? Sivutieltä tulevan kuuluu kuitenkin tietää... Vai ?
Heti mutkan loppuessa on oikealta tuleva pikkukatu. Sen päässä ei ole kolmiota, joten 30 metrin päässä kuvan suuntaa kulkeva joutuu joka tapauksessa väistämään mahdollista oikealta tulijaa. Ei kannattaisi tulla ko. kohtaan kovin lujaa. Jos tuossa osuu yhteen jonkun sivusta tulijan kanssa, tilanne ratkotaan joka tapauksessa leivättömän pöydän ääressä.
- pyöräilijä Rane
Ajojärjestystä koskevat säännöt on niin loistavasti aikoinaan oivallettu ettei kummassakaan tapauksessa tuolla vilkuttelulla ole vaikutusta siihen kuka ajaa ensin.
- cyhur
T-risteys
- :-o
cyhur kirjoitti:
T-risteys
Perustele
- Samatie32
:-o kirjoitti:
Perustele
Tien nimi vaihtuu. oikealla ja vasemmalla on saman niminen tie eli ne ovat samaa tietä
- gggrrkxld
Samatie32 kirjoitti:
Tien nimi vaihtuu. oikealla ja vasemmalla on saman niminen tie eli ne ovat samaa tietä
Kivetys ei erota teitä toisistaan niillä vain ohjataan sadeveden kulkua
- en mina ummarra
gggrrkxld kirjoitti:
Kivetys ei erota teitä toisistaan niillä vain ohjataan sadeveden kulkua
Haluaisiko joku viisas kertoa mistä tässä on kyse
- keddq
en mina ummarra kirjoitti:
Haluaisiko joku viisas kertoa mistä tässä on kyse
Uskoisin, että T risteys. Tuossa risteyksessä ei ole pahemmin nähty vaivaa sen takia näyttää mutkalta
- mutkaonok
keddq kirjoitti:
Uskoisin, että T risteys. Tuossa risteyksessä ei ole pahemmin nähty vaivaa sen takia näyttää mutkalta
Mutka se on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036673
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875037Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113289Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313158Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272338Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191696Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961331Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391282Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311196- 48964