Ville Niinistöllä hirmulaina

Liikaa velkaa

Miten he hoitavat muitten asioita ?


Vastikään eronneella ympäristöministerillä on hurja määrä henkilökohtaista asuntolainaa.

Suurimmalla osalla ministereistä on osakkeita vähän tai ei lainkaan.

- Olet ylivelkaantunut, jos velkasi on viisi kertaa suurempi kuin käytettävissä olevat tulosi vuodessa

- Ylivelkaantuneita kotitalouksista on 4,5 prosenttia (2010)

- Velkaantumisaste ja ylivelkaantuneiden kotitalouksien määrä on jatkuvassa kasvussa

Valtioneuvoston jäsenten vastikään ilmoittamista tiedoista käy ilmi muun muassa ministerien lainat, osakeomistukset ja muut kytkökset.

Silmiinpistävä poikkeus on vihreiden Ville Niinistö. Vastikään ruotsalaisesta puolisostaan eronneella ympäristöministerillä on henkilökohtaista asuntolainaa "noin 500 000 euroa".

Vielä vuosi sitten Niinistöllä oli velkaa 100 000 euroa. Nykyinen jättilaina on nostettu Nordeasta viime syyskuussa.

Peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonilla (sd) on tiettävästi niin ikään puolen miljoonan euron velat. Hän ei ilmoittanut sidonnaisuuksiaan muiden mukana viime torstaina, vaan tieto on vuoden takaa.

Guzenina-Richardsonilla oli kaksi asuntolainaa, yhteensä 500 000 euron edestä. Hän omistaa 100 neliön asunnon Kirkkonummella ja 135-neliöisen asunnon Espoossa.

Niinistön ja Guzenina-Richardsonin velkataakat ovat kovat, sillä he molemmat tienasivat vuoden 2011 verotietojen mukaan noin 120 000 euroa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korot alhaalla:):)

      Mitä menit takaamaan!

      Ompa sulla ongelma.
      Tuota järkebvää asiaa itket eri puolueiden sivuilla!

    • Me sekin maksetaan

      Millä vempula Niinistö maksaa velkansa.

      Ottaisko Greenpiisiltä lainaa.
      Heillähän varastettua rahaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe