Olen iäkäs pitkäaikaistyötön 40 vuoden työputki takana,elän alle köyhyysrajan olevilla tuloilla silti maksan veroa 24 % onko tässä mitään mieltä !
Yhteiskunnalta en saa mitään tukia kun asun omassa kämpässä ja yritän kitkutella
eläkeikään asti.
Miksi pitkäaikaistyöttömiä täytyy lypsää näin härskisti,eikö verotuksen tehtävänä olekkaan tulojen tasaus ?
Rikkaat eivät maksa läheskään moisilla veroprosenteilla,kun hallitus on vapauttanut
eritulolähteistä tulevat tulot jopa 0 prosenttisiksi.
Eriarvoisuus ja kohtelu on aivan eri planeetalta oy suomi ab:ssa,oikeistolaisuus on voimissaan EK käytännössä määrää mitä yhteiskunnassamme tapahtuu.
Erikoinen demokratia jossa rikkaiden lobbarit ja heidän käskyläisensä tekevät niinkuin tahtovat.
Enemmistö kansa heiltä ei edes haluta mielipidettä saati että äänestettäisiin tärkeistä päätöksistä,elämme kuin diktatuurissa jossa pieni ryhmä päättää enemmistön asioista.
Tulee mieleen Valkovenäjä/pohjois Korea,yhteisestä vaikuttamisesta on turha puhuakkaan .
Köyhyysrajan alapuolella
14
109
Vastaukset
- Lisää piiskaa
Hallitus tulee rankaisemaan köyhiä ankarasti,he ovat syyllisiä yhteiskunnan "heikosti" menemiseen,saisimmepa vielä hengityksestä ja ulostamisesta uuden veron köyhille.
Koskahan saamme lopullisen ratkaisun mein katainen !
On se hienoa että meillä on tämmöinen syntisäkki ryhmä jota voi syyttää kaikesta.
Ei muutakuin lisää bonuksia herroille senhän ne ovat ansainneet ulkoistamisilaan !
Isänmaallistahan on viedä työt kehitysmaihin ja olla mukanaa klobaalissa riistossa. - Verovapaat osingot
Suomessa on taas jaettu satojen miljoonien verovapaa potti osakkeenomistajille,joista yli 80% on suomen rikkaimpia !
Miksi varakkain väestön osa pääsee luistamaan yhteiskunnallisesta vastuustaan näillä verotuksesta vapautetuilla osingoilla ?
Kenen asialla hallitus/ eduskunta oikein on ei ainakaan työtä raatavan kansan.
Työttömillä ja eläkeläisillä maksatetaan tämäkin verovaje,oikeuden mukaistako ?
Jos asiaa kysyy sikarikkaiden EK.sta niin sehän on vain hyvä , mutta mitä mieltä ovat kansalaiset ? - Tulonjako m Jyrki
Verosuunnittelulla (veronkierrolla) suomesta tehdään maa jossa suhteellinen vero osuus vähenee rikkaimmalla kansan osalla. Vastaavasti verokertymien vähetessä
lisätään veroja köyhimmälle kansanosalle joilla ei ole mitään mahdollisuutta verosuunnitteluun !
Oikeudenmukaisuus toteutuu vai ?- Lakko-oikeudeton
Hallitus on jo monta vuotta kaikin käytettävissä olevin keinoin yrittänyt saada ulkolaista rahaa Suomeen. Nyt se on sitten onnistunut: useimmat lääkäritalot, hoitolaitokset ja monet suuret yritykset alkavat olla ulkolaisessa omistuksessa. Ne jopa siirtävät tulonsa verottomina suoraan ulkomaille, näin tekee nykyään valtaosa yksityisistä lääkäreistäkin!
Hallitus hjoutuu olemaan varpaillaan, etteivät ulkolaiset toimijat suutu ja siirrä koko toimintaansa ulos Suomesta. Saksakin jo ulkoistaa vanhustenhoitoaan halpamaihin!?
Suomi yrittää tulla toimeen ilman verotuloja, kuten Etelä-Euroopan kriisimaat, Kreikka etunenässä. Kreikassahan ei ole ennakkoverotusta lainkaan. Suomi taitaa kohta kuulua samaan kastiin - kiitos Kataisen? Onneksi on vielä työttömät, sairaat ja eläkeläiset, joilta voidaan yrittää saada nyhdettyä lisäveroja - hehän eivät voi edes lakkoilla! - Rikkaat erikseen
Eipä sitä ole köyhimällä kansanosalla mitään suunnitelemistakaan verojen suhteen. Peruspäivärahalla,eläkkeellä oleva ei maksa veroja saa poikkeuksetta asumistukea jopa omaan asuntoonsa.
- m m m m
kyllä kykkä.. ja kiitos kirjoittajille
- demari onnelasi..
Vero iso, ettei työttömyys houkuttele, demu!
- Herää Katainen
Suomi on ihmemaa ei ole vara (muka) maksaa säällisiä palkkoja,mutta vastaavasti on vara maksaa johtajille mielettömiä palkkoja/palkioita (pahimmillaan 100 kertainen verrattuna työntekijäin palkkaan) !
Sitten vielä nämä johtajat jäävät 60v täydellä palkalla odottamaan eläkeikää ja kun tulevat eläkeikään saavat mielettömän suuret eläkkeet (pahimmillaan yli 50000euroa/kk) onko tässä mitään järjen hiventäkään.
Työttömille ja eläkeläisille jotka sinnittelevät n12.000euron bruttovuosi tuloilla ,sen sijaan tarjoaan vain lisää veroja ja ALV korotuksia !
Tasapuolisuus ja inhimillisyys unohtunut päättäjiltämme .- vaikuta,,
Firmat elää kuluttajien ostoilla. Sinä viimekädessä vaikutat johtajien palkkoihin.
- Maltillisia joo
Miten kuvittelet vuorineuvosten sitoutuvan työhönsä, elleivät saa kunnon kultaista kädenpuristusta läksiäislahjakseen ja eläkettä vähintään lupaamasi 50 000 euroa kuukaudessa?
Tänään uudisoitiin, että Vehviläiselle myönnettiin heti uuden työrupeamansa alkajaisiksi harjoittelupalkkiona 640 000 optiolupaus ja 80 000 euron palkinto uuteen asuntoon muuttamisesta. Ollilan palkkaa puolestaan korotettiin - myös työrupeaman alkajaisiksi 80 000 eurosta 140 000 euroon. Molemmat lienevät ottaneet tosissaan presidentin esimerkin palkkamaltista?
- EK:n voitto
Ihanaa lisää veroja varattomille,kyllä sähköveron korotus oli ovela veto sillä sähköhän on kaikille välttämättömyys !
Yrityksille järjesteltiin EK.n vaatimuksesta yhteisövero alennus oikein reilusti, kyllä oikeistohallitus oli nöyränä ja korva herkkänä kun vuorineuvosten kerho vaati.
Yhtään työtöntä ja varsinkin iäkkäitä työttömiä tulla palkkaamaan töihin,se oli vain keppihevosena.
Kaiken huippuna piikalaki joka kohdistuu hyvätuloisiin nostettiin tukea.
Missä ovat köyhimpää kansanosaa koskevat helpotukset ? - Ääni maaseudulta
Kataisella itsellään menee hurjan hyvin.Siksi hän yhä uudelleen ja uudelleen toistaa samaa mantraa hyvinvointivaltio, jota myös Urpilainen on alkanut toistamaan.
Eikö teillä arvon herrat ja rouvat ole oikein sanat hallussa?
Ettekö keksi mitään muita sanoja kun suurin osa kansasta kuitenkin voi pahoin, todella pahoin varsinkin syrjäsuduilla.
Oi kumpa edes tulisitte katsomaan meidän vaatimattomia palveluja. Älää tulko ennen vaaleja,vaan sitä ennen. Me ei tulla äänestämään teitä.
Pääkaupunkiseudulle me ei myöskään tulla koskaan muuttamaan vaikka kuinka paljon meitä kiristäistte. Tulkaa ja viekää tuhkatkin pesästä, jotta ei tarvitse pellolle levitellä. - hall.vaihtoon heti
äänestäkää perussuomalaisia niin kansa saa hyvinvoinnin takaisin.ja laitettaan ahneuden käyttävät ihmiset pois vallasta.ja laitetaan sellaiset virkamiehet pellolle jotka eivät osaa itse tehdä päätöksiä.lailla kiellettään konsultien käyttö tässä yhteiskunnassa kun konsultti haluaa vain itselleen valtaa ja haluaa verorahat itselleen.
- Nuku pommiin
Kokoomus toivo puolue,katteettomia etuja jakaa suuryrityksille ilman vastinetta !
Toiveena on että syntyy uusia työpaikkoja,unta vain kyllä lottovoitto on toden näköisempi kuin työpaikka.
Missä EK.n suitsuttamassa unessa Katainen elää, tule tutustumaan työttömän
arkeen ja sen faktoihin.
59vuotias ja 2009 vuodesta joutunut työttömäksi, pörssiyrityksen Yt.n "palkintona".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43713SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283360Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713332Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202186Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 321519
- 321471
- 911393
- 151333