Katsastustilasto forester surkea

Mikäs siellä taka-akselistossa mättää jo 3v autossa?
Surkea tulos laadukkaalta Subarulta.

Eniten hylsyjä 3v autoissa

1. MERCEDES-BENZ SPRINTER 17,50% 165
2. CITROEN C5 13,83% 82 Ohjauslaitteet
3. PEUGEOT 3008 12,73% 62
4. MERCEDES-BENZ A-SARJA 12,40% 42 Iskunvaimennus
5. VOLKSWAGEN TRANSPORTER 11,45% 206
6. CITROEN C4 8,59% 64
7. PEUGEOT 407 8,11% 73
8. SUBARU FORESTER 8,06% 81 Taka-akselisto
12752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On kyllä surkea tulos,kilometrikorjatussa tilastossa olisi sijoitus vielä heikompi.

Äänestä

Eli edellis koppainen forre kyseessä. Mikä kohta aiheuttaa sen hylkäyksen?
Liekkö helppo ennakoida asiaa? vai arveletteko että 3v auto jolla ajettu esim 39tkm kannattaa romuttaa samanatien ilman korjuuta?

Aika viiiitumaiseen sävyyn ketjun aloittaja ihmisen tekemää autoa esittelee.Korjaa käytöksesi jos enää ilmestyt palstalle.Sinua on nyt neuvottu.Ota opiksi.

ajan vanhemmalla ja vikoja hylkäyksiä NOLLA. 185tkm.

Äänestä
  • Joskus totuuden kuuleminen ottaa koville. Yritä nyt saada herne pois sieltä nenästäsi. Faktaahan ketjun aloittaja tuossa lateli.

    Äänestä

"Vai sinua on neuvottu" No mietis nyt itse omaa kirjoitustasi ja uhkailujasi?
Tilasto on tilasto eli faktaa mutta itseäni kiinnostaa mikä siellä oikeasti mättää? Ei tuo nyt kovin normaalia ole Subarulta.

Jos ei kestä kritiikkiä (edes autoonsa) kohdistuvaa niin kannattaa hiukan miettiä mitä huutele. Jos joku haluaa tahallaan provosoida niin fiksut eivät lähden mukaan.

Kannattaa käyttää katsastuksessa ennen takuun päättymistä... menee kulut korjauksesta takuuseen. Mutta toki eihän tuo auta, jos tulee 4 - 5 v. vanhaan autoon. Eli syy olisi todella kiva tietää ja kokemuksia tuosta muutenkin.

Äänestä
  • JA nytkun sinua itseäsi joka aloittaa heti erittäin tylylä tyylillä opettaa niin jo alkaa leuka tuitista voi voiu opettele ensi itse ne tavat .
    ÄLÄ ALOITA TYLYLLÄ TYYLILLÄ IKINÄ ENÄÄ KIRJOITUKSIA JA SITTEN NYYHKYÄ KUN SAAT MIEHEN PALAUTETTA POJALLE.

    Taas sait opetusta. Opi jo. Lopeta jo typeät kirjoittelusi ja opi.Älä kirjoittele typeriä vastineita usko! Sinulaisesi jokapaikan kitisijöitä pitäisi isän kädellä kasvattaa.Huomaa että on pullamössö lapsi siellä.Nyt mene ulos ja unohda foorumi USKO.

    Äänestä

"Taka-akselisto"

Ei oikein aukea mitä katsastajat tarkoittavat taka-akselistolla.Iskunvaimentimet eivät taida akselistoon oikein kuulua.Ei myöskään jouset.Jarrutkaan eivät kuulu taka-akselistoon.Tuskin pyörien laakeritkaan.Nämä kaikki kyllä ovat taka-akselistolla.

Hmmm...Katselin auton alla tunnun.Ei kyllä näkynyt mitään, mikä voisi mennä rikki.Samalla tuli siinä vaihdettua peräöljyt.Aurinko laskeutui taivaan ranntaan,pakkanen kiristyi,juoksin lämpimään.Olkoon ...

Äänestä

Jotkut puslat.

Äänestä

C5 on paska edelleen, kattokaa onko niitä takseina enää yhtään.
Tosin mersua suosivat vaikka sekään ei loista tuolla listalla samoin
sprinter on suosittu invatakseissa ja ambulansseissa.

Äänestä

Taksit pitäisi eritellä noista tilastoista. E-sarjalaisilla ajellaan sitä 100-150 tkm vuodessa taksikäytössä. Nämä taksit edustavat 90% vioista. Mitään korjauksia ei tehdä kun yritetään saada kustannukset minimiin. Mikä vika on esim. E-sarjan kuluneet renkaat? Aivan tyhjänpäiväisiä tilastoja.

Äänestä

Mersumies on ainakin osittain ihan oikeassa. Tosin muutkin kuin taksit ajavat mersuillaan paljon.
Tämä keskustelu on aika hyvä näyte tämän sivuston nykytasosta, pikkupoikien kinastelua. Aikuistukaa!
Sitä vastoin joku voisi ihan oikeasti kertoa mikä Foresterien takaakselistoissa on ollut vikana.

Äänestä

Mikä takakselistoa vaivaa? kertokaa joa TIETÄÄ . Joihinkin vanhoihin malleihin niihin ekoihin vaihdettiin laakereita siis pyörän lallkeri kait parempi suojaus tuli . Tuskin se wanhan satunnainen vika tai onko se tasonsäädölisistä kun menee n 100tkm jälkeen tasaus ominaisuus? tuskin sekään kun jatkuvasti menee läpi vaikka perä roikkuu ja iskarit toimii mutta alhaalla on.

Äänestä
  • Suksi kuuseen höpöttämästä,ajelet helkama merkkisellä mopolla vielä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hylsy Subbe kirjoitti:

Mikäs siellä taka-akselistossa mättää jo 3v autossa?
Surkea tulos laadukkaalta Subarulta.

Eniten hylsyjä 3v autoissa

1. MERCEDES-BENZ SPRINTER 17,50% 165
2. CITROEN C5 13,83% 82 Ohjauslaitteet
3. PEUGEOT 3008 12,73% 62
4. MERCEDES-BENZ A-SARJA 12,40% 42 Iskunvaimennus
5. VOLKSWAGEN TRANSPORTER 11,45% 206
6. CITROEN C4 8,59% 64
7. PEUGEOT 407 8,11% 73
8. SUBARU FORESTER 8,06% 81 Taka-akselisto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu