Hei!
Osaisikohan joku kertoa mistä voisi johtua värimuutos ruukkuun istutetussa tuijassa. Pensaat istutettiin viime keväänä ja ovat olleet talven avoterassilla. Pensaita on 3 kpl isoissa ja korkeissa ruukuissa. Pohjalle laitoin ensin salaojaksi tiilimursketta, sitten ohut eristekangas ja multaa johon tuli myös lannoiterakeita. Nyt yhdessä ruukussa oleva tuija on osittain värjäytynyt oranssinruskeaksi. Näyttäisi kuitenkin siltä, että värimuutos ei johdu kuivumisesta vaan lehvästö on saman tuntuista kuin vihreätkin kasvinosat. Kaksi muuta tuijaa näyttävät tasaisen vihreiltä. Voisikohan se johtua esim. liiasta lannoitteesta????
Kartiotuijat ruukussa terassilla
4
250
Vastaukset
- duija
Meillä ainakin tuiviot saavat syysvärikseen juuri kuvaamasi hieman ikävän värin. Se kuuluu niiden luonteeseen, nou hätä : )
- kevättä rinnassa
Kiitti vastauksestasi. Tuiviot ovat tosi suurissa ruukuissa ja juuristolle on kovasti tilaa kasvaa. Tällä hetkellä kasvit ovat noin metrin korkuisia. Lohdullista kuulla, että kyse onkin mahdollisesti vain syysväristä, annetaan siis niille armon aikaa. Näin kookkeaisen istutustan siirtäminen talveksi maahan on meidän tontilla mahdotonta. Kiitos kuitenkin siitäkin neuvosta
- Tuijaanax
Tuijat kannattaa istuttaa ruukuista talveksi maahan jos sellainen mahdollisuus on pihalla, talvehtivat paremmin. Tuijillahan on suuret juuret, joten ruukun ahatuskin saattaa vähän häiritä niiden kasvua.
- tikkerperi
Tuijat kannattaa ainakin varjella kevätauringolta. Suojaksi voi laittaa kevyen, mieluusti vaalean kankaan. Sanon vaan, erittäin karu paikka tuijalle talvehtia ruukussa terassilla. Kun ilman lämpötila laskee -25 asteeseen, niin myös juuret ovat samoissa lukemissa. Ensi talveksi tuijat kannattaa todellakin laittaa maahan talveksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731