Hannu Väisänen : Taivaanvartijat

alvari.raappavaara

Saattaa sisältää juonipaljastuklsia, varoitan.

Kolmen kasvu- ja aikuistumiskirjan jälkeen Hannu Väisäsen sivupersoona Antero pääsee oikeisiin töihin ja saa tilauksen alttaritaulusta kotokaupungin uuteen kirkkoon.
Pistetään linkki kuviin, jotta käymätönkin tietää mistä kyse:

http://www.kolumbus.fi/hannu.j.asikainen/kirkot/oulu_puolivalinkangas2.htm

Helppoa ei Anterolle ole syöttää ideaansa kirkon koristelusta taantumusseudun temppelin ilmiasuvastaaville. Muistelen vielä monen vuoden kuluttuakin joidenkin aktiiviseurakuntalaisten karttaneen epäpyhiä kuvia ja vaihtaneen palvontapaikkaa.

Juuri tästä pyhyyden kuvallisesta muodosta on kyse. Mennäänkö ikiaikaista kanonisoitua näköiskaavaa vai voiko pyhyyden tunne saapua muunlaisenkin kuvan kautta. Hienosti Väisänen kuvaa kokouksia rovastin, asessorin ja kotiapotin kanssa, ennen kuin nimet on paperissa ja työ voi alkaa. Oulun suuren pienen miehen kirjoitustapa ei totisesti ole peräpohjalaista kronologista jaarittelua tyyliin hyry-päätalo vaan ennemminkin tuokiokuvia matkan varrelta, välillä hypähtäen pitkällekin niin ajassa kuin paikassa. Kuvaamissaan hetkissä hän rekisteröi tarkasti niin äänet, valon vivahteet kuin pienet yksityiskohdat. Tämän kirkon käyttöönottojuhlien kuvaus on jotain velkaa myös suurelle Sara Wacklinille, jonka aikalaiskuvaukset Oulun tervaporvariston toilailuista saivat lopulta aikaan maastapaon. Jos oikein muistan. Siis Saran lähdön Tukholmaan, ei Hannun matkaa Savonlinnan taidelukioon.

Välillä kerronta siirtyy lähes kauhu- ja fantasiagenreen, kun taiteilija tuskailee teoksensa vastaanottoa.

Sujuvasti ja selittelemättä Antero hypähtääkin yhtäkkiä Tukholmaan pitämään ensimmäista omaa näyttelyä. Siellä hän kohtaa legendaarisen homoemon prototyypin, kosmopoliittitaiteilija Gretan. Tämä korkeaikäinen aristokraatti ottaa Anteron suojelukseensa ja opettaa sivistyneistön elämäntapaa käytännössä. Lämmöllä kuvattu Greta ansaitsisi suuremmankin osan tarinasta, mutta uudet hommat kutsuvat Anteroa.

Takkuista on ja monia kokouksia kuluu enen kuin Antero pääsee Kontulan kirkon alttaritaulua maalaamaan. Jos näitä seurakunnan taidetoimikunnan kokouksia esitettäisiin teeveen lauvantaisketseinä niin taso nousiisi huimasti. Niin riemastuttavan näkymän Väisänen piirtää kokouksista. Vasta poikakuorotaitojen käyttöönotto saa ilmapiirin muuttumaan. Senkin voi uskoa, kun on kerran kuunnellut livenä Väisäsen laulua.

Väisäsen kirjoitustapa on omanlainen. Hypähtelevä, pieniin yksityiskohtiin iskeytyvä ja kaiken näkevä. Välillä hän toki briljeeraa taidehistorian tuntemuksella, mutta se lie sallittua alan mieheltä. Ainahan lukija voi googlettaa mistä lie kyse. Sama koskee musiikkia. Klassisen musiikin tuntija saa kirjasta enemmän irti kuin finnhitsien keräilijä.

Taivaanvartijat on selkeää jatkoa elämäkertatrilogialle. Vähäisiä ovat viittaukset edellisiin, joten hyvin tämän voi lukea vaikka Vanikanpalat odottaisivat hyllyssä avaamatta. Kuten meillä. Toki muun kirjallisen tuotannon tunteminen helpottaa ymmärtämään vaikkapa kohtausta, jossa veljet ja sisko tulevat katsomaan kotokirkon uusia kuvia. Ja tärkeimpänä kysyvät jotta paljoko meni kananmunia koko hommaan?

Rohkenen suositella. Kansi on kamala ryteikkö, mutta saa selityksen tekstissä.

3

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      nostan tän kun tää on varmaan selkosempi kritiikki kirjasta kuin minun väkerrykseni

      lukekaa ja nauttikaa

      • alvari.raappavaara

        Kiitän kannustuksesta joka tuli yllättäen ja pyytämättä. Tämän rohkaisemana saatan vielä jostakin joskus kirjoittaa oman sepustukseni.


    • sueabarrcs

      Älä aliarvioi ittiäs!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      114
      2357
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      39
      1951
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1887
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      890
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe