Uuden Octavian taka-akselissa ongelmia

Huono ajettavuus, epävakaa ja altis ruostumaan.
29913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Onko kukaan vielä ajanut moista? Siis autot ovat vielä tehtaalla. Ruostuuko ne jo siellä?

Äänestä
  • Onhan se ihan mahdollista. Kysymyshän on "tsekkibemarista" eli halpismerkistä

    Äänestä

Hyvät toverit !

Ei kommunisti papat kapitalisti Kootalla ajale, kyllä jämpti
on näin.

Äänestä

Hieno aloitus. Kaikki kolme seikkaa itse sepitettyjä ja PAIKKANSA PITÄMÄTTÖMIÄ.

Äänestä
  • Jäykkä taka-akseli on faktaa ja taitaa olla, että se on paras vaihtoehto.
    Itäeurooppalaiselle insinööritaidolle erillisjousitus monine tukivarsineen on mahdoton yhtälö.

    Äänestä

  • 18 + 7 kirjoitti:

    Jäykkä taka-akseli on faktaa ja taitaa olla, että se on paras vaihtoehto.
    Itäeurooppalaiselle insinööritaidolle erillisjousitus monine tukivarsineen on mahdoton yhtälö.

    Tietääköhän poika edes mitä tarkoittaa jäykkä taka-akseli ja mikä sen ero on Skodan taka-akseliin.

    Äänestä

  • säälitrolli kirjoitti:

    Tietääköhän poika edes mitä tarkoittaa jäykkä taka-akseli ja mikä sen ero on Skodan taka-akseliin.

    Monivarsituenta tulee 1.8 malliin. Mutta tuskin yhdystukiakselikaan huono on.

    Äänestä

  • Kolme seikkaa ovat täyttä totta, vaikka skodauskovaisen on sitä vaikea niellä.

    Äänestä

  • totta ovat kirjoitti:

    Kolme seikkaa ovat täyttä totta, vaikka skodauskovaisen on sitä vaikea niellä.

    Ei auton tarvii kestää yli 10 vuotta. Saadaan Suomen vanha autokanta nuoremmaksi ja köyhät joukkoliikenteeseen.

    Äänestä

  • säälitrolli kirjoitti:

    Tietääköhän poika edes mitä tarkoittaa jäykkä taka-akseli ja mikä sen ero on Skodan taka-akseliin.

    Skeida Taavi 3n taka-akseli on jäykkä ja siinä on yhdystuki.Mitä et ymmärrä?

    Äänestä

  • totta ovat kirjoitti:

    Kolme seikkaa ovat täyttä totta, vaikka skodauskovaisen on sitä vaikea niellä.

    Kun et edelleenkään tiedä taka-akselin tekniikasta hölkäsen pöläystä niin älä kuule viitsi täällä länkyttää. Vain tyhmät vatipäät apinoivat toisilta kuulemiaan asioita, ilman että ottavat itse selvää mistä puhutaan.

    Kukahan tässä on uskovainen eikä pysy totuudessa?

    Äänestä

Onko Skodan taka-akselikonstruktio todellakin jo kymmeniä vuosia vanha keksintö, mutta edelleen skodassa käytössä ?
Eikö tehtaalla ole tuotekehitysosastoa.

Äänestä
  • Alunperin konstruktio on peräisin puna-armeijan valloittamiltaan itäisen Saksan alueilta takavarikoimista resiinoista.

    Äänestä

  • Arvaapa miten vanha keksintö on erillinen etujousitus? Joo-o, jo ennen sotaa niitä alettiin valmistaa. Ja entäs ilmakumipyörä ja lyijyakku? Vielä vanhempi! Eihän tässä uskalla kohta ajaa millään autolla kun ovat täynnä vanhentunutta tekniikkaa.

    Auton ajettavuus käytännön ajossa riippuu siitä, miten jousitus ja iskunvaimennus on onnistuttu virittämään, ei niinkään pyöränripustuksesta. Jos jousitus pohjaa tai pompottaa niin ei siinä erillisjousitukset auta.

    Äänestä

  • simpleksx kirjoitti:

    Arvaapa miten vanha keksintö on erillinen etujousitus? Joo-o, jo ennen sotaa niitä alettiin valmistaa. Ja entäs ilmakumipyörä ja lyijyakku? Vielä vanhempi! Eihän tässä uskalla kohta ajaa millään autolla kun ovat täynnä vanhentunutta tekniikkaa.

    Auton ajettavuus käytännön ajossa riippuu siitä, miten jousitus ja iskunvaimennus on onnistuttu virittämään, ei niinkään pyöränripustuksesta. Jos jousitus pohjaa tai pompottaa niin ei siinä erillisjousitukset auta.

    Tampereellakin Hämeenkatua olisi kamalaa ajaa skodalla, pompotus olisi kestämätöntä, katukivetys ei ole tasainen.

    Äänestä

  • mansessa kirjoitti:

    Tampereellakin Hämeenkatua olisi kamalaa ajaa skodalla, pompotus olisi kestämätöntä, katukivetys ei ole tasainen.

    Olisi ja olisi..noi sun kaikki kirjoitukset on konditionaalissa..onks sulla mitään todellista elämää?

    Äänestä

  • Lisäksi Skodassa on pyörät alla. Pyörä on keksitty jo varmaan 5000 vuotta sitten, aivan käsittämätöntä :))

    Äänestä

Jos näiden palstojen kirjoittelijat edustaa keskivertokansalaista olemme menossa hyvää vauhtia .....!Ymmärrän hyvin sitä poliitikkoa joka sanoi ettei mihinkään tärkeään asiaan esim.ydinvoima,nato yms. pidä järjestää kansanäänestystä koska kansa on tyhmää.Oikeassa on.

Äänestä
  • Onneksi täällä on itseään viisainakin pitäviä kirjoittajia...

    Äänestä

Skoda on oikeasti ollut aina hyvä auto. Myös aikanaan se li ns. itäautoista paras.
(Ladaa ei lasketa joukkoon, koska se oli 1:1 Fiat 124, joka taas oli yksi parhaista Fiateista kautta aikojen, monet myöhemmistä malleista hävisivät Skodallekin)

Äänestä

  • tädilläoli kirjoitti:

    Päivän paras :D

    Oliko tämä se laadukas malli.. http://fi.wikipedia.org/wiki/Škoda_105/120

    Tuo mallin edeltäjä oli skoda 1000 mb, siinä vasta tosi viisaannäköinen skoda.

    Äänestä

tädilläoli15.3.2013 17:24

"Päivän paras :D"


Tässä lainaus tuosta sinun wikipedia linkistä:

"Toisen selityksen mukaan Neuvostoliitto nimen omaan kannusti Škodaa kehittämään uusia ja ajanmukaisempia malleja, mutta jatkuva prototyyppien kehittäminen oli niellyt tehtaan rahat, eikä sillä ollut riittävästi resursseja tehdäkseen valmistuslinjoihinsa niiden tuotteistamisen edellyttämiä muutoksia."

Täytyy kyllä sanoa, että jos tuo on totta niin Tsekkoslovakian ja
Skodan osalta historian kirjat saa kirjoittaa vuodesta 1968 lähtien uusiksi.

Henkilön, joka on tuon wikipediaan kirjoittanut kannattaisi ehdottomasti
tulla julkisuuteen.

Äänestä

Heh, hyvä provo tuli kekksittyä. Kaikki meni lankaan!
Skodan pelko on viisauden alku. Sanoi tojokauppias.

Äänestä

skoodahan on pirkka volkkari

Äänestä

Tuskin tuossa jäykässä taka-akselissa mitää lastentauteja ainakaan ole.. Traktoreissa ja kuorma-autoissahan niitä on testattu jo 100 vuotta..

Äänestä
  • ja joustava kori.
    siinä se juttu piilee.

    Äänestä

  • jäykkä taka-akseli kirjoitti:

    ja joustava kori.
    siinä se juttu piilee.

    Onko tuossa uudessa Skodassa Zetorin akseli. Pitäisi ainakin kestää 1,8 tsi.n maapalloa pyörittävä vääntö

    Äänestä

Ja "Halppis-mies" täällä jälleen kirjoittelee kateuttaan ;=)
Taitaa itsellä joku vanha lintta Merzedes GT...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halppismallien kirouksia kirjoitti:

Huono ajettavuus, epävakaa ja altis ruostumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu