Miksi Vanhanen vastustaa kansanäänestystä?

No niin.

Miksi vanhanen ei halua,että kansa saa päättää
EU:n perustuslaista ? Onko oma lehmä ojassa ?
Olisi kiva tietää mitä EU:n johtajat ovat luvanneet niille, jotka saa luotsaavat maita EU:n vallan alle. Ilmeisesti EU:ssa on tarjolla hyväpalkkaisia hommia ?

Vallan - ja rahan himo on pahan alku...

5

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä

      Että Lipponen ja Halonen vastustaa myös kansanäänestystä ja yli puolet demarien kansanedustajista vastustaa.

      Eli paljon on vastustajia.

      Vanhanen on kertonut monta kertaa miksi vastustaa. Sinä hölmö örvelö et seuraa mitään vaan provosoit vain demareita ja muita loanheittoon. Rauhoitu demariänkyrä.

    • rpu

      voi päättää EU:n perustuslaista. Se voi sanoa juu tai ei. Jos sanoo EI, pitääkö erota EU:sta?

      nimim. No niin?

      • K-linja

        Hehän voivat äänetää vain "jaa" tai "ei". Miten kukaan osaa sanoa enää "kyllä" tai "ei", vaikka tietoisku tästä pyörii televisiossa?


    • tarvitaan?

      Mikä on se erityinen syy, miksi pitäisi poiketa edustuksellisen demokratian linjalta, jos päätös EU-perustuslain ratifioinnista pitäisi ottaa pois eduskunnalta?

      Suomihan on jo hyväksynyt ja allekirjoittanut ko. perustuslain, joten kysymys on enää sen lainmukaisesta vahvistamisesta eduskunnassa.

      On täysin lapsellista vaatia kansanäänestystä vain sillä perusteella, että "valta kuuluu kansalle", ellei samalla osoiteta perustuslaista niitä kohtia, joita "kansa" ei halua hyväksyä ja jotka näin muodostaisivat perustelut sille, että koko perustulaki pitäisi hylätä vastoin eduskunnan enemmistön kantaa.

      Vaatimukset kansanäänestyksestä ovat pelkkää halpahntaista politikointia ja äänestäjien hämäystä ja näitä vaatimuksia esittävät äänekkäimmin sellaiset poliitikot, jotka haluavat kunnallisvaaleihin kosiskella äänestäjien suosiota.

      Vanhanen on valtioneuvoston nettisivuilla antanut kuuden aanelosen mittaiset, varsin yksityiskohtaiset prustelunsa sille, mistä eri syistä hän ei katso kansanäänestyksen järjestämistä tarpeelliseksi.

      Niihin kannattaa tutustua ja jos vielä sen jälkeen on tarve puhua kansanäänestyksestä, niin kannattaa antaa vikkapa vain yhden aanelosen mittaiset perustelut sille, miksi päätösvalta juuri tässä asiassa pitäisi ottaa pois vain puolitoista vuotta sitten valitulta eduskunnalta.

    • Näin on

      On paikallaan todeta ja jopa kiittää Matti Vanhasta siitä, että hän on päätynyt kokoomuksen jo aiemmin viitoittamalle linjalle siinä, että EU:n uusi perustuslaki on Suomen kannalta hyvä ja että se näin ollen voidaan mainiosti hyväksyä eduskunnassa ilman täysin tarpeetonta kansanäänestystä.

      Hyvä Matti Vanhanen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe