Suurin osa tietokoneista Windowseja!

http://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0

Windows se vaan jatkaa voittokulkuaan! Ei siinä linuks-kurttaukset yllä lähellekään - itse asiassa naurettavan marginaalinen luku 1,2%.

Ihan tässä nauru pääsee hihhuleiden puolesta, jotka kuvittelee sen kurttauksensa olevan suositumpikin.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Windows - Kun haluat tyytyä vähään.

Äänestä
  • Pentti "Nolonenkin" antoi "mielipiteensä" vastailussaan he he heheh!

    Äänestä

Aina, kun minä menen vaikka kirjastoon, töihin, sukulaisen luo, kaverin luo jne. Sieltä AINA LÖYTYY PÖYTÄTIETOKONE, JOSSA ON WINDOWS!

Ei siis merkkiäkään siitä, että ne olisi muuttuneet linuks-tubuttimiksi!

Äänestä
  • Suurin osa nettiin kytketyistä tietokoneista myydään nykyään taskukokoisina.

    Äänestä

Viime vuonna hankituista uusista tietokoneista (tietoverkkoon kytkettävistä) Windowsia käyttäviä niistä oli vain 20%. Etkö sinä hölmö ole vieläkään lukenut noita Goldman Sachsin antamia lukemia. Oletko niin ääliö?

Äänestä
  • Etkö sinä hölmö tajua, että ei se uuden hankinta mitään tarkoita. Siellä kotona ON JO WINDOWS valmiina odottamassa - ei se sieltä mihinkään ole hävinnyt!

    Äänestä

  • † linuks - valhe † kirjoitti:

    Etkö sinä hölmö tajua, että ei se uuden hankinta mitään tarkoita. Siellä kotona ON JO WINDOWS valmiina odottamassa - ei se sieltä mihinkään ole hävinnyt!

    Tarkoittaa lähinnä sitä että Windowsien käyttö vähenee rajusti. Ne jo hankitut Windowsit kun häviää sitä mukaan kun laitteet hajoilee ja tuet loppuvat ja ihmiset käyttävät aikaansa niillä uusilla laitteilla eikä jollain 10v vanhoilla Pentium 4 ritsoilla.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Tarkoittaa lähinnä sitä että Windowsien käyttö vähenee rajusti. Ne jo hankitut Windowsit kun häviää sitä mukaan kun laitteet hajoilee ja tuet loppuvat ja ihmiset käyttävät aikaansa niillä uusilla laitteilla eikä jollain 10v vanhoilla Pentium 4 ritsoilla.

    Tarkoittaa vain sitä, että Windowsin käyttö jatkuu ennallaan ja kun pöytäkoneista aika jättää, siirrytän muihin Windowseihin!

    Tubuttimiin onneksi törmää melko harvoin eli en ole vielä kertaakaan törmännyt missään - onneksi!

    Äänestä

Windows-bottikoneet nakuttaa klikkailutilastot näköjään omille paremmiksi, joten miten voit saada oikeita tuloksia? Vuotaako Windows-update jälleen, vai mikä ihme luo nämä bottiarmeijat?

Äänestä

Eihän pc:n käyttöjärjestelmäkentän markkinaosuuksilla ole enää mitään väliä. Suurin osa nettiin kytketyistä laitteista on mobiililaitteita ja sellaisina Linux-laitteita koska niissä on Android 78% laitteista ja lopuissa on Applen käyttis. Pc kuoli jo, sen mukana kuolee windowskin pois. Kotien vanhat windows pc:t päätyvät nopeaan tahtiin kaatopaikalle sitä mukaan kun hajoavat.

Windowsin käyttö laskee hallisemattomassa syöksykierteessä. Mobiili, eli älypuhelimet ja tabletit ovat tulevaisuus ja hallitsevassa asemassa jo nyt. Se merkitsee Linuxin valtakautta. Android on pakotettu jo myös niille joita "Linux ei kiinnosta". Vähän pakko kiinnostaa kun laitteissa se Linux on hallitseva käyttis. Otat Linuxin, pidit siitä tai et. Linux-yhteisö voitti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


† Oksettava linuks † kirjoitti:

http://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0

Windows se vaan jatkaa voittokulkuaan! Ei siinä linuks-kurttaukset yllä lähellekään - itse asiassa naurettavan marginaalinen luku 1,2%.

Ihan tässä nauru pääsee hihhuleiden puolesta, jotka kuvittelee sen kurttauksensa olevan suositumpikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu