Virusturvasopimus päättyy, mitä teen?

Minulla on kannettavassa tietokoneessani vuoden virusturvasopimus DNA:n kanssa, joku sellainen F-Securen täysturvakortti, joka maksaa noin 50E vuodessa. Nyt sopimus on päättymässä ja kone ilmoittaa jatkuvasti, että virusturvasopimus on päättymässä, uusi sopimus. Mitä tässä kannattaisi tehdä? Onko uusiminen tarpeellista? Ystäväni voisi ladata netistä jonkin ilmaisen virusturvan, mutta minkä? Minulla on vuoden vanha Samsung R530, joka on toiminut hyvin. Käytän konettani yksin ja yleensä käyn vain tietyissä "asiallisissa" paikoissa. Mitä mieltä Vapunen on asiasta? Kiitos vastauksista.
62969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Toimivata ei kannata korjata. Joten jos olet tyytyväinen eikä 50€ vuodessa ole liikaa niin uusi sopimus, näin pääset helpomalla.
Tuppaa nuo ystävät tekemään enempi vahinkoa kun rupeavat omien mieltymyksien mukaan asentelemaan ohjelmia.

Äänestä
  • Elä win8fan virusturvakusettaja jauha soopaa. Maksullinen virustorjunta on historian suurin kusetus. Vielä on jonkin aikaa käyttäjäkunnassa ymmärtämättömiä amatöörejä joille suurkusetus menee läpi.

    Äänestä

Mikä on se ominaisuus mitä haluat joltain tietoturvaohjelmistolta? Se kun on selvillä niin sitten voi selvittää mistä sellaisen saa.

Äänestä
  • haluaa suojaa viruksilta vai mitä arvelet :)

    Äänestä

  • Varmaan,, kirjoitti:

    haluaa suojaa viruksilta vai mitä arvelet :)

    Siinä asiassa ne on huonoja kaikki.

    F-secure sitten osaa kertoa päivittämättömistä ohjelmista ja kertoo vaarallisista linkeistä joista levitetty haittaohjelmia, että eroaa sitten muissa ominaisuuksissa ilmaisista.

    Äänestä

Maksaa siitä ei enää kannata koska ilmaisilla pärjää hyvin. Esimerkiksi Avast free, Panda cloud, MSE ovat hyviä virustorjunta ohjelmia.

Äänestä

Mikäli et halua itse päivitellä ja tarkastaa konettasi ota se F-Secure

Äänestä
  • Tietoturvaohjelmisto ei vaikuta päivittämisen tarpeeseen. Samalla tarvitsee ohjelmistoja päivitellä.

    Uudessa F-securessa on kyllä toiminto, joka osaa kertoa puuttuvista ohjelmistopäivityksistä ja se osaa käskeä joidenkin asennettujen ohjelmien päivitystoimintoja päivittämään itsensä, Windowsin ohella.

    Ohjelmistojen päivittämistä tarvitsee silti tehdä kuukausittain. Koska tietoturvaohjelmistoissa ei ole oikein mitään suojaa haittaohjelmille.

    Äänestä

Eipä se F-secure vaikuta Windowsin päivityksiin. Itseasiassa ilmainen virustorjunta ohjelma pysyy hyvin ajantasalla.

Äänestä

Kiitos kaikille vastauksista. Nämä asiat tuntuvat monimutkaisilta enkä ymmärrä niistä puoliakaan. Joku kysyi mitä turvaa haluan tietoturvaohjelmistolta ja siihen jo joku näsäviisas vastasikin puolestani, että se haluaa varmaan suojaa viruksilta. Se mitä minä haluan on, että koneeni toimisi hyvin jatkossakin ja ettei ainakaan näyttö pimenisi yllättäen. Mitkä kaikki seikat tuohon vaikuttavat niin sitä en tiedä ja se on asiantuntijoillekin usein vaikea asia. Kaikki muuttuu ja kehittyy kovaa vauhtia. Toimintojen nopeus näytöllä ei ole minulle pääasia, mutta jos ne hidastuvat oleellisesti niin johan se harmittaa.

Päivitykset ainakin täytyisi tehdä ja kaikenlaisilta haittaohjelmilta täytyy suojautua. Tosin minua on neuvottu, että älä päivitä niitä kaikkia "turhuuksia", joita Samsung sinulle lähettää, niistä saattaa olla vain haittaa, ei niitä kaikkea tarvitse. Niinpä en ole noteerannut Samsungin päivityksiä lainkaan vuoteen. En tiedä onko se viisasta vai ei. Minulla on Windows 7 käytössä ja Chromen selain. Hyvin ovat toimineet, mutta eihän ole kannettavallani ikääkään kuin vuosi.

Yritän laittaa rajat turhille lataamisille, koska olen ymmärtänyt, että mitä vähempi "sälää" koneella, sitä paremmin se toimii. Minulla oli aikaisemmin pöytäkone, jolle kokeilin ladata kaiken näköistä. Halusin tietää, mitä siitä seuraa... Painelin kaikkia mahdollisia näppäimiä ja mielenkiinnolla seurasin, mitä sitten tapahtuu. Ja tapahtuihan sitä! "Hiiren nuoli" saattoi pysähtyä kuvaruudulle ja näyttö pimeni joskus tykkänään, kunnes pimeni lopullisesti ja paljon tietoa katosi taivaan tuuliin. Silloin päätin, että seuraavan koneen kun ostan niin ei turhia asennuksia koneelle ja ulkoiselle muistiyksikölle kaikki talteen.

Sähköpostin toimivuus on tärkeä, mutta gmaililla on ymmärtääkseni ihan hyvä roskapostin suodattaja muutenkin. Lisäksi hoidan pankkiasiat netissä ja teen ostoksia nettikaupassa. Valokuvia käsittelen jonkin verran ja haen tietoa netistä ajoittain. Facebook ei ole minun juttuni ja onneksi minun ei tarvitse joka mäelle noustakaan.
Nämä asiat pitäisi hoitua koneellani, joten jokainen päätelköön siitä minkälaista "turvaa ja päivitystä" koneeni tarvitsee.

Meitä 65-vuotta täyttäneitä yksin eläviä naisihmisiä on yhteiskunnassamme paljon. Olemme suurin osa jääneet juuri eläkkeelle ja nyt olisi aikaa opiskella tietokoneen käyttöä. Toivon, että kysymyksiini tulevat vastaukset palvelevat myös heitä. Kaikilla ei ole sukulaisia tai muita asiantuntijoita neuvomassa ja on suuri joukko ihmisiä, joka etsii tietonsa Apua aloittelijalle-palstalta. Olen hyvin kiitollinen tästä palstasta.

Äänestä
  • "Joku kysyi mitä turvaa haluan tietoturvaohjelmistolta ja siihen jo joku näsäviisas vastasikin puolestani, että se haluaa varmaan suojaa viruksilta."

    Eivät tunnista viruksista kuin jotain 20-30%. Siksi siellä käyttösopimuksissa onkin aika selvät vastuuvapauslausekkeet, että mistään ei vastata eikä mitään vahinkoja korvata.

    "Se mitä minä haluan on, että koneeni toimisi hyvin jatkossakin ja ettei ainakaan näyttö pimenisi yllättäen."

    Tähän auttaa ylläpito. Virustorjunta itseasiassa helposti lisää järjestelmän epäluotettavuutta koska se tuo siihen lisää monimutkaisuutta ja virustutkat toimivat laiteajureiden tavoin, että siellä olevat ohjelmointivirheet voivat jumiuttaa koko tietokoneen siihen kuntoon, että pitää katkaista virrat, menettää auki olevat työt ja käynnistää tietokone uudestaan.

    Tietoturvaohjelmistoissa suurin hyöty saadaan humpuukiohjelmien havaitsemisessa, eli niiden niin kutsuttujen troijalaisten. Sitten voi olla muita hyötyjä kuten lapsilukkoa, pornosuodinta, tietoa puuttuvista turvapäivityksistä ja sen sellaista.

    "Tosin minua on neuvottu, että älä päivitä niitä kaikkia "turhuuksia", joita Samsung sinulle lähettää, niistä saattaa olla vain haittaa, ei niitä kaikkea tarvitse."

    Samsungin päivityksistä ei tarvitse välittää, mutta Windows, ja kaikki lisäohjelmat jotka käyttävät verkkoyhteyttä ja kaikki ohjelmat jotka avaavat vieraita tiedostoja (videokodekit mukaanlukien) tulee päivittää kuukausittain turva-aukoista. Sillä tavalla saa sitä suojaa viruksilta.

    "Yritän laittaa rajat turhille lataamisille, koska olen ymmärtänyt, että mitä vähempi "sälää" koneella, sitä paremmin se toimii."

    Tiedostojen määrällä ei ole väliä niin kauan kunhan on riittävästi tyhjää tilaa, eli esim. 15% kiintolevyn kapasiteetista. Sen sijaan ohjelmien varomaton asentelu, ja ohjelmat jotka käynnistyvät aina tietokoneen käynnistyksen yhteydessä vaikuttavat toimintaan.

    Mitkä kaikki seikat tuohon vaikuttavat niin sitä en tiedä ja se on asiantuntijoillekin usein vaikea asia. Kaikki muuttuu ja kehittyy kovaa vauhtia. Toimintojen nopeus näytöllä ei ole minulle pääasia, mutta jos ne hidastuvat oleellisesti niin johan se harmittaa.

    Äänestä

  • Rouvalle tiedoksi:

    Senioreille on tarjolla vaikka kuinka kuinka paljon atk-kursseja, joilta saat aivan varmasti apua ja ohjausta ja tietoa. Työväenopistot mm. järjestävät senioreille kursseja - meidän alueella muille ei atk-kursseja työväenopisto näytä tarjoavankaan kuin senioreille. Työväenopiston kurssit ovat niin halpojakin, ettei ole tosikaan. Ja siellähän sitten tapaat niitä muita eläkkeelle juuri jääneitä naisia ja miehiä.

    Kyllä sulla kuitenkin tekstistäsi päätellen aika hyvät taidot lienee. Ihan rupesin epäilemään, ettet mikään kuusvitonen olekaan!

    Keep on going!

    Äänestä

Haittaohjelmilta vältyt aika hyvin jos pidät Windowsin ja muut ohjelmat ajantasalla ja käytät normaalia käyttötiliä Windowsissa. ( ei siis järjestelmänvalvojan). Näin et ainakaan tarvitse maksullista virustorjunta ohjelmaa.

Äänestä

Onko haittaa, jos F-Secure ja esim. Avast free ovat käytössä samanaikaisesti? Herjaavatko ne toisiaan vai täydentävätkö toisiaan tai ovatko vaikutukset -. Pitääkö paikkansa, että F-Secure on turhankin "raskas" ohjelma käyttää yleensä?

Äänestä



  • ON haittaa. AINA vain ja ainoastaan 1 taustalla toimiva virustorjuntaohjelma kerrallaan asennettuna ja käytössä.

    Äänestä

  • Ei missään nimessä kahta. Se pistää järjestelmän helposti jumiin.

    F-Secure oli joskus vuosia sitten huomattavan raskas, mutta ei nykyisin eroa muista tietoturvaohjelmista kun ovat kehittäneet sitä.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Mutta turhaa.

    Ei ole.

    Virustorjuntaa tarvitaan aina, joten se on pakollinen varuste koneessa.

    Äänestä

  • tavistako kirjoitti:

    Ei ole.

    Virustorjuntaa tarvitaan aina, joten se on pakollinen varuste koneessa.

    Tuossa tarkoitin siis sitä että kahta virustorjuntaa on turha pitää päällä.

    Äänestä

On haittaa. Ne häiritsevät toisiansa ja näin huonontaa tietoturvaa ja myös hidastaa Windowsia. Sama homma on myös toisilla virustorjunta ohjelmilla.

F-Secure ei ole nykyään kovinkaan raskas.

Äänestä
  • Ohjelmat ladataan aina suoraan valmistajan sivuilta eikä mistään random viruslataamoista niin vältytään paremmin kaikenlaisilta mainostoolbareilta ja muilta haittaohjelmilta.

    http://www.avast.com/index

    Äänestä

Itseasiassa Avasti rulez nimimerkin linkki vie täsmälleen samaan sivustoon, mikä tulee myös kun lataa Avastin sen viralliselta sivulta. ( Free version).

Äänestä

Mene jonnekkin markettiin tai tietokoneliikkeeseen ja osta lisenssi kahdeksi vuodeksi vajaalla 100e, sen saa sitten pöivitettyä.

Itsellä on Soneran nettitikku, niin sain saman tietoturvan käyttööni kahdeksi vuodeksi, ja sonera on jatkanut sitä samalla ehdolla vuodella.

Äänestä

Turhaa rahan tuhlausta. Kuten jo sanottu ilmaisilla pärjää yhtähyvin.

Äänestä
  • Mielipide se on tuokin muiden joukossa. Itsekään en maksais senttiäkään tietoturvasta, mutta mä olenkin mä, en silti käskis muita asentamaan ilmaisen maksullisen sijaan. Siinä voi äkkiä joutua korvausmieheksi, mehän ollaan kaikki vastuussa siitä mitä me täällä sanotaan ja neuvotaan.

    Äänestä

  • ei mutuille kirjoitti:

    Mielipide se on tuokin muiden joukossa. Itsekään en maksais senttiäkään tietoturvasta, mutta mä olenkin mä, en silti käskis muita asentamaan ilmaisen maksullisen sijaan. Siinä voi äkkiä joutua korvausmieheksi, mehän ollaan kaikki vastuussa siitä mitä me täällä sanotaan ja neuvotaan.

    Ei ilmaisesta joudu korvausmieheksi.

    Ei sinulle, kun et osaa, niin et osaa!

    Äänestä

Ei joudu. Se on nimittäin koneen käyttäjän vastuulla että mitä hän asentaa siihen. En minä voi ketään pakottaa asentamaan tiettyä ohjelmaa koneeseen tällä foorumilla.

Äänestä
  • Jeeeee, ihanaa, voin siis jaella haittaohjelmalinkkejä, enkä ole siis vastuussa niistä koska en ole pakottanut ketään niitä asentamaan, jeeeeeee, ihanaa

    Äänestä

Loppupelissä se on koneen käyttäjän vastuulla että klikkaako hän linkkejä. Ei kone itsestään niitä klikkaa ellei se ole kaapattu ja haittaohjelman tekijä etähallitsee sitä.

Äänestä
  • Kyllä näin on asia! Multa loppui F-secure n, 3 vuotta sitten latasin Avast Free version ja palomuurina windowsin oma joilla pärjää erittäin hyvin vaikka ensin vähän epäröin, itseasiassa tuon F-securen aikana oli joskun virusongelmia, ja se oli silloin raskaskin.

    Äänestä

  • Kone nyt muutenkaan mitään tee itse, käyttöjärjestelmä tekee. Olisko perusasioissa vähä datanomilla opeteltavaa?

    Äänestä

65 vuotias nainen tuskin latailee kaikennäköistä paskaa netistä tai käy viruksille alttiina olevilla sivustoilla. Eiköhän riittäisi ihan hyvin joku ilmais ohjelma kuten avast. Maksaako joku oikeesti 50€ vudessa viruksentorjunnasta

Äänestä
  • Mitkä ovat viruksille alttiit sivut?

    Äänestä

  • Sivustoja korkataan harvase päivä, ja jos sunkin tietotaitos haittaohjelmien levityksestä on tuolla tasolla niin kannattaako kommentoida, oikeesti hei? Moni muistaa suomi24:n haittikset puhumattakaan ärrästä, iltapäivälehdistä ja monista muista. Ei tarvitse käydä missään "viruksille alttiina olevilla sivuilla". Riittää kun on nollapäivän aukko päivitetyssä käyttöjärjestelmässä.

    Äänestä

Olen keskustelun aloittaja ja valintani on ilmainen Avast free. Se on nyt ladattu koneelleni ja F-Secure on lopetettu. Uskon, että tein hyvän valinnan. Vastuu on yksin minulla siitä mitä asennan koneelleni eikä tietenkään niillä, jotka tällä palstalla minua neuvovat, niinkuin joku arveli asian olevan. Kiitos kaikille vastaajille ja varsinkin niille, jotka vastaavat aina samalla nimimerkillä asiallisesti ja pyyteettömästi. Kyllä teidät on huomattu ja teitä arvostetaan. Toivon, että saatte jossain muodossa korvauksen vaivannäöstänne.

Äänestä
  • Hienoa! Ja vapusen viimeinen vastaus, jottei menisi harakoille, kannattaa katsoa kanssa.
    Maksuttomilla kyllä pärjää, kunhan päivität ajoittain ohjelman tunnisteet ja skannaat koneesi vaikka parin viikon välein. Vai oliko siellä oletuksena automaattinen tarkistus?

