Muutto Lietoon..?

Onko Lieto minkälainen paikka asustella?
Vaikuttais ainakin suht rauhaisalta paikalta kun olen joskus poikennut, mut eihän se vierailijan silmään osuva vielä totuutta kerro.
Ja mites vuokratason laita, onko Turkuun verrattuna isoa eroa?
Olen Turussa asustellut jo 7v, mut nyt alkais vähän riittää(vaikka Turussa ei sinänsä olekaan vikaa). Mun duunipaikka on kuitenkin täällä, joten en viitsisi kovin kauas muuttaa. Liedon sijainti siis olis ainakin plussa.
Ja kun Paraisilla olen asunut, ei hotsita liian kaukana ja Kaarinakaan ei oikein houkuttele. Joten Lieto tai Raisio ois oikeestaan ainoot paikat tässä nurkilla, kun olis harkitsemisen arvoiset.
Informoikaahan tietämätöntä:)
22247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kysäseppä Taru Annelilta.

Äänestä

kyllä tänne kannattaa muuttaa, aika rauhallinen paikka eikä liian kaukana useimmille

Äänestä

Tuut kyrpistymään liedon vilskeeseen, varsinkin jos keskustaan muutat. Nuoriso älisee pitkin öitä. JOS muutat lietoon niiin muuta johonkin "lähelle" keskustaa, kuten esim Tammenalueelle, loukinaisiin, vierunpuistoon tai samantien littoisiin. Tammenalueen plussa on se että citymarket on kivenheiton päässä. Jos on kersoja niin valmistaudu henkisesti käymään lääkärissä, sillä liedosta ei taida löytyä pahemmin päiväkoteja tai kouluja, jotka eivät olisi edes jotenkin homeessa. Kuntahan ei tietenkään sitä myönnä, mätä kun on. Kunnalta tulet saamaan hienoja lupauksia, mutta vitut ne mitään toteutuu. alottaa voidaan... ei se koskaan valmiiksi tule.

Äänestä

senkus muutat vaan

Äänestä

Jep, koitanpa saada tilannetta eteenpäin.
Ja eipä tuo nuorison päristely niin häiritse mua, parempi et älisee ulkona kuin seinänaapurina:)
Olen vielä lapseton, joten aika huoleton juttu sen puolesta.

Äänestä

ei nuorisossa kai mitään niin muutenkaan normaalia pahempaa voi olla naapureitakin monesti

Äänestä

ai toi

Äänestä

ai toi

Äänestä

tuopa sama tuo aina tuo

Äänestä

Kerätäänkö kolehti, jotta huruämmä saa vähän rauhoittavia kouraan ja teemuttelu/ naisasialooserittelu vähenee?

Äänestä
  • heti vaikka ei tosin ihan kai liity asiaan

    Äänestä

niin voisi vaikka pääsiäisenä tehdäkin

Äänestä
  • niin nyt

    Äänestä

ai toi

Äänestä

miksi jauhaa tuota

Äänestä
  • ois upeeta asuu liedossa. aurassa ja tehdä töitä ja ajaa taksia. bussia ja rekkaa ja kippiautoa

    Äänestä

niinhän se on

Äänestä

Tää on ihan persereikä. Liedosta Turkuun on 14 km ja Turusta Lietoon 70 km. Täällä on huumeongelmia joita kukaan ei tunnusta. Sosiaalipalvelut valuu pikkuhiljaa Turkuun ja kun Lieto liitetään Turkuun tänne ei jää edes liikennevaloja. Bussimatkustaminen vie vararikkoon, koulukiusatut siirretään toiseen kouluun kiusattavaksi kun rehtorit on sisäsiittoisia nynnyjä. Kiusaajathan voi olla paikallisten vaikuttajien lapsia joita päin ei voi katsoa. Valtuustossa on pelkkiä "veljiä" jokka pitää huolta vain kavereiden selustoista. Paikalliset täällä asuneet ovat sisäsiittoisia paskiaisia jokka ampuu jokaista tänne muuttanutta selkään.

Ainoo hyvä puoli on Turkuun töihin mennessä aurinko paistaa takaa ja illalla kotiin tullessa se paistaa taas takaa.

Ei tää silti taida olla huonompi paikka kuin muutkaan.

.

Äänestä

ihan kohtuullinen paikkakunta ja vaikka vähän paremminkin voisi monet olla niin en nyt tällä erää vaihtamassa varmaan kun jo joitain vuosia asunut seudulla ja yllättänyt melko hyvin kesälomilla tosin enemmän poissa kotoa en paikalla aina

Äänestä

tuo atp-959 taitaa olla aika rikas ku varaa asua paikas kahdes yhtäaikaa. Toki jos työnteon lisäks harrastuksena ajaa taksia ku ei sitä näköjään työnä pidä niin sit ymmärrän ettei ole hänellä pikkurahasta pulaa luulen mä. Aloittajalle sanon et tääl on aikas paljon erikoisia ihmisiä sanoisinkos hulluja kyllä vaan että jos itelle olis mahdollista niin pois muuttaisin kyllä pian.

Äänestä

ehkä muutakin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ex-turkulainen(ko?) kirjoitti:

Onko Lieto minkälainen paikka asustella?
Vaikuttais ainakin suht rauhaisalta paikalta kun olen joskus poikennut, mut eihän se vierailijan silmään osuva vielä totuutta kerro.
Ja mites vuokratason laita, onko Turkuun verrattuna isoa eroa?
Olen Turussa asustellut jo 7v, mut nyt alkais vähän riittää(vaikka Turussa ei sinänsä olekaan vikaa). Mun duunipaikka on kuitenkin täällä, joten en viitsisi kovin kauas muuttaa. Liedon sijainti siis olis ainakin plussa.
Ja kun Paraisilla olen asunut, ei hotsita liian kaukana ja Kaarinakaan ei oikein houkuttele. Joten Lieto tai Raisio ois oikeestaan ainoot paikat tässä nurkilla, kun olis harkitsemisen arvoiset.
Informoikaahan tietämätöntä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu