Kun nykyisin on tapana kysellä puoluekannatusta kyselyjen "tautakysymyksinä" kyselyissä ensimmäisenä valitaan kenen vastaukset halutaan kyselyyn.
Kyselyssä on aina ensimmäinen kysymys mitä työtä teet. Kyselkyt on suunnattu yleensä tiettyjen ammattiryhmien ulkopuolelle tai sitten tietyille ammattiryhmille. Jos ammattiryhmä ei ole oikea kyselyn suunnalle kysely lopetetaan siihen.
Sitten kun lopun ns. taustakysymyksessä on lopussa puoluekannatusmittaus jää vastaukset pois sellaisilta ryhmiltä joille kyselyä ei ole suunnattu.
Galluppien tulokset saataisivat poiketa huomattavastikin nykyisistä tuloksista jos kyselyt tehtäisi niin kuin ennenkin pelkkänä puoluekannatusmittauksena ilman alun priorisointia.
Mielipidemittauksissa priorisoidaan
0
65
Luetuimmat keskustelut
- 2062042
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491207Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26671