    Äänestä

  • virheen teit.. vuoden päästä olet sitten ongelmissa kun avast haluaa uuden rekistöroimisen ym.. kivaa. No josset ole viellä asentanut niin mitään ei ole tapahtunut.
    Hae nyt vaan se Microssoftin MSE niin ei tarvitse temppuilla sen enempi.

    Äänestä

  • Nyt kyllä.. kirjoitti:

    virheen teit.. vuoden päästä olet sitten ongelmissa kun avast haluaa uuden rekistöroimisen ym.. kivaa. No josset ole viellä asentanut niin mitään ei ole tapahtunut.
    Hae nyt vaan se Microssoftin MSE niin ei tarvitse temppuilla sen enempi.

    Öhöm... Vuoden välein muutama klikkaus kun joutuu rekisteröidä Avastin uudelleen ei ole vaiva eikä mikään.

    Äänestä

Avastista täyden tarkistuksen kohdasta kannattaa muuten laittaa nämä kohdat jotta se suojaisi tehokkaammin:

Tarkista mahdollisesti haitalliset ohjelmat

Herkkyys asetuksesta

- Käytä koodin jälittelyä
- Tarksista tiedosto kokonaan
- Etsi mahdollisesti haitallisia ohjelmia
- Seuraa sidoksia tarkistuksen aikana

Tiedostopaketit

- Kaikki pakkaustavat

Suorituskyky asetukset ( Ota tästä kaikki kohdat pois)

Äänestä

Ja tuonne pääsee siis kun painaa Avastin ylänurkasta Tietoturva->Antivirus->Koko tietokoneen tarkistus (Lisätietoja)->

Äänestä

Pari huomiota.

ap. on kaiketi "iäkäs" ja kokematon koneen käyttäjä.

Tuossa ketjussa oli joku kirjoitus kahdesta tietoturvaohjelmasta. Siis yksi tietoturvan poimmi tuo kahden tuetoturvan yhtäaikainen oleminen. Itsellä on kokemus tuosta Avastista ja sen poistamisesta. Onneksi sentään hiffasian sen, että sen sai kytkettyä pois päältä kun ns. koeaika päättyi ja sain asennettua Microsoftin oman ohjelman, joka kuitenkin vaatii seuraamista ja ajoja...

Itse oikeasti suosittelen ap. lle sitä, että alkaa maksamaan sitä lisenssimaksua operaattorin kautta F-seculle. Tällöin ei tarvi tehdä mitää muutoksia koneelle vaan tietoturva jatkuu katkeamatta. Ainoa oli se, että nyt ainakin soneralla on versio päivitetty-

Itseä ainakin ottaa pikkusen pattiin tuo vieraitten koneilla juokseminen kun siitä ei ole hyötyä itsellle.

Äänestä
  • Esim MSE ja Panda Cloud toimivat aika huomaamattomasti taustalla eli käyttäjän ei tarvitse välttämättä avata niitä.

    Äänestä

On se vieläkin hassua että tarvitaan ylimääräisiä ohjelmia jotta kone pysyy 'turvassa'. Nainen65 on luultavasti turvassa tuollakin ilmaisella virustutkaohjelmalla. Varsinkin kun käy van tutuisa paikoissa.

Äänestä
  • Joo, on se niin hassua, että Master Tuxilla on aina seksi mielessä, vaikka virusohjelmista on puhuvinaan. Siitä puhe, mistä puute ja vieläpä heti aamulla klo 8.43!

    Äänestä

  • Virukset ja seksi kirjoitti:

    Joo, on se niin hassua, että Master Tuxilla on aina seksi mielessä, vaikka virusohjelmista on puhuvinaan. Siitä puhe, mistä puute ja vieläpä heti aamulla klo 8.43!

    Miten niin 'aina'? Toisaalta me pingviinit lisäännytään vinhaa vauhtia niin kait meillä on kivaa ...

    Äänestä

Tuo vapunen on kyllä nettiriippuvainen huuhailija.
Tuommoisille vois antaa puolen vuoden porttikiellon nettiin ihan
oman mielenterveytensä vuoksi.

Jos nyt vaikka tietokoneella ei ole minkäänlaista
tietoturvaohjelmaa ja menee ihan ummikkona nettisivulta
lataamaan vapusen suosittelemaa "Ilmaista virusturvaa" niin
ihan tämmöisenä maallikkona ihmetyttää, että mistä hitosta
tuon tietää mikä on turvallinen ja mikä turvaton sivusto ladata
ohjelma ?
Kun menee Experttiin ja ostaa rahalla F- Securen niin
ainakin tietää mitä koneelleen lataa.

Itsellä ainakin ilmaisohjelmien latausten jälkeen tietokoneeseen
ilmestyy jos jonkinlaisia togletoolbaareja tai vastaavaa sälää jota ei meinaa
millään saada koneelta pois.

Yritä vapunen aluksi olla pari viikkoa kommentoimatta tänne
yhtään mitään.
Kevät tulee ja hyvät ulkoilukelit niin pian huomaat kuinka maailmassa on muutakin
elämää kuin netin vahtaaminen.

Äänestä
  • Katsoppa mitä f.e vastasi, eli lataus suoraan valmistajan sivuilta. Eikä muutenkaan pidä kaikkea ladata mitä tyrkytetään. Ja kyllä ne ylimääräiset härpäkkeet sieltä saa pois. Sinun kyllä kannattaisi vahdata netissä enemmän, jos vaikka oppisit jotain. Säästyisi rahatkin tärkeämpään, kuin maksullinen tietoturva.

    Äänestä

Kun lataa virustorjunta ohjelman sen valmistajan sivuilta niin silloin on turvallista ladata. Jos taas muualta niin ei välttämättä. Ja noi toolbarit johtuu ihan ohjelman asentajasta. Jos hän asnetaa sen "pika asennuksella" niin ei tarvitse ihmetellä jos toolbareja tulee. Eli aina mukautettu asennus ja sieltä ruksit posi noista.

Äänestä

Mistä sen valmistajan sivuston tietää kun saman ilmaisohjelman
voi ladata kymmeneltä eri sivulta.
Jos minä haluaisin vapusen koneelle urkkimaan niin lähettäisin
sen puuhevosen Avast free, Panda Cloud, Fiat Panda tai
Sex tuss virustorjuntaohjelman mukana.

Voi hyvänen aika kuinka te ootte yksinkertaista porukkaa.

Äänestä

Kun miettii vähän maalaisjärjellä niin sen löytää kyllä helposti..

Äänestä

Ilmainen helppo ohjelmisto virustorjuntaan

Poista f-secure antivirus ohjelmisto
lataa poisto ohjelma tuolta:
_ftp://ftp.f-secure.com/support/tools/uitool/UninstallationTool.exe

tietokone buuttaa kerran f-securen ohjelman poiston jälkeen sen jälkeen lataa
Microsoftin oma virus torjunta ohjelma tuolta:

32bit windows:
_http://download.microsoft.com/download/B/E/A/BEAB92D8-4167-4A6E-A941-7049CAADD224/FIFI/x86/MSEInstall.exe

virus torjunta ohjelmiston tietokanta päivitys 32bit:
_http://download.microsoft.com/download/DefinitionUpdates/mpam-fe.exe

64bit windows:
_http://download.microsoft.com/download/B/E/A/BEAB92D8-4167-4A6E-A941-7049CAADD224/FIFI/amd64/MSEInstall.exe

virus torjunta ohjelmiston tietokanta päivitys 64bit:
_http://download.microsoft.com/download/DefinitionUpdates/mpam-fex64.exe

Ja pieni lisä kuukausittainen haittaohjelmien poisto ohjelma microsoftilta:

microsoftin haitta ohjelmien poisto ohjema 32bit:
_http://download.microsoft.com/download/4/A/A/4AA524C6-239D-47FF-860B-5B397199CBF8/Windows-KB890830-V4.18.exe

microsoftin haitta ohjelmien poisto ohjema 64bit:
_http://download.microsoft.com/download/2/C/5/2C563B99-54D9-4D85-A82B-45D3CD2F53CE/Windows-KB890830-x64-V4.18.exe

Äänestä

Hei!

Suosittelen kyllä F-Securea tai Nortonia tietokoneen tietoturvan hoitajaksi. Osa ilmaisistakin varmasti ihan asiallisia ohjelmia on, mutta kyllä nämä kaksi maksullista kaikista varmiten löytää kaikki virukset ym. haittaohjelmat. Eri testeissä kumpikin ollut voittajina. Makukysymys kummasta sitten tykkää. F-secure on suomalainen yritys joten ehkä logiikaltaan parhaiten Suomalaisille sopii ja on ainakin Suomenkielinen mitä kaikki ilmaiset ei ole. Jos olet ollut tyytyväinen F-secureen niin hommaa siihen vain päivitys joko netin kautta tai esimerkiksi Expertin liikkeestä. Nortonia löytyy myös meiltä jos haluat tehdä vaihdoksen.

http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/tama on paras virusturva windowsille/a568915

http://expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Ohjelmistot/F-Secure-Internet-Security-2013-1-vuoden-lisenssi

http://expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Ohjelmistot/Symantec-Norton-Internet-Security-2013-3U-Expert-P

T: Jarmo/Expert

Äänestä
  • "mutta kyllä nämä kaksi maksullista kaikista varmiten löytää kaikki virukset ym"
    Tuskimpa kaikkia, ehkä puolet mutta sekin on ihan hyvä.
    F-securessa on kyllä muutakin kuin pelkkä virus-torjunta joten sitä voisi maksulliseksi ohjelmaksi suositella. itse kyllä pärjään kasiiin ympätyllä MSE:llä, sekään ei olisi välttämätön mutta olkoot nyt.

    Äänestä

Yleensä eri firmat tavallaan kehuskelevat liikaa asiakkaille että maksulliset löytävät kaikki haittaohjelmat verrattuna ilmaisiin, Tämä on sinänsä ihan ok myynnin kannalta mutta silti asiakkaille pitäisi kyllä puhua totta tuosta virusten löytyvyydestä.

Äänestä
  • Itse myyn virustorjuntaa, ja itse en tuollaiseen valehteluun alennu.

    Se miten maksullinen virustorjunta eroa ilmaisesta on erilaisten haitaohjelmien havainnointimekansimien kattavuus. Esim. Googlen hakutulokset käydään läpi että ovat ns. tuvallisia linkkejä. Tuollainen kattavuus auttaa havainnoimaan uhkia vähän paremmin.

    Lisäominaisuuksina voi saada esim. pornosuodattimen jotka ovat käyttökelpoisia lapsiperheissä. Sitten voi löytyä sellaista hyödyllistä toimintoa kuten päivitystoiminto, jolla saa tärkeimmät ohjelmat päivitettyä keskitetysti ja voi seurata puuttuvia päivityksiä.

    Eli kyllä, maksullisella ohjelmalla voi saada lisäarvoa ilmaiseen verrattuna. Mutta, edelleenkin mikään virustorjunta EI OLE mikään p3rkeleen "suojaus" joka tekisi käytöstä turvallista.

    Ne virustutkat eivät edelleenkään tunnista kuin 20-30% haittakoodista, ja troijalaisissa voi päästä parempaan tulokseen, joten säännöllinen päivitys käyttöjärjestelmään ja kaikkiin lisäohjelmiin jotka käyttää verkkoyhteyttä tai jotka avaavat vieraita tiedostoja, on välttämätöntä. Se riittää kun kerran kuukaudessa päivittää.

    Jos virustutkasta ei kiinnosta maksaa niin ennemmin käyttää ne rahat ylläpitopalveluun mikäli ei itse osaa päivittää videokodekkeja, PDF-lukijoita ja sen sellaisia.

    Äänestä

Näkyy näistäkin tulevan mainospalstoja.

Äänestä
  • s24 toimivan, no mainnostuloilla, ei tämä mitään hyväntekeväisyyttä ole.

    Äänestä

  • milläs luulet.. kirjoitti:

    s24 toimivan, no mainnostuloilla, ei tämä mitään hyväntekeväisyyttä ole.

    Eli keskusteluketju pelkkää mainosta, hyvä idea, eipähän tule markkinointikuluja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nainen 65v kirjoitti:

Minulla on kannettavassa tietokoneessani vuoden virusturvasopimus DNA:n kanssa, joku sellainen F-Securen täysturvakortti, joka maksaa noin 50E vuodessa. Nyt sopimus on päättymässä ja kone ilmoittaa jatkuvasti, että virusturvasopimus on päättymässä, uusi sopimus. Mitä tässä kannattaisi tehdä? Onko uusiminen tarpeellista? Ystäväni voisi ladata netistä jonkin ilmaisen virusturvan, mutta minkä? Minulla on vuoden vanha Samsung R530, joka on toiminut hyvin. Käytän konettani yksin ja yleensä käyn vain tietyissä "asiallisissa" paikoissa. Mitä mieltä Vapunen on asiasta? Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu