Minun mielestä eläkeläisten kannattaisi sijoittaa ihan vaan tuttuihin suomalaisiin pienyrittäjiin eikä mihinkään rahastoihin, missä on ihan ihmeellisiä nimiä ja sun muita kummallisuuksia, ja toinen toistaan parempia rahaston hoitajia mitkä loppupelissä vievät koko pääomat jos niitä ei osaa itse seurata ja tehdä siirtoja ja muita temppuja. Ilmoittaa vaikka yrittäjä järjestöön että haluaa sijoittaa jonkun summan niin ihan varmasti löytyy kohde ja useimmin melko riskitönkin.
Eläkesäästäminen
4
304
Vastaukset
- Eläkeläisten
ei kannata sijoittaa. Laittakaa mielummin rahanne varmaan
paikkaan (määräaikaistalletus tms.), niin saatte nauttia niistä eläessänne.
Sijoitukset vaativat yleensä 10-15 vuoden aikaikkunan (sijoitusten arvo laskee
välillä).
Jos rahaa on "liikaa", ostakaa vaikka asunto ja laittakaa se vuokralle. - Järjetön näkemys
"ihan vaan tuttuihin suomalaisiin pienyrittäjiin "
ei tosiaan kannata
"Ilmoittaa vaikka yrittäjä järjestöön että haluaa sijoittaa"
sama ohje, ei tosiaan mitään järkee. - Vanhuudenturvaa
Ei pienyritys oikein sovellu eläkesäästökohteeksi. Pienyrityksistä on vaikea löytää sijoituskohteita ja kerran ostetuista osakkeista on vielä vaikeampi päästä irti. Lisäksi konkurssi on hyvin mahdollinen vaikkapa 20 vuoden sijoitusaikana.
- ei mitään järkeä
Yksi kymmenestä pienyrityksestä menestyy. Loput tekevät konkurssin ensimmäisten vuosien aikana. Eikö tällaisten yritysten ostaminen ole mielestäsi aika riskipitoista toimintaa. Kenelle myyt omitusosuutesi sitten kun haluat saada varallisuutesi käyttöösi? Mielestäsi ihmisten siis kannattaisi ostaa tämmöisiä yrityksiä eläkesäästöillään? Oletko kunnossa?
Rahastojen ihmeelliset nimet ovat siellä jostain syystä. Joku on laskenut ja ottanut selvää, että kyseinen ihmeellinen nimi on kannattava sijoitus. Ainakin todenäköisesti. Rahastot ovat ratkaisu niille ihmisille, jotka eivät halua itse seurata yhtiöitä ja niille joilla ei ole tarpeeksi pääomaa hajauttaa sijoituksiaan. Rahastot ovat sijoittaneet parhaillaan tuhansiin yrityksiin ja ostamalla rahasto-osuuksia vaikka 100:lla eurolla, omistat kaikkia niitä tuhansia yrityksiä rahaston välityksellä. Jos yksi niistä tekee konkurssin, niin se ei näy tai tunnu missään. Rahastonhoitajille maksetaan korvausta ammattitaidosta. Ja on sinusta kiinni minkä rahaston osuuksia ostat. Jos et luota rahastoon, niin silloin et osta sitä. Myös rahastojen hallinnointikuluissa yms. on eroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683228Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91871- 1131772
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291058
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936- 84879
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875