Selibaatti ja sohvalla nukkuminen

SRK-Sinde, ev.lut, k

Onko tämä nyt varmasti sinun asiasi?
- Tavoite selibaatissa voi olla vaikkapa luonnon ja materiaalista luopumisesta, eli vapaasta elämästä raikkaan ja niin tavallisen arkisen sini-taivaan alla. Jumala on luonut meille maan ja taivaan, se on vapautemme ja onnemme, ilon tunteet. Arvostelun aiheena on palstan otsikon ohjaus: - Oletko vapaaehtoisesti vai vastentahtoisesti selibaatissa? Muutenkin monet näistä autorisoinnin, ylläpidon ohjaavista teksteistä ovat uskonnollista pakkomielteisyyttä, uskonnollisen kiihkomielisyyden ajatuksia.
Ehkä kysymys on vain punaisista vaatteista ja lapsenkasvatuksesta, vaatteiden lajittelusta ja pyykistä. Koti-Handykin osallistui, hän lajitteli vaatteita koko asunnolla. Sellainen ei ole selibaattia, koska koti-työt eivät ole yksityisyyden voiman alaisia, kuten vaikkapa seksi-elämä on yksityis-elämänä. Seurakunnassa, seurakunta-nuorissa ja konfirmaation yhteydesä on kysymys usein sukupuolisesta tasa-arvosta: "Saako mies pakottaa seksiin?"
- Saa nainen kieltäytyä seksistä.
Kenenkään muunkaan ei tule pyrkiä koskettelemaan aivojen osa-alueita, mm. seksin ja älyllisyyden osilta. Vain mielensairauksien poistolla, kuten todellisella terveydellä, osoittelemisen välttämisellä ja näin selibaatilla, välittämisellä, voi olla tulevaisuus:
- " Valtilla matkalla maailmalle...." Miksi joka asiaan pitäisi luoda paitsi vapaa-ehtoisuutta, myös tasapainoisuutta?

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psykiatrisesta päivä

      Voisitteko selittää, että tämä on vain teidän kirkossa oleva tapa?

      • "Anteeksi", poliisi

        Kuinka monen mielestä tämä vastasi Dr: Phill ohjelmaa jossa hän käsitti kognitiivisuuden omaksi osoittamisekseen ja ohjailuksi kristinuskon pakkomielteisyydessä, kristillisyyden kiihkomielisyydellä? Hän kuvitteli tämän parantavan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      384
      2135
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      88
      1143
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      97
      1012
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      944
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      890
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